STYCZEŃ W OPERZE ŚLĄSKIEJ

0
572

Koncerty noworoczne, kolędowanie, cygańskie arie wg Straussa czy koncertowa wersja „Księżniczki czardasza” – początek Nowego Roku z pewnością nie rozczaruje naszych melomanów! Z okazji karnawału przygotowaliśmy iście szampańskie propozycje!  

Koncert Sylwestrowo-Noworoczny

W pierwsze dni Nowego Roku zapraszamy do muzycznej podróży szlakiem uwielbianych przebojów operowych, operetkowych i musicalowych. Podczas Koncertu Sylwestrowo-Noworocznego usłyszymy m.in. fragmenty „Carmen” G. Bizeta, „Księżniczki czardasza” I. Kalmana, „Włoszki w Algierze” G. Rossiniego, „Barona cygańskiego” i kadryle J. i E. Straussa oraz tańce symfoniczne ze „Skrzypka na dachu”. W drugiej części koncertu będziemy mogli usłyszeć fragmenty opery komicznej Ludomira Różyckiego „Casanova”, której premiera odbyła się w 1923 roku. Napisana z wielkim rozmachem, w barwny sposób odmalowuje epizody z życia Giacoma Casanovy – słynnego włoskiego awanturnika i uwodziciela. Warto dodać, że do tej pory nie zachowało się żadne nagranie płytowe wykonania „Casanovy”. Soliści, Chór, Balet i Orkiestra wystąpią pod kierownictwem muzycznym Macieja Tomasiewicza. Koncerty odbędą się 7 i 8 stycznia o godz. 18.00.

Wspólne kolędowanie

6 stycznia o godz. 17.00 zapraszamy do wspólnego kolędowania. Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze kolędy polskie w wykonaniu solistów, Chóru Opery Śląskiej oraz Chóru dziecięcego i młodzieżowego.

Królewna Śnieżka

Pierwsze wznowienia spektaklu baletowego „Królewna Śnieżka” w opracowaniu Henryka Konwińskiego najmłodsi widzowie przyjęli owacjami na stojąco! Piękna scenografia, imponująca choreografia i muzyka potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagającego widza.

Któż nie zna opowieści o losach młodej dziewczyny o białej skórze, rumieńcach jak krew i kruczych włosach – Śnieżki i jej okrutnej, zazdrosnej macochy – czarownicy? Bez względu na wiek każdy z zapartym tchem śledzi losy wiedźmy, która nie mogąc znieść urody swojej pasierbicy, postanowiła się jej pozbyć w przebiegły sposób. Na spektakl zapraszamy 13 stycznia (godz. 11.00 i 18.00) zapraszamy do Chorzowskiego Centrum Kultury.

O poezji słów kilka…

Na kolejne spotkanie Bytomskiego Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej zapraszamy 15 stycznia, o godz. 11.00. Przypomnijmy, że Bytomski Salon to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w Sali Koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.

Cygański żywioł

Strauss uznawał „Barona cygańskiego” za swoje największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno obydwu kultur. Muzyka opisuje koloryt i żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców. To arcydzieło gatunku o wyjątkowym uroku i porywającej sceniczności. Warto podkreślić, że „Baron Cygański” utrzymuje się w repertuarze Opery Śląskiej nieprzerwanie od 1979 roku. Wykreowany na scenie świat zachwyca ariami, wielobarwnymi dekoracjami i wdziękiem tancerzy. Na spektakl zapraszamy 15 stycznia 2023 (godz. 18.00) do Chorzowskiego Centrum Kultury oraz 17 stycznia (godz. 18.00) do Teatru Śląskiego w Katowicach.

Spędźmy razem Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na koncert „Powróćmy jak za dawnych lat”. Przeniesiemy się w świat lat 20′ i 30′ – pełnych elegancji, szyku i blichtru. Piękne stroje i muzyka tworzyły klimat niegdysiejszych kabaretów, rewii i operetek. To ukłon w stronę naszych melomanów zainteresowanych bogatą i różnorodną twórczością najpiękniejszego okresu w historii polskiej muzyki. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory, do których nasi dziadkowie tańczyli charlestona i fokstrota. Usłyszymy m.in. „Uliczkę znam w Barcelonie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Już nigdy” czy „To ostatnia niedziela”.

Szampańska „Zemsta nietoperza”

Najwspanialszą operetkę Johanna Straussa – „Zemstę nietoperza” w reżyserii i choreografii mistrza Henryka Konwińskiego – będzie można zobaczyć już 24 stycznia (godz. 18.00) w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Dowcipne dialogi, pełne wieloznacznej gry słów, to zasługa wybornego przekładu Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Komizm sytuacji, jak w doskonałej komedii omyłek, splata się z komizmem zawartym w tekście, a to wszystko ilustruje żywiołowa, radosna muzyka króla walca.

Cudowny świat czardasza

„Księżniczka czardasza” już od czasów wiedeńskiej premiery w 1915 roku cieszy się niesłabnącą popularnością. Ogromny sukces dzieła przypieczętował na stałe pozycję Emmericha Kálmána w panteonie kompozytorów operetkowych XX wieku.

Przygotowaliśmy dla Was koncertową wersję tej słynnej historii miłosnej, podczas której usłyszymy największe hity, łączące czar wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów, m.in. „Artystki z Variété”, „W rytm walczyka serce śpiewa”, „Czardasz Sylvii”

Wystąpią soliści, Chór oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Przemysława Neumanna. Na koncerty zapraszamy 28 i 29 stycznia (godz. 18.00) oraz 2 i 4 lutego (godz. 18.00).

Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne w kasie Opery Śląskiej i na stronie internetowej www.opera-slaska.pl w zakładce BILETY.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj