Podróż do wnętrza ziemi

0
2683

Na ziemi, pod ziemią, nad ziemią, na wodzie, pod wodą, a nawet na wodzie pod ziemią – 11 czerwca w czasie Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki, przekonamy się, że przemysłowe historie kryją się dosłownie wszędzie.

Na szlaku tegorocznej Industriady znajdzie się 27 śląskich miejscowości i 44 zabytki. Tego dnia połączą je nie tylko przemysłowe historie, ale i bezpłatny transport.

 

– Industriada integruje Szlak Zabytków Techniki z obiektami, które jeszcze do niego nie należą, organizacje pozarządowe z instytucjami kultury, samorządami i prywatnymi przedsiębiorcami, pasjonatów techniki z artystami. W tym roku dołączył do nas jeszcze jeden ważny partner – KZK GOP. Zatem 11 czerwca możemy bezpłatnie dojechać do zabytków techniki nie tylko pociągami Kolei Śląskich, ale i autobusami oraz tramwajami KZK GOP, a także specjalnymi INDUbusami przygotowanymi przez Górnośląski Związek Metropolitalny – informuje Henryk Mercik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

– Zachęcam do tego, aby poznawać piękno naszego regionu. W codziennych obowiązkach często brakuje czasu, aby spojrzeć na wyjątkowość tego, co zostawiła nam przemysłowa historia. Metropolia Silesia po raz szósty jest partnerem Industriady. Organizując bezpłatny transport pomiędzy obiektami, chcemy zachęcić mieszkańców do skorzystania z bogatej oferty postindustrialnej – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik, Przewodnicząca Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Prezydent Zabrza.

Skorzystanie z bezpłatnego transportu Kolejami Śląskimi lub KZK GOP umożliwi specjalny kupon (szczegóły na stronie industriada.pl). INDUbusy, przygotowane przez Metropolię Silesia obsłużą 20 przystanków. Połączą też dworce kolejowe w Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie Batorym, Katowicach i Sosnowcu z wybranymi obiektami Industriady. W tych autobusach nie jest wymagany kupon. Kolejne trzy busy, również bezpłatne, połączą obiekty z Bielska-Białej, Ustronia i Cieszyna. Bezpłatne busy pojawią się w Chorzowie (na trasie Huta Królewska – Szyb Prezydent) oraz w Częstochowie, gdzie pętlę łączącą tamtejsze obiekty obsługują zabytkowe „ogórki”, w których spotkamy emerytowanych przewodników z MPK Częstochowa. Także pomiędzy katowickim Giszowcem, Nikiszowcem i Szybem Wilson kursować będzie specjalny autobus – Ewaldobus.

W ramach tegorocznej Industriady wyjątkowe atrakcje, jak zawsze przygotowały zabrzańskie obiekty Szlaku Zabytków Techniki.

Otwarcie Parku 12C

Jak informuje Kopalnia Guido, zarządca Parku 12C, 11 czerwca po raz pierwszy swoje podwoje otworzy Park 12C Sztolni Królowa Luiza! Znajdzie się tam podziemny park maszyn górniczych, w którym przejedziecie się kolejką spągową Karlik, zobaczycie pokaz pracy ogromnego kombajnu ścianowego, struga, wrębiarki i innych fascynujących urządzeń. Na powierzchni poznać będzie można działanie słonecznej zapalniczki, śruby Archimedesa i systemu zapór wodnych, nadacie pozdrowienia alfabetem Morse’a, można też „zgubić się” w gigantycznym labiryncie Minotaura!

Ponadto ciekawy program artystyczny, występy śląskich zespołów, bicie rekordu w grze na akordeonie i koncert Marcina Wyrostka, na który można wejść za darmo! Dla najbardziej wymagających mamy coś ekstra: przedpremierowe zjazdy szybem Wilhelmina na poziom Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i przejście chodnikiem w pokładzie węgla 510, a także lot balonem i podziwianie panoramy Śląska z dużej wysokości!

Atrakcji nie zabraknie także w Kopalni Guido i strefie naziemnej Sztolni Królowa Luiza – zapraszamy Was na górniczą szychtę połączoną ze strefą relaksu, ciekawe warsztaty i animacje dla dzieci, a także zwiedzanie tras turystycznych!

Kopalnia Guido

Od godz. 8 do godz. 22 zaplanowano zwiedzanie poziomu 320 pod hasłem „Śląsk: kreatywność”, czyli specjalnie przygotowaną trasą z narracją skupioną wokół tematu eksperymentów i wynalazków, które stosowano pod ziemią, aby ułatwić pracę albo zapobiec zagrożeniom. Zobaczymy Tamę Wodną oddzielającą Kopalnię Guido od Kopalni Makoszowy i przejedziemy się podwieszaną kolejką. Zwiedzanie zakończy się w Komorze Badawczej nr 8, gdzie czekają na nas eksperymenty muzyczne. Zjazdy odbywają się co 15 minut (ostatni ok. godz. 22). Czas zwiedzania wynosi ok. 1,5 godziny.

Guido kusi też górniczą szychtą na poziomie 355 pod hasłem „Śląsk: praca”. Uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą własnoręcznie ucięty na szychcie drewniany klocek z logo Industriady. O co chodzi? Otóż drewno w sposób dosłowny buduje historię górnictwa od setek lat do czasów współczesnych. Wykorzystywano je do zabezpieczania chodników górniczych, a także przy całym szeregu innych prac wykonywanych na dole. Drewniane stemple służyły także, jako jeden z pierwszych „systemów” alarmowych stosowanych w górnictwie – trzeszczenie i skrzypienie obudowy informowało górników o zbliżającym się zagrożeniu i konieczności natychmiastowej ucieczki.

Królowa Luiza

Szykuje się prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników podziemnych spacerów! Nowe trasy ukryte przed światłem dnia zostaną po raz pierwszy udostępnione właśnie podczas INDUSTRIADY! Podziemną część Parku 12C stanowią dawne wyrobiska kopalni „Królowa Luiza”. Można będzie zobaczyć w nich pokaz pracy maszyn górniczych oraz przejechać się górniczą kolejką szynową typu Karlik. Podziemny spacer potrwa ok. 1,5 godziny, a do towarzystwa będziemy mieć superbohaterów!

Część naziemną tworzy park edukacyjno-rozrywkowy dla dzieci i młodzieży. Odwiedzający mogą poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Premierowe zwiedzanie Podziemnego Parku Maszyn oraz zjazdy Szybem Wilhelmina do pokładu 510 odbywać się będą od godz. 8 rano do północy! (ostatnie zejście ok. godz. 22).

Ponadto na wszystkich, którzy nie boją się ekstremalnych doznań czeka… lot balonem na uwięzi! Akcja „Szybowanie” potrwa od godz. 19 do północy. Balon zakotwiczony zostanie na terenie stadionu KS Koksownik znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Sztolni.

Sztolnia Królowa Luiza Park 12C zaprasza także na niezwykłe doznania artystyczne. Wśród postindustrialnych zabytków odbędzie się seria koncertów z akordeonem w roli głównej. Wystąpią Paweł A. Nowak, Symetrio i Krzikopa. Do Zabrza przybędzie też najpopularniejszy akordeonista w Polsce, czyli Marcin Wyrostek. Koncert rozpocznie się o godz. 19, a na jego zakończenie zaplanowano próbę bicia rekordu Polski w największej liczbie akordeonistów grających jeden utwór.

Szyb Maciej

Zwiedzanie szybu połączone z prezentacją pracy maszyny wyciągowej zawsze robi ogromne wrażenie. Oprócz budynku z czynną, dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, zwiedzający zobaczą również budynek nadszybia, wieżę wyciągową oraz szyb z głębinowym ujęciem wody pitnej. Tylko wizyta w Szybie Maciej umożliwia poznanie tajników funkcjonowania kopalni i zajrzenia do… wnętrza ziemi!

Ponadto w ramach „Rozruchu maszyn” dzień przed Industriadą Szyb Maciej przygotował Bajtelindustriadę z Utopcem Maćkiem w roli głównej – pod takim hasłem przebiegać będą od południa zabawy pod wieżą zabrzańskiego szybu. Utopce według śląskich legend to – co prawda – niezbyt przyjaźnie nastawione do ludzi stwory, ale jak widać organizatorom imprezy udało się oswoić jednego z nich. Jedną z atrakcji będzie także gra terenowa Tajemnica Utopca i Sztygara, obejmująca Szyb Maciej oraz Szyb Prezydent w Chorzowie.

Orkiestry na start

 

Już po raz dwunasty Zabrze zagrzmi orkiestrami dętymi!

12 czerwca rozpocznie się XII Zabrzański Festiwal Orkiestr im. Edwarda E. Czernego organizowany przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego. Spotkanie aż ośmiu zespołów rozpocznie się o godz. 14.30 na pl. Wolności, skąd Górnicza Orkiestra Dęta „Sośnica” pod dyrekcją Gerarda Wolnego przemaszeruje ulicami miasta na pobliski Plac Teatralny.

Tam melomanów czeka istna uczta! Wystąpi nie tylko zabrzańska orkiestra „Makoszowy”, którą kieruje Henryk Mandrysz, ale również zespół „Piekary-Julian” (dyrygent: Antoni Majchrzyk), Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki (dyrygent: Dariusz Kasperek), Zawodowa Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (dyrygent: sierż. szt. Daniel Grodziński), Górnicza Orkiestra Dęta „Bielszowice” (dyrygent: Zygmunt Kliks), orkiestra z kopalni „Bolesław Śmiały) (dyrygent: Aleksander Fojcik), a na finał ze specjalnie przygotowanym repertuarem wystąpi Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom-Miechowice” pod przewodnictwem Józefa Słodczyka.

Szczegółowy harmonogram poniżej:

PROGRAM
godz. 14.30, Plac Wolności
Górnicza Orkiestra Dęta „Sośnica”, dyrygent: Gerard Wolny
Przemarsz GOD „Sośnica” ulicami Zabrza pod Plac Teatralny

godz. 14.55, Plac Teatralny
Uroczyste otwarcie gali festiwalowej przed Teatrem Nowym w Zabrzu

godz. 15.00
Górnicza Orkiestra Dęta „Makoszowy”, dyrygent: Henryk Mandrysz

godz. 15.30
Górnicza Orkiestra Dęta „Piekary-Julian”, dyrygent: Antoni Majchrzyk

godz. 16.00
Orkiestra Dęta PSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki, dyrygent: Dariusz Kasperek

godz. 16.30
Zawodowa Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, dyrygent: sierż. szt. Daniel Grodziński

godz. 17.00
Górnicza Orkiestra Dęta „Bielszowice”, dyrygent: Zygmunt Kliks

godz. 17.30
Górnicza Orkiestra Dęta „Bolesław Śmiały”, dyrygent: Aleksander Fojcik

godz. 18.00
Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom-Miechowice”, dyrygent: Józef Słodczyk

Młodzi wspierają targowisko

Uczniowie Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego będą wspierać Targowisko POD RATUSZEM!

Adepci kierunków technik organizacji reklamy i technik cyfrowych procesów graficznych będą wspierać przedsiębiorców z targowiska poprzez szkolenia z zakresu merchandisingu i innych możliwości reklamowania prowadzonych działalności.

Przedsięwzięcie powstało dzięki współpracy placówki edukacyjnej, Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Zabrzańskiej Agencji Realizacji Inwestycji sp. z o.o. Już 1 czerwca doszło do pierwszego spotkania wszystkich zainteresowanych, w trakcie którego uczniowie przedstawili prezentację wymieniającą zmiany i działania, które przedsiębiorcy mogą wprowadzić, by pozyskać nowych klientów.

Jakich efektów można się spodziewać? Zainteresowani liczą na zwiększenie obrotów i popularyzację zabrzańskiego targowiska. ZCRP projekt uwieczni materiałem zdjęciowym, który zaprezentuje wystrój boksów handlowych „przed” i „po”. Pierwsze spotkanie już w najbliższą środę (8 czerwca).

EURO 2016 również w Zabrzu!

Już od 10 czerwca oczy dziesiątek milionów piłkarskich kibiców zwrócone będą na Francję, gdzie rozpoczną się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej! W sportowe święto włącza się również Zabrze!

Tego dnia działanie zainauguruje bowiem plenerowy Sport Pub na Arenie Zabrze. Zlokalizowany zostanie na promenadzie zewnętrznej i wewnętrznej. Kibice będą mogli zobaczyć mecze na żywo, skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej, a także spróbować swych sił w specjalnie przygotowanych konkursach. A będzie się o co bić, bo organizatorzy przygotowują moc nagród, również rzeczowych.

Promenada zewnętrzna (wokół „bialej” kasy) będzie działać do 28 lipca, od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-22.00. Z kolei w soboty i niedzielę godziny otwarcia to 12.00-22.00. Natomiast na promenadę wewnętrzną (wejście nr 1 – narożnik promenady, wokół kiosku nr 7) zapraszamy do 10 lipca, od godz. 14.00 do godz. 23.00. Wstęp wolny. Ilość miejsc będzie ograniczona z uwagi na bezpieczeństwo do ok. 400 osób.

Organizatorem jest Bar Leśny II s.c. Partnerami są Stadion w Zabrzu Sp. z o.o., Górnik Zabrze SSA, Fundacja Górnika Zabrze, miejskie instytucje kultury oraz partnerzy komercyjni.

 

Paweł Franzke

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj