Podarujmy nepalskim dzieciom… szkołę!

0
2059

 Akcja odbudowy Shree Dakshinkali Lower Secondary School – szkoły dla 205 dzieci z wioski Chautara, region Sindhupalchowk w Nepalu finalizuje się – 27 czerwca 2016 szkoła zostanie ponownie otwarta.

 W ceremonii podpisania umowy na budowe wziął udział nepalski Forest and Soil Conservation Minister.

Od 25 kwietnia 2015 roku, Nepal nawiedziają bardzo silne trzęsieniem ziemi. Tylko w regionie Sindhupalchowk zginęło ponad 2 tysiące osób, tysiące wymaga interwencji medycznej, a 3 tysiące osób nadal nie odnaleziono. 80% domów została zniszczona i obecnie w większości wiosek nie da się normalnie funkcjonować. Dojazd do tego regionu jest bardzo utrudniony.

Po trzęsieniu dotarła tam, jako jedna z nielicznych, Samjahana Phuyal z organizacji Social Empowerment by Empowering Women (SEE-W), która przewiozła poszkodowanych do Katmandu, aby zapewnić im podstawową opieką medyczną i bytową.

Koncentrujemy się na zorganizowaniu trwałej pomocy. Szkoła, nie tylko jako budynek, ale przede wszystkim miejsce spotkań, pozwoli tym dzieciom odzyskać poczucie normalności i równowagi, a przede wszystkim wniesie w ich życie radość i nadzieję – mówi współorganizatorka akcji, Daria Mejnartowicz.

Organizatorami akcji jest Fundacja „Pomóżmy Dzieciom”, opp, reprezentowana przez fundatora Agnieszkę Dydycz oraz dr Daria Mejnartowicz, COO, Vital Voices Chapter Poland oraz VVLEAD Alumna.

Ze strony nepalskiej przedsięwzięcie koordynuje Samjahana Phuyal, Founder SEE-W i koleżanka z Programu VVLEAD Fellowship, co gwarantuje dobre rozpoznanie potrzeb na miejscu oraz odpowiedzialną i skuteczną dystrybucję zgromadzonych środków.

Przykładowy koszt gotowego budynku wielorodzinnego w Katmandu, to około 10 tysięcy dolarów.

 

Daria Mejnartowicz rozszerzyła akcję o wyposażenie szkoły w niezbędne pomoce szkolne i trzy boiska sportowe, a każdemu z 205 uczniów – przekazać drobny upominek z Polski (np. długopis, T-shirt, breloczek, worek do szkoły). 24 czerwca część zebranych w Polsce pomocy posłuży jako nagrody w imprezie sportowej Football Competition for Gender Equality, która zostanie rozegrana w Lumbini, miejscowości w której urodził się Budda oraz we wsi Chautara w dniu ceremonii otwarcia szkoły.

W maju i w grudniu 2015 dzieci otrzymały od nas ciepłe sweterki, pomoce do zajęć sportowych, kredki, wycinanki, pluszaki, które choć trochę umilą im życie oraz pomogą poradzić sobie ze stresem. Pamiętajmy, że część dzieci straciło w trzęsieniu ziemi nie tylko dom i szkołę, ale przede wszystkim swoich bliskich.

Daria Mejnartowicz 22 czerwca br. poleci do Nepalu (podróż, wizy opłaci z własnych środków), aby 27 czerwca osobiście uczestniczyć w otwarciu szkoły. Zawiezie także wiele prezentów dla uczniów szkoły w górskiej wiosce Chautara, które zebrała od firm i osób indywidualnych. W ceremonii otwarcia będzie uczestniczył polski Konsul Honorowy L. Golcha oraz reprezentant Ambasady Polskiej, a także nepalski Forest and Soil Conservation Minister.

Dzięki Waszej hojności oraz osobistemu zaangażowaniu konkretnych osób z Polski i z Nepalu mamy pewność, że szkoła, którą chcemy podarować nepalskim dzieciom, powstanie. Chcemy, aby stała się dla nich „dobrym miejscem” i drugim domem. Zebrane fundusze zostaną w 100% przeznaczone na bezpośredni cel, a my będziemy na bieżąco informować o kolejnychkrokach podejmowanych w ramach tego przedsięwzięcia – zapewnia Agnieszka Dydycz.

Wstrząsającą relację Samjahany z trzęsienia ziemi w Katmandu można przeczytać na blogu Vital Voices Global Partnership: “Nepals Earthquake Surviving Aftermath”. Informacje o skutkach trzęsienia ziemi w regionie Sindupalchowk są już także w Wikipedii: Earthquake in 2015. Organizacja założona przez Agnieszkę Dydycz, działa nieprzerwanie od 1998 r. Posiada status organizacji pożytku publicznego, KRS 0000130515.

Głównym celem Fundacji jest pomoc dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej oraz umożliwienie im rozwoju duchowego i intelektualnego. Fundacja działa głównie w Polsce, ale poprzez zaufanych przyjaciół wpiera również akcje organizowane w innych potrzebujących krajach. Fundacja wsparła akcje filantropijne dr Darii Mejnartowicz w Kenii (2014) oraz w Tanzanii (2015).

Fundacja działa głównie poprzez udzielanie wsparcia finansowego placówkom, które na co dzień zajmują się opieką nad dziećmi i młodzieżą. Udało się wyposażyć i wyremontować kilka szczególnie potrzebujących placówek i choć trochę w ten sposób podnieść jakość życia dzieci. Fundacja sponsoruje także stypendia, finansuje wakacje oraz wspiera, gdy potrzebna jest nowa odzież i podręczniki. Obdarowane w ten sposób dzieci same zaczynają udzielać pomocy innym np. pomagając słabszym uczniom w nauce. Pomoc Fundacji pozwala wnieść w życie tych dzieci trochę radości i nadziei oraz zachęcić do zdobycia wykształcenia dającego szansę na lepsze życie.

Fundacja jest prywatną organizacją charytatywną. Nie prowadzi działalności gospodarczej, wszystkie funkcje we władzach sprawowane są bez wynagrodzenia, a fundacja ponosi jedynie minimalne koszty administracyjne, takie jak obsługa księgowa, opłaty licencyjne, internetowe czy sądowe. Dzięki temu, koszty Fundacji nie przekraczają 4% łącznej kwoty otrzymanych darowizn, a pozostałe ponad 96 % zgromadzonych środków przeznaczane jest na działalność statutową Fundacji „Pomóżmy Dzieciom” czyli na pomoc dzieciom i młodzieży.

Szczegóły na stronie Fundacji: www.pomozmy-dzieciom.org.pl

dr n.kf. w zakresie Rehabilitacji Ruchowej, mgr Zarządzania i Marketingu, absolwentka MBA dla Kadry Medycznej oraz studiów podyplomowych w zakresie wychowania seksualnego;

COO, Vital Voices Poland

2014-2015 absolwentka programu Vital Voices Global Partnership i UK aid – VVLEAD Fellowship

2012 Fortune Magazine/US Department of State Global Women’s Mentoring Partnership Alumna

2010 Vital Voices Chapter Poland Alumna

2012, 2013, 2015, 2016 Organizatorka/Flag Bearer, Global Mentoring Walk Poland

Zawodowo do 2016 związana z Carolina Medical Center, Kliniką ortopedii i medycyny sportowej, gdzie pełniła rolę Dyrektora ds. Marketingu i Wsparcia Sprzedaży. Od 2016 roku COO Indigeo Business Group.

Wolny czas oraz zasoby poświęca na organizację i woluntarystyczną pracę w krajach rozwijających się, szczególnie dla dobra dzieci i kobiet.

Dzięki swojemu zaangażowaniu miała zaszczyt spotkać się z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla, w tym z birmańską liderką Aung San Suu Kyi oraz XIV Dalajlamą.

Więcej o Darii oraz o organizowanych przez nią wyprawach i akcjach filantropijnych w wybranych artykułach poniżej (linki):

’Meeting with a very special woman – Aung San Suu Kyi’

’The Leader with a mission’, Burma 2012, Nigeria 2013

’Polish Physiotherapist Canvasses Healthy Living Via Exercise, Nutrition’ – Nigeria 2013

2012 Fortune Magazine/US Department of State Global Women’s Mentoring Partnership Alumna

2012 Sekretarz Stanu Hillary Clinton przyjęła uczestniczki programu mentoringowego dla kobiet

2012 Vital Voices Global Mentoring Walk Poland (VVPl movie)

2013 Vital Voices Global Mentoring Walk Poland (US Embassy Warsaw movie)

2014 Charity trip to Ngoenga School for the Tibetan Children with Special Needs

2014 Zapraszamy na Kawę, TVP: ,Pomaganie sposobem na życie”

2014 Supporting girls and women through sport. Kibera Slum, Nairobi

2015 Polskie radio 24 'Pomaganie jest moją pasją”

Angsamerah Experts Networking Indonisia

2015 'Nowa nadzieja. Dla wszystkich…’ New Hope for Girls Organization, Tanzania

2016 Is it worth it to live “against the tide”, to live “unconventionally”?

2016 Global Mentoring Walk Poland

2016 Polskie Radio 24 'Pomóc dzieciom w Nepalu’

 Daria Mejnartowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj