Po raz siódmy Katowice wydały „Kalendarz Trzech Religii”

0
1791

„Kalendarz Trzech Religii” jest owocem współpracy chrześcijan, Żydów i muzułmanów, a także środowisk naukowych i kulturalnych.

Otwartość na wielokulturowość, dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi to przesłanie, które obecnie powinno szczególnie głośno wybrzmiewać w naszym kraju. Niezmiernie cieszę się, że tegoroczne wydanie kalendarza przedstawia piękno natury, a jednocześnie przypomina o najważniejszym wyzwaniu świata, jakim jest ochrona środowiska naturalnego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Kalendarz został wydrukowany w 6 tys. sztuk, a część jego nakładu jest dostępna dla mieszkańców bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku 1 w Katowicach.

„Kalendarz Trzech Religii” jest narzędziem formowania dialogu międzyreligijnego. Projekt jednoczy społeczności wyznaniowe miasta Katowice, jest efektem współpracy i pogłębiania wzajemnego szacunku wobec siebie i dziedzictwa kulturalnego. Pierwszy kalendarz wydano w 2013 roku w nakładzie 3 tysięcy sztuk. Obecnie, ze względu na ogromne zainteresowanie projektem – nakład został podwojony. Kalendarz opracowywany jest przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego:

Ten kalendarz uświadomił mi, że mimo iż pewne święta nazywamy inaczej, to często celebrujemy to samo. Nasze kalendarzem przekazałem biskupom diecezjalnym, co wzbudziło wielkie zainteresowanie. Otrzymuję teraz od nich telefony z prośbą, czy mógłbym przesłać więcej egzemplarzy. I tak trafiły one na Mazury, do województwa opolskiego czy małopolskiego – ks. bp dr Marian Niemiec, Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach.

To spotkanie to dla mnie ogromna radość. Dzięki niemu idea dialogu międzyreligijnego dotrze do szerszego grona odbiorców. Trzeba pamiętać, że ten dialog nie rozpoczął się w tym, czy poprzednim wieku. On istniał od samego początku. Ale musimy go kontynuować i na nowo nawiązywać. Cieszę się, że Katowice te działania wspierająks. dr Tadeusz Czakański, delegat abpa W. Skworca ds. dialogu z islamem i judaizmem

Dialog międzyreligijny to nie są wyłącznie dyplomatyczne spotkania, ale też codzienny kontakt ludzi różnych wyznań. Bardzo pozytywnie na ten dialog wpływa kalendarz. Gdyby nie on, prawdopodobnie nie byłoby w Katowicach Dni Judaizmu czy Chrześcijaństwa w Islamie. Prace nad tym kalendarzem pozwalają nam się lepiej poznać, spotkać się nie tylko na stopie zawodowej, ale i prywatnej. Kalendarz jest wynikiem pracy i atmosfery, która jest między nami. Na pewno jej nie powoduje, ale zdecydowanie przyczynia się do jej polepszeniaWłodzimierz Kac, Przewodniczący Gminy Żydowskiej.

Lubię ten kalendarz i jego pozytywny wydźwięk. Wysyłamy go do różnych ambasad, w tym do tych w Kuwejcie czy Katarze. W czasie konferencji COP24 wręczaliśmy go przedstawicielom różnych krajów. Wszyscy byli zachwyceni. Sam kalendarz promuje nie tylko dialog międzyreligijny, ale i same Katowice Abdul Jabbar Koubaisy, Dyrektor Centrum Kultury i Dialogu DOHA w Katowicach, Pełnomocnik Rady Imamów ds. Dialogu Międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w RP.

Kalendarz nie jest nowym egzemplarzem do kolekcji. Jest jedną z form budowania mostów, przełamywania barier nieufności i ignorancji, która jest wśród wyznawców różnych religii. To coś niezwykle ważnego, bo służy w budowaniu pokoju i porozumieniaprof. dr hab. Krzysztof Wieczorek, filozof, Uniwersytet Śląski – Wydział Nauk Społecznych

Wspólny kalendarz to próba poznania się w dialogu. Ten kalendarz ma ważną rolę edukacyjną i powinien wisieć we wszystkich szkołachdr hab. Marek Rembierz, religioznawca, Uniwersytet Śląski – Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie.

Minione lata pokazały, że kalendarz „Trzech Religii” jest bardzo potrzebny. Istotny jest zwłaszcza jego aspekt edukacyjny. Tutaj mamy możliwość poznania nie tylko siebie nawzajem, ale też tego co robimy i czym żyjemy. To buduje wzajemne zaufanieKrzysztof Kraus, redaktor merytoryczny kalendarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj