Mini galeria i kawiarnio-księgarnia to zwycięzcy XII edycji projektu „Lokal na kulturę”. Nowe miejsca wzbogacą kulturalną mapę Katowic.
Za nami już XII edycja programu „Lokal na kulturę”. Przypomnijmy, że jego celem jest ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym. – Program „Lokal na Kulturę” powstał, by wspomagać organizacje prowadzące działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Jak to działa? Wystarczy ciekawy i twórczy pomysł na inicjatywę związaną z szeroko pojętą kulturą, a urząd udostępnia na wynajem lokale w preferencyjnych cenach – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
XII już edycja programu przyniosła nam kolejnych zwycięzców. Ich pomysły ubogacą kulturalną mapę Katowic. Już wkrótce przy ul. Kochanowskiego 11 powstanie mini galeria pod nazwą „Tkanka Twórcza”. Jej pomysłodawczyni, Anna Mikulska, planuje tutaj nie tylko sprzedaż obrazów czy rzemiosła artystycznego. Będą także organizowane liczne warsztaty artystyczne czy wieczory twórcze. Natomiast przy ulicy 3 Maja 25 powstanie kawiarnio-księgarnia. Będą w niej organizowane spotkania autorskie z pisarzami i tłumaczami. Jak mówi zwyciężczyni konkursu, Maryla Korczewska-Jaguś, pomysłów na lokal im nie brakuje.
– Wraz z mężem uwielbiamy czytać książki, bo literatura to nasza ogromna pasja. Do tego kochamy kawiarnie, bo jesteśmy smakoszami kawy. Sam pomysł był od lat w naszych głowach. „Lokal na kulturę” dał nam pole do działania, bo wynajmowane przez nas pomieszczenie jest idealne do tego typu działalność. Chcielibyśmy, żeby to była głownie księgarnia anglojęzyczna, gdzie będziemy mogli znaleźć m.in. szeroki wybór literatury pięknej po angielsku, zarówno tej nowej, jak i używanej. Na pewno znajdą się też tu pozycje w języku polskim, zarówno nowości, jak i znane nam klasyki. Nie zabraknie też spotkań autorskich. Mamy bardzo dużo pomysłów – podkreśla Maryla Korczewska-Jaguś.
Dotychczas w jedenastu edycjach wystawiono do konkursu 75 wolnych lokali użytkowych, zawarto umowy na 34 lokale, aktualnie w użytkowaniu pozostają 22. Na przykład w grudniu miasto zawarło umowę na trzy lokale wybrane w poprzedniej, jesiennej edycji: przy ul. Andrzeja 1, Koszalińskiej 18 i Przedwiośnie 4. Pomieszczenia te muszą najpierw przejść adaptację do nowych funkcji, więc na start działalności trzeba jeszcze trochę poczekać.
O tym, że program cieszy się popularnością świadczą chociażby Stowarzyszenie Artystów Tułaczy, które od niedawna prowadzi Teatr Młody przy ul. Chopina 8. Ich niewielka scena i widownia na 40 osób zapewnia artystyczną autonomię i przestrzeń, w której mają nadzieje stworzyć zupełnie nową, alternatywną społeczność artystyczną. Teatr Młody to grupa ludzi zafascynowanych dwudziestoleciem międzywojennym, którzy swoje sceniczne marzenia rodem ze Starego Hollywood postanowili urzeczywistnić w centrum Katowic. Młoda i kameralna scena na ulicy Chopina 8 ma odpowiedzieć na zapotrzebowanie alternatywnego teatru w górnośląskiej stolicy i nie tylko. Artyści tworzą autorskie scenariusze w oparciu o klasyczne wzorce jak rewia czy kabaret i dzięki niewielkiej przestrzeni, którą dysponują mogą zadbać o intymność między aktorem a widzem. Wspólnie szlifują swoje rzemiosło aktorskie, taneczne i wokalne. Teatr Młody tworzy innowacyjne kreacje artystyczne i jest otwarty na inicjatywy z zewnątrz. Na deskach swojej sceny chcą gościć ludzi, z którymi dzielą wspólną pasję do sztuki.
Zaś przy ul. Warszawskiej 67 działa Prywatna Szkoła Muzyczna. – W październiku 2017 r. przystąpiliśmy do konkursu „Lokal na Kulturę”. Od stycznia 2018 r. rozpoczęliśmy adaptację lokalu przy ul. Warszawskiej 67 na szkołę muzyczną. Prace trwały pół roku. Od czerwca rozpoczęliśmy zapisy do szkoły. Nasza placówka otwarta jest na dzieci, młodzież, ale również dorosłych, którzy chcieliby nauczyć się grać na wymarzonym instrumencie. Do szkoły można zapisać się w dowolnym momencie roku szkolnego. Zapraszamy wszystkich – zachęca najemca Łukasz Dębski.
Natomiast przy ul. Kościuszki 39 powstał Alternatywny Dom Kultury. Prowadząca go Fundacja Imago Silesia w 2018 r. zakończyła remont lokalu. Odbywają się w nim różne wydarzenia kulturalne, np. wystawa „Prome- nada na południe. Historia ulicy Kościuszki”. Wystawy organizuje też Fundacja Kultura Obrazu, która w 2016 r. pozyskała pomieszczenie przy ul. Kordeckiego 2, w którym prowadzi działalność warsztatową, wystawienniczą, archiwizacyjną (cyfrowo) oraz merytoryczną (biuro fundacji). – Działamy na polu edukacji wizualnej. Interesuje nas rola fotografi w życiu codziennym – dlatego chętnie sięgamy do albumów rodzinnych i fotografi amatorskiej. Ciekawią nas archiwa. Organizujemy wystawy i warsztaty, wydajemy książki (także online) – mówią przedstawiciele fundacji.
Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Katowice