Nocne marki w muzeach
Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. Gdzie ją najlepiej spędzić? Oczywiście, że w Katowicach! Nocne buszowanie po muzach, galeriach czy instytucjach kultury? Takie rzeczy tylko w czasie Nocy Muzeów! Zapowiada się wieczór pełen atrakcji, w czasie którego będziemy mieli możliwość poznania historii z zupełnie innej strony. A wszystko to za darmo! Tegoroczna edycja odbędzie się z 19 na 20 maja.
Pałac Młodzieży
Zajęcia plastyczne, ruchome obrazy, laboratorium fizyczne i chemiczne o zmroku, prezentacja zdjęć z okresu budowy i pierwszych lat działalności Pałacu Młodzieży. Początek o godz. 17.
Muzeum Historii Katowic
Również oddziały MHK zapraszają na noc muzeów. Będzie można wziąć udział wernisaż wystawy „Ostrawa przemysłowa i poetycka w grafice Jana Sladka” czy poznać świat śląskich makatek. Nie zabraknie starych samochodów, konkursu godki śląskiej z Grzegorzem Chudym czy koncertu Magdaleny Piskorczyk. Start o godz. 16.30.
Muzeum Śląskie
Oprócz stałych ekspozycji będzie można wziąć udział w specjalnych wydarzeniach. Spotkania z kuratorami, warsztaty animacji poklatkowej i zabawy plastyczne, kiermasz wydawnictw, pokazy – to tylko niektóre z propozycji. Będzie też można zajrzeć do pracowni konserwacji dzieł sztuki. 19 maja będzie też dniem, w którym po raz ostatni będzie można zwiedzić siedzibę przy al. Wojciecha Korfantego 3. Początek o godz. 19.
Camerata Silesia
Koncert Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” w sali koncertowej Willi Goldsteinów, dyrygent – Anna Szostak. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: tel. 32 206 97 97. Początek godz. 18.
Biblioteka Śląska – Dom Oświatowy
Pokaz eksperymentalnych filmów dla dzieci czy nowatorskie formy wideo i instalacje. Początek o godz. 18.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Po kopalni „Wujek” będą oprowadzać górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku. Zaplanowano dwie tury wycieczek po kopalni: o godz. 17 i o godz. 18. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja – od 7 maja pod nr. tel.: 32 601 21 08. Zwiedzający zobaczą kilka miejsc związanych ze strajkiem. O godz. 18 i o godz. 19 odbędą się pokazy filmu dokumentalnego „Życiorysy z bliznami” A. Świdzińskiej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak w latach 80. działały „podziemne drukarnie”. Samemu nie tylko będzie można wydrukować własną „bibułę”, ale również stworzyć własny T-shirt za pomocą powielacza sitodrukowego.
NOSPR
O godz.18 koncert „W stylu Dixieland…”, który odbędzie się w Amfiteatrze. Natomiast na sali kameralnej od godz. 20:30 będzie recital w wykonaniu uczniów katowickich szkół muzycznych O 22 projekcja filmu „Awantura o Basię” (1956) z muzyką nagraną przez NOSPR, a od północy dziecięca literatura muzyczna na fortepian w interpretacji Alexandra Humali. Natomiast w sali koncertowej od 23.00 będzie można posłuchać młodych wykonawców.
Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Zaprasza na zwiedzanie budynku biblioteki i wykłady na temat zdrowia. Poza tym będą warsztaty plastyczne dla dzieci, zabawa z szyfrem, gry planszowe, escape room (wymagana wcześniejsza rejestracja). Wystawy: 70 lat SUM – 70 lat Biblioteki SUM; Ogłoszenia drobne z prasy przedwojennej; Atlasy i modele anatomiczne.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronach poszczególnych instytucji.
Cenny zabytek odkryty w Ligocie
Przy ul. Bronisławy w Ligocie znajduje się niepozorny budynek, który z zewnątrz niczym się nie wyróżnia. Jego stosunkowo banalna bryła skrywa jednak wewnątrz sensację, której nikt by się nie spodziewał, a także architektoniczne ciekawostki, które warto pokazać. Dzięki Jackowi Kuczyńskiemu, inspektorowi nadzoru w Dziale Technicznym Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach dokonane zostało znaczące odkrycie.
To właśnie on, prywatnie miłośnik pasjonat historii i sztuki, zwrócił uwagę na witraż w oknie klatki schodowej budynku przy ulicy Bronisławy. Odkrył, że jego twórcą jest Fryderyk Romańczyk, wybitny artysta witrażysta, inspirujący się w swej twórczości młodopolską sztuką secesyjną, w tym motywami przyrodniczymi. Pan Kuczyński nawiązał w tej sprawie kontakt z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, którego pracownicy byli równie
zaskoczeni odkryciem. KZGM, doceniając wagę artystyczną i historyczną odkrytego dzieła 1936 roku, zdecydował się na prace konserwatorskie witrażu, by mógł cieszyć nasze oczy przez następne lata. Warto przy tej okazji dodać, że w tymże budynku zachowane są w dobrym stanie piękne kręcone metalowe schody prowadzące na dach, z metaloplastycznymi zdobieniami oraz oryginalne przedwojenne balustrady w klatce schodowej.