Najnowocześniejszy szpital ginekologiczno-położniczy na Śląsku

0
6873

Szpital Położniczo-Ginekologiczny przy ul. Łubinowej  w Katowicach  to innowacyjny ośrodek medyczny, który od ponad 11 lat szczyci się skutecznymi metodami diagnostyki oraz leczenia, kompetentnym i empatycznym personelem, a także niezwykle efektywnym zarządzaniem. Jego dyrektor oraz współzałożyciel, dr Jarosław Wieczorek, został nominowany do tytułu Lider z powołania w kategorii: Lider w medycynie

 

Nowe oblicze ginekologii i położnictwa

Oficjalne otwarcie Prywatnego Szpital Położniczo-Ginekologiczny przy ul. Łubinowej w Katowicach odbyło się w 2007 roku. Powstanie tej nowoczesnej placówki stało się możliwe dzięki wielu czynnikom. Najważniejszą z nich była chęć założycieli, aby zapewnić pacjentkom leczenie na najwyższym poziomie. Poza tym pojawiły się nowe możliwości rynkowe wraz z powstaniem Kas Chorych, a także nowatorska wizja dwóch przyjaciół, dr Jarosława Wieczorka i dr Tomasza Ślęczka, którzy zmienili oblicze śląskiej ginekologii i położnictwa.

– Od początku wiedzieliśmy, że ochronę zdrowia można zorganizować dużo lepiej – zauważa dyrektor Jarosław Wieczorek – Naszym założeniem  jest wykonywanie zabiegów metodami mało inwazyjnymi, dzięki czemu pacjentki po zabiegach, nawet o charakterze rozległym, mogą opuścić szpital już następnego dnia po operacji. Szpital słynie z tego, że jako jedyny w Polsce wykonuje szereg zabiegów medycznych; w tym nietypowe zabiegi związane z zaburzeniami statyki narządu rodnego, zabiegi dotyczące bardzo dużych zmian w obrębie miednicy mniejszej, czy też w zakresie onkologii ginekologicznej. Spektrum możliwości szpitala jest szerokie.

Przy szpitalu funkcjonuje także Poradnia Chirurgii Ogólnej oraz Specjalistyczne Gabinety Lekarskie: ginekologiczne oraz neonatologii i pediatrii. Szpital realizuje bezpłatny program wykrywania wad słuchu oraz niestabilności stawów biodrowych u noworodków. Pacjentom oferuje się również pomoc psychologa. – Skuteczna medycyna to medycyna kompleksowa. Proces musi być nadzorowany oraz kompletny, poczynając od tematu profilaktyki oraz początkowych problemów – zauważa dr Jarosław Wieczorek. – Potem przechodzimy przez proces diagnostyczno-terapeutyczny, następnie działamy w zależności od potrzeb pacjenta, kończąc na procesie powrotu do dziennego funkcjonowania, czyli rehabilitacji.

Usługi medyczne świadczone w szpitalu są nieodpłatne dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia bez względu na miejsce zamieszkania oraz w formie odpłatnych usług komercyjnych dla osób nieubezpieczonych.

Nowoczesne oraz efektywne zarządzanie

dr Jarosław Wieczorek

W porównaniu z innymi jednostkami ochrony zdrowia, przy tych samych przepływach finansowych widzimy sporą efektywność, wynikającą z nowoczesnej konstrukcji firmy, wykorzystania outsourcingu oraz bezpośrednich rozliczeń – informuje dyrektor. Placówka zatrudnia około 200 pracowników. W pierwszym roku działalności przyszło tu na świat 850 noworodków. W każdym następnym liczba porodów była już w granicach 1300 – 1450. Rocznie hospitalizuje oraz udziela konsultacji specjalistycznych ponad 3,5 tys. pacjentów.

Nadrzędnym celem działania szpitala jest zapewnienie wszystkim pacjentom realizacji świadczeń zdrowotnych na jak najwyższym poziomie. Jest to możliwe dzięki  doświadczeniu i profesjonalizmowi zatrudnionych w nim pracowników oraz umiejętności wykorzystywania nowoczesnego sprzętu przy zachowaniu procedur i metod zabiegowych. Trzon załogi stanowią ludzie o wysokich kompetencjach, współpracujący z zakładem nierzadko od samego początku. Zatrudnionym tu lekarzom oferuje się płacowy system motywacyjny, otrzymują także inne gratyfikacje, co sprawia, że czują, iż ich zaangażowanie jest doceniane. – Niezmiernie ważna jest atmosfera w pracy, wzajemny szacunek, a także rola personelu średniego. Interakcje z pacjentami w sposób ciągły mają pielęgniarki i położne, i to od ich kompetencji, tak wiele zależy –  podkreśla dr Jarosław Wieczorek.- Bezpieczeństwo pacjentów jest naszym priorytetem.

Mając na uwadze monitorowanie jakości świadczonych usług opracowano i wdrożono system zgodny z międzynarodową normą ISO 9001. Ponadto dokonuje się tu regularnych inwestycji w nowoczesną aparaturę i sprzęt medyczny. Szpital posiada również Akredytację Centrum Monitorowania Jakością w Ochronie Zdrowia w Krakowie przyznawaną przez Ministerstwo Zdrowia oraz uzyskał Akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, w ramach której funkcjonują dwa miejsca rezydenckie.

Przed tą nowoczesną placówką jeszcze wiele planów i wyzwań. Ze względu na zaangażowanie w Program Koordynowanej Opieki nad Kobietą Ciężarną, głównym celem jest uzyskanie drugiego stopnia referencyjności. Dzięki temu poszerzone zostanie spektrum działań w zakresie położniczym, czyli przyjmować będzie można kobiety rodzące przedwcześnie, a także zabezpieczyć oddział neonatologiczny w zakresie miejsc intensywnej terapii.  – Jesteśmy otwarci na potrzeby naszych pacjentów, a pracujący u nas zespół fachowców za najcenniejszą ocenę swoich usług uważa zadowolenie naszych podopiecznych – podsumowuje dr Jarosław Wieczorek.

 

Dr n. med. Jarosław Wieczorek

W młodzieńczych latach zafascynowany sportem i karierą lekkoatlety – zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów w rzucie dyskiem. Równolegle studiował dwa kierunki: rehabilitację na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz medycynę na Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Medyczny), które ukończył w 1990.  Następnie rozpoczął swoją pracę zawodową w szpitalu miejskim im. Rydygiera w Katowicach Bogucicach. Tam odbył staże podyplomowe, a potem pełnił staż kierunkowy na oddziale ginekologii i położnictwa. W 1997 roku ukończył specjalizację z zakresu położnictwa i ginekologii, a dwa lata później otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Pracę doktorską napisał pod kierownictwem prof. Ryszarda Poręby, wybitnego lekarza oraz wspaniałego człowieka, który w olbrzymim stopniu zasłużył się dla rozwoju ginekologii polskiej. Dzięki zaangażowaniu dr Wojciecha Matuszewskiego – ordynatora oddziału – szpital pozyskiwał nowe wyposażenie, w tym sprzęt endoskopowy oraz, jako pierwszy oddział w Polsce, laser dwutlenkowo-węglowy. Stworzyło to we wczesnych latach dziewięćdziesiątych możliwość używania sprzętu najwyższej klasy oraz nauki endoskopii w wiodących europejskich ośrodkach. Jest autorem 20 prac naukowych, które zostały opublikowane w  polskich czasopismach ginekologiczno-położniczych. Od 2006 roku zaangażował się w budowę, rozwój i zarządzanie Szpitalem na Łubinowej 3 w Katowicach, którego został dyrektorem.

Dr Jarosław Wieczorek udziela się w Polskim Towarzystwie Ginekologicznym, które od roku nosi nową nazwę: Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Jest także członkiem Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej. Nagrodzony licznymi nagrodami, w tym tytułem Menedżera Roku 2017 w Ochronie Zdrowia przyznanym przez Kapitułę konkursu Sukces Roku 2017– Liderzy Medycyny oraz tytułem „Menedżer roku 2017 w ochronie zdrowia” w kategorii – placówki prywatne przyznanym przez wydawnictwo Termedia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj