W ramach drugiej edycji budżetu partycypacyjnego zabrzanie złożyli w sumie 139 wniosków, z czego pozytywnie zweryfikowano 128, które poddano pod ocenę mieszkańców.
Projekty, które odpadły na pierwszym etapie, nie spełniały kryteriów formalnych. Najczęściej popełniany błąd polegał na niesprawdzeniu praw własności terenu, na którym miała powstać inwestycja. O wyborze zwycięskiej osiemnastki zadecydowali podczas głosowania już sami mieszkańcy. Najwięcej głosów, bo aż 2341, zdobył projekt boiska sportowego na osiedlu Kotarbińskiego.
– W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia samorządności. Przez kolejne lata udowodniliśmy, że realizujemy zadania w dialogu z mieszkańcami i wsłuchując się w ich potrzeby. Przypomnę, że w naszym mieście od wielu lat przeznaczamy środki z budżetu miasta na działania mieszkańców skupionych między innymi wokół rad dzielnic, organizacji pozarządowych czy klubów sportowych. Budżet partycypacyjny to uzupełnienie oferty. Chodzi w nim nie tylko o to, aby władzom samorządowym było łatwiej, lecz by uruchomić i maksymalnie wykorzystać potencjał oraz kreatywność mieszkańców. I tak się dzieje w Zabrzu. Budżet partycypacyjny stworzył mieszkańcom możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o swoim mieście, zwłaszcza, jeżeli chodzi o projekty dzielnicowe, adresowane do konkretnych miejsc i określonych środowisk – mówi Małgorzata Mańka – Szulik, prezydent Zabrza.
Pobierz wynik wyboru projektów w ramach Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego na rok 2016 (PDF)