W dniach 25 -27 września 2020 w Katowicach, pod patronatem medialnym WhyStory, odbył się międzynarodowy festiwal taneczny „Bachata Lovers Festival” wraz z imprezami towarzyszącymi. Organizatorzy wydarzenia; Salsopolis – Jacek Perduta, Szkoła Tańca Cuba Libre oraz Klub Latino PinaColada, zadbali o wyśmienitą atmosferę i doskonałą integrację wszystkich uczestników.
Z uwagi na swój międzynarodowy charakter wydarzenia przyciągnął, nie tylko tancerzy i znawców tematu z Polski, ale i wielu instruktorów, dj-ów i gości z zagranicy, min. z Niemiec, Holandii, Szwecji czy Ekwadoru.
Wśród instruktorów swoją wiedzą i umiejętnościami służyli Jacek Perduta założyciel Salsopolis i główny organizator wydarzenia (DOMINICANA), Francisco Santana (DOMINICANA), Krzysztof Juraszek i Natalia Plewa (URBANA), Dorota Jastrzębska i Mateusz Warzecha (URBANA), Dominik Klimasara i Joanna Bernatowicz (SENSUAL), Dominik Sambor wraz z Julią Pawlik (URBANA, SENSUAL) oraz Karina Koda (DOMINIKANA) i Witold Pągowski (DOMINIKANA), a także Piotr Kruk – instruktor mistrzów Polski i Karolina Kunst (SENSUAL), jak również Ricardo i Klaudia (Sensual) oraz Rocardo i Lisa Sandrauch (Sensual).
Dla przypomnienia dodajmy, że istnieją 3 podstawowe style bachaty: dominicana, urbana oraz sensual.
Styl Dominicana:Jest to oryginalny styl powstały na Dominikanie. Wykazuje podobieństwa do innych tańców latynoskich, zwłaszcza do cha-cha. Piosenki tworzone w tym stylu są relatywnie najszybsze. Choreografie charakteryzują się skomplikowaną pracą stóp, z dużą ilością półkroków. Charakter tańca osiągamy przez odpowiednie ruchy bioder i reszty ciała. Bachatę można tańczyć bardzo blisko, prawie złączonymi tułowiami oraz z prawą nogą wsuniętą nawet do połowy uda pomiędzy nogi partnera.
Styl Urbana: Jest to styl powstały z uproszczenia dominicany. Piosenki w tym stylu są znacznie wolniejsze. Zdarzają się wstawki gitarowe przypominające styl dominicana. Ze względu na prostotę jest to najbardziej popularny styl i jest on najczęściej nauczany.Ze względu na wolniejsze tempo możliwe jest także wykonywanie większej ilości obrotów.
Styl Sensual: Wbrew powszechnemu przekonaniu, w bachacie sensual dominuje pozycja otwarta, jedynie niewielka liczba technik wymaga pozycji zamkniętej oraz kontaktu biodrami, kontakt klatkami piersiowymi jest zbędny. Prowadzenie następuje poprzez ruch ciała, dłonie odgrywają niewielką rolę. Ruch bioder jest eksponowany mniej, niż w bachacie (dominikańskiej). Cecha charakterystyczna tego stylu to występowanie „falek” ciała. Tempo jest zróżnicowane, zależne od muzyki. Jest to styl najbardziej zmysłowy i mogący sprawiać wrażenie erotycznego, co jednak nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
W trakcie trwającego trzy dni wydarzenia odbyły się szkolenia z instruktorami, a wieczorem tańce, w trakcie których można było wypróbować i rozwinąć swoje umiejętności. Wydarzenie dostarczyło mnóstwo pozytywnej energii i radości, nie tylko ze względu na poziom samej imprezy, ale również z uwagi na możliwości spotkań, rozmów i wspólnej zabawy.
Taniec Bachata ma również inne „zasługi’. Otóż jak się okazuje łączy ludzi i to na tyle skutecznie, że pozostają w tych samych parach nie tylko na parkiecie, ale i w życiu prywatnym. Czyli.., jest to doskonały sposób na znalezienie swojej drugiej polowy.
W trakcie zabawy i wspólnej integracji mieliśmy okazję porozmawiać z niektórymi instruktorami i mistrzami obecnymi na festiwalu. Nad całością zabawy czuwali między innymi; w piątek – DJ Sensualmente (Warszawa), w sobotę – DJ Daro (Kraków), a w niedzielę – DJ Jack (World).
Jedną z osób, które udało nam się zagadnąć była Karolina Kunst, zaledwie 21 letnia tancerka, która na co dzień tańczy w łódzkim International Dance Center „Great Island”, a obecnie występuje również jako asystentka Piotra Kruka wybitnego polskiego instruktora tańca latino, który wykształcił już wielu mistrzów Polski w tej formie tańca. Jak przyznaje sama Karolina:
– Przy odpowiednim zaangażowaniu wystarczył rok żeby dojść do obecnej formy. Uczęszczałam zarówno na regularne szkolenia prowadzone przez Piotra, jak również na zajęcia prywatne.
Mieliśmy również okazję porozmawiać z Dominikem Klimasara, instruktorem szkoły tańca towarzyskiego „Salsopolis” w Katowicach. Zapytaliśmy Dominika, który tańczy bachate od dwóch lat, ile trzeba włożyć wysiłku, aby w tak krótkim czasie zostać instruktorem:
– Wszystko zależy ile pracujesz, tańczysz, ćwiczysz – mówi Dominik. Już wcześniej tańczyłem taniec towarzyski, ale miałem potem dziesięć lat przerwy. Później przyszedł czas na Bachatę. Codzienny trening po cztery godziny, pozwolił mi już po półtorej roku na samodzielne prowadzenie szkoleń.
Natomiast nasi kolejni rozmówcy; Angelika Klimczak i Jurek Ronkiewicz, których możliwości taneczne można na co dzień podziwiać w Szkole Tańca Mohito w Tychach oraz Natalia Plewa i Krzysztof Juraszek, idealnie potwierdzają teorie, że taniec, Bachata zbliża ludzi tak towarzysko jak i w życiu bardzo osobistym. Zapytaliśmy dyskretnie jak to się stało, że ci wspaniali ludzie nie tylko razem tańczą, ale również jak się okazuje dzielą życie
– Z Jurkiem poznaliśmy się dużo wcześniej. Doperio później był taniec – powiedziała Angelika . Dopiero potem poszłam na kurs, na który namawiał mnie Jurek, który dziś sam jest instruktorem – dodaje Angelika
– Z Natalią właściwie poznaliśmy się na imprezie – powiedział Krzysztof, który jest instruktorem międzynarodowego formatu. Jak sam stwierdza: – Uczę wszędzie – śmiech, najczęściej we Wrocławiu i Berlinie.
Na pytanie, czy są jakieś przeciwskazania do nauki i treningu Bachata, przywitał nas gromki śmiech i informacja, że jedynym przeciwskazaniem jest „brak humoru” tańczącego.
Jak zauważył Jurek:
– Również seniorzy jeśli tylko chcą, mogą tańczyć. Nie ma tutaj najmniejszego problemu.
– Jest to forma terapii. Taniec dodaje pewności siebie. Zauważamy jak panie z czasem zmieniają stroje, stają się bardziej kobiece. Ludzie otwierają się na innych. Przezwyciężają fobie i kompleksy. Jest to swego rodzaju rozdzielenie komunikacji biznesowej i romantycznej. – tłumaczy Natalia, a Krzysztof dorzuca: – Uczy to kontaktów społecznych.
Nasi rozmówcy są bardzo doświadczonymi tancerzami i dobrymi obserwatorami. Jak sami przyznali w ciągu roku zazwyczaj biorą udział w kilkudziesięciu konkursach i festiwalach tanecznych. Jedynie obecny rok, ze względu na pandemię jest nieco skromniejszy.
W zacnym gronie tancerzy i instruktorów dostrzegliśmy również perfekcjonistów w swojej dziedzinie.
Innemu instruktorowi Salsy i Bachata, dotarcie do perfekcji i mistrzostwa w instruktarzu zajęło, jak twierdzi, aż osiem lat, wraz pobieraniem lekcji baletu oraz niezliczoną ilością godzin treningu i ćwiczeń.
Podobnie ma się rzecz w przypadku Jacka Perduty, głównego organizatora festiwalu oraz założyciela Szkoły Tańca Salsopolis w Katowicach oraz autora publikacji „Sekrety Salsy”. Taniec jest dla niego życiem. Jak sam twierdzi, tańczy od 30 lat, choć sam liczy sobie niewiele ponadto.
Można zatem zacytować za szkołą Tańca Salsopolis: „Jeżeli lubisz się bawić, to uwielbiasz tańczyć. Jeżeli uwielbiasz tańczyć to kochasz życie, jeżeli kochasz życie….to tańcz z Nami !!”
Red. Iwona Wolańska – Stachurska, Beata Sekuła