Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, wygrała plebiscyt na 50 najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego.
Plebiscyt po raz trzeci zorganizował „Dziennik Zachodni”. Był on trzyetapowy. Najpierw wyłoniono panie nominowane do tytułu, a później spośród nich czytelnicy „Dziennika Zachodniego” oraz Internauci wybrali konkursową pięćdziesiątkę. W trzecim etapie, Kapituła złożona z osobistości województwa śląskiego wskazała w tajnym głosowaniu panie, które – zgodnie z otrzymaną liczbą głosów – zajęły miejsca od 1 do 10 w zestawieniu najbardziej wpływowych kobiet z naszego województwa.
– Od dziesięciu lat pani prezydent kieruje Zabrzem, od ponad roku również stoi na czele Metropolii Górnośląskiej. Jest osobą z dużym temperamentem, kompetencjami, wiedzą i doświadczeniem, która stawia przed sobą kolejne wyzwania. Mało komu udaje się tak dobrze łączyć obowiązki zawodowe, towarzyskie i rodzinne. Mając to wszystko na uwadze, widać, że pani prezydent staje się w pewnym stopniu przykładem do naśladowania dla innych osób. Zresztą fakt, że podjęliśmy taką decyzję jednogłośnie tylko potwierdza fenomen pani prezydent i odzwierciedla opinię większości mieszkańców, którzy ją znają – komentował decyzję kapituły Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
W skład kapituły weszli: prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jerzy Buzek, nasz reprezentant w Europarlamencie, Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, Andrzej Żylak, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, Zenon Nowak, prezes DZ, i Marek Twaróg, redaktor naczelny DZ. Dziesiątkę najbardziej wpływowych kobiet wybrali z grona pań reprezentujących wielką, regionalną i lokalną politykę, medycynę, kulturę, biznes oraz organizacje pozarządowe. Kapituła zdecydowała również o przyznaniu nagrody specjalnej dla Joanny Wnuk-Nazarowej, dyrygentki, w latach 1997-1999 minister kultury i sztuki, która od 2000 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
W gronie dziesięciu kobiet wyróżnionych tytułem najbardziej wpływowej w województwie śląskim, poza zwycięską prezydent Mańką-Szulik, znalazły się (na miejscach od 10 do 2): Gabriela Lenartowicz, posłanka na Sejm VIII kadencji, Marta Fox, poetka, powieściopisarka, eseistka, Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, prof. Katarzyna Popiołek, dziekan katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS, prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji UŚ w Katowicach, Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, Teresa Mokrysz, współzałożycielka i właścicielka grupy firm MOKATE, Beata Drzazga, założycielka i właścicielka firmy BetaMed, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Uroczysta gala, w trakcie której wręczono nagrody, odbyła się w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.