25 kwietnia 2017 r. w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu LIDER DOBROCZYNNOŚCI – na najlepszą akcję społeczną zrealizowaną w latach 2015-2016. Konkurs skierowany był do Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Śląskiego.
Jest to autorski projekt Agnieszki Rychłowskiej-Niesporek – nauczyciela szkoły. Kolegium zrealizowało już III edycję konkursu, który został objęty honorowym patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Śląskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Śląskiego, Rektora Uniwersytetu Śląskiego, Burmistrza Miasta Czeladź, Echo Czeladzi, Magazynu Why Story.
- I miejsce w konkursie„Lider Dobroczynności” otrzymałZespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im T. Kościuszki,ul Kościuszki 23, 44 – 200 Rybnik
Stworzyliśmy własną akcję „Świąteczna paczka Mechanika”. Codzienne życie pokazało naszej społeczności szkolnej, że wśród nas żyją ludzie, którzy potrzebują pomocy, wsparcia i okazania serca. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy administracji wyrazili chęć przystąpienia do szkolnej akcji dobroczynnej organizowanej przez nasze koło wolontariatu. „Świąteczna paczka Mechanika”, to projekt, który ma charakter pedagogiczny – uczy społeczność szkolną mądrego pomagania i przyjmowania wsparcia.
Przygotowania do akcji „Świąteczna paczka Mechanika” rozpoczynamy od gromadzenia informacji na temat potrzebujących osób, rodzin i analizy ich sytuacji życiowej (zgłoszenia od uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji). Następnie wyłaniamy osoby, które zostaną objęte pomocą i przedstawiamy Dyrektorowi szkoły do akceptacji. Potem sporządzany jest plakat – ogłoszenie dotyczące akcji – komu pomagamy, w jakiej sytuacji ta osoba/ rodzina się znalazła (zachowując anonimowość tych osób), które przesyłane jest droga mailową do wychowawców klas.
- W akcji dobroczynnej „Świąteczna paczka 2015”. Zebraliśmy 3366,40 złotych! Z zebranych pieniędzy zakupiono: odzież, obuwie, środki czystości, żywność, lekarstwa. Ponadto opłacono rachunki za prąd. Tym razem pomogliśmy 2 rodzinom uczniów naszej społeczności. Rodzice tych uczniów ciężko zachorowali, dlatego znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki darczyńcom rodziny te mogły w radości spędzić Święta Bożego Narodzenia.
- W roku 2016 w akcji „Świąteczna paczka” udało się zebrać 4.297,30 złotych. Dzięki hojnej postawie społeczności „Mechanika” mogliśmy wesprzeć ludzi, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji
z uwagi na problemy zdrowotne. - Zbieraliśmy pieniądze dla Moniki, siostry jednego z naszych uczniów / kolegów, która nie tak dawno wygrała walkę z rakiem, a teraz walczy o to, aby wstać z wózka inwalidzkiego. Odwiedziliśmy Monikę, aby wręczyć jej uzbieraną kwotę, potrzebną na turnus rehabilitacyjny. To, co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci – śliczna, młodziutka dziewczyna dziś walczy o powrót do normalnego życia. Na co dzień mieszka sama, praktycznie uwięziona w pokoiku na czwartym piętrze, marzy o tym, żeby samodzielnie wyjść na podwórko. Szansą na to, że Monika kiedykolwiek będzie chodzić, są długie turnusy rehabilitacyjne i to właśnie na ten cel zbieraliśmy pieniądze. Udało nam się również pozyskać dodatkowo sponsora, który sfinansował dostosowanie łazienki do osoby niepełnosprawnej. Dodatkowo uczeń naszej szkoły – wolontariusz, który jest niepełnosprawny będzie uczył Monikę prowadzenia bloga.
- Wsparliśmy również Dawida, ucznia pierwszej klasy ZSZ i jego brata. Obaj chłopcy chorują na raka. Mieć dwoje dzieci tak ciężko chorych to naprawdę dramat. Pieniądze pokryją koszt dojazdów do kliniki.
- Pan Staszek ze łzami w oczach odebrał pieniądze i paczkę z zabawkami dla swojego chorego trzyletniego wnuka Patryka. Podziękował wszystkim za wsparcie i gest w imieniu swoim, córki i wnuka.
W ramach Koła wolontariatu ZSM-E co roku klasy pierwsze Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum spotykają się z wolontariuszami i ludźmi po przeszczepach narządów ze „Stowarzyszenia Nefros” i „Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnym do spraw Transplantacji Poltransplant”. Spotkania pod hasłem: „Nie zabierajcie swoich narządów do nieba – one potrzebne są tu na ziemi” uzmysławiają młodym ludziom, że przeszczep jest bezcennym darem i możemy sobiepomagać, aby ratować to, co jest jeszcze do uratowania. Wolontariusze rozdają w szkole „Oświadczenia woli”.
- II miejsce w konkursie „Lider Dobroczynności” otrzymał Zespół Szkół Ogólnokształcących
i Technicznych w Czeladzi, ul. Grodziecka 29, 41-250 Czeladź
Uczniowie z naszej szkoły z klasy wojskowej systematycznie odwiedzali swoich młodszych kolegów
i koleżanki w różnych szkołach podstawowych np MZS nr 2 w Będzinie na Syberce, w Łagiszy , Grodźcu. Młodzi żołnierze Mateusz i Karol przedstawili zasady pierwszej pomocy przedmedycznej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Nasi uczniowie pomagali młodszym harcerzom w zdobyciu sprawności higienisty. Tematem zbiórki była pierwsza pomoc, a nasi uczniowie pokazywali pomoc w przypadku złamań, zwichnięć, a także uczyli, jak należy zachowywać się i co robić w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Nasi młodsi koledzy wykazali się dużym zaangażowaniem. Na kolejnej zbiórce harcerskiej uczyliśmy naszych młodszych kolegów i koleżanki elementów musztry. Młodzi harcerze spisali się świetnie i wszyscy bardzo dobrze się bawili. Akcja obejmuje szkoły podstawowe w powiecie będzińskim. Na stałe współpracujemy z siostrami zakonnymi , misjonarkami, które nadzorują akcję Adopcja Serca. Pieniądze przeznaczyliśmy na kolejny semestr nauki naszej podopiecznej Jane Zulu. Wolontariusze sprzedają owoce lub kanapki , a pieniądze wpłacają na pomoc dla biednej dziewczynki z Afryki.
- III miejsce w konkursie „Lider Dobroczynności” otrzymał Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki, ul. Szymanowskiego 12, 43-200 Pszczyna
Jak co roku zrobiliśmy zbiórkę odzieży dla Osadzonych w Zakładzie Karnym w Cieszynie, czyli pomogliśmy w tzw. pomocy postpenitencjarnej, a także przekazaliśmy słodycze dla Dzieci Osadzonych. To już cykliczne nasze działania, które nikogo z nas nie dziwią.
Jednak w grudniu 2016 r. dodatkowo jeszcze wymyśliliśmy, że ozdoby świąteczne na choince w Szkole
i Zakładzie Karnym, nie będą kupowane, tylko sami je wykonamy, by nie pogłębiać kosztów Placówek. I tak spotkaliśmy się z Osadzonymi i wykonaliśmy piękne ekologiczne, gdyż z papieru, ozdoby choinkowe.
– Najważniejszą akcją charytatywną jednak dla nas była pomoc Natalce –
wnuczce Pracownicy Szkoły, Pani która pracuje na szkolnym basenie, sprząta tam i pomaga wszystkim, gdy jest taka potrzeba. Ciężko pracuje, gdyż chce wspomóc swoją córkę, zięcia i wnuczkę
o imieniu Natalka. Efekt końcowy to splot działań Nas Uczniów oraz Wszystkich Podmiotów z którymi współpracuje Szkoła. Dziewczynka i jej Rodzice otrzymali pomoc, a my jako Uczniowie jesteśmy dumni, że znów mogliśmy zrobić coś dobrego. W naszych sercach jest radość, że mogliśmy osiągnąć taki sukces dla małej Natalki.
Wyróżnienia otrzymali:
– TEB Edukacja sp. z o.o. oddział w Bielsku-Białej
– Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 im. Stanisława Staszica w Bielsku Białej
– Zespół Szkół Społecznych im. Wspólnej Europy w Żorach
– Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Bielsku Białej