Skromność, profesjonalizm, wartości rodzinne
Ginter Skowronek pracuje w samorządzie od 25 lat, a Gminą Wielowieś zarządza trzecią kadencję. Jest to gmina wiejska, należąca do Powiatu Gliwickiego. Zamieszkuje ją prawie sześć tysięcy mieszkańców, z których już tylko część zajmuje się rolnictwem, uprawiając często pola, o co najmniej stu hektarowej powierzchni. Wielowieś znana jest także z cennych zabytków, które dzięki środkom unijnym, pozyskanym przez samorząd, podlegają rewitalizacji. Prężnie działający wójt może także pochwalić się faktem, że urodził się w budynku, w którym obecnie urzęduje… Prywatnie jest ojcem pięciorga dzieci. Został nominowany do tytułu Lider z powołania.
Kompetencje zawodowe
Ginter Franciszek Skowronek ukończył Technikum Budowlane w Zabrzu z rzadką specjalizacją technologia prefabrykacji. – W mojej grupie na Politechnice Śląskiej, na której uzyskałem tytuł inżyniera budownictwa, było tylko dwóch absolwentów takiego typu szkoły średniej, więc zostaliśmy pierwszymi konsultantami projektów.
Zanim związał się z samorządem, prowadził szeroką aktywność zawodową i społeczną. W latach 1983-1990 pracował w firmie budowlanej PBMPW „FAMONT” GLIWICE, rozpoczynając swoją karierę od stanowiska inżyniera budowy, by później zostać kierownikiem zespołu budów. Nie było to łatwe zadanie, ale stwierdził już wtedy, że taka odpowiedzialność może dawać satysfakcję. W latach 1991-1993 pracował w firmie TWD „SUD” LEBOSZOWICE, w której pełnił funkcję dyrektora oddziału produkcji budowlanej. Lata 1994-1995 to okres prowadzenia własnej działalności gospodarczej związanej z kosztorysami, nadzorem i projektami.
Karierę w samorządzie obecny wójt rozpoczął już w latach dziewięćdziesiątych, jako Radny Rady Gminy Wielowieś (1990-1998). Oprócz tego do 2002 roku był również członkiem zarządu Gminy Wielowieś. W lutym 1998 roku Ginter Franciszek Skowronek został zastępcą wójta i tę funkcję sprawował przez dziewięć lat. Następnie w grudniu 2006 roku w wyniku wyborów bezpośrednich został wybrany już w pierwszej turze wójtem Gminy Wielowieś.
Wyzwania oraz realizacja przedsięwzięć
Biorąc pod uwagę, że Gmina składa się z dwunastu sołectw (np. Gajowic, Sierot, Błażejowic czy Świbia), wójt przyznaje, że zarządzanie nią stanowi poważne wyzwanie. – Utrzymanie infrastruktury jest kosztowne, a jako że jesteśmy gmina rolniczą, która ma ograniczony przychód z podatków mieszkańców, którzy najczęściej są zwolnieni z ich opłat, budżet nasz ze środkami unijnymi wynosi tylko ok. 24 mln złotych.Pozarolnicza działalność gospodarcza jest oparta na usługach z zakresu branży budowlanej, rzemiosła, gastronomii, handlu, przetwórstwa spożywczego i transportu. Dużym pracodawcą jest firma posiadająca zespół szklarni w Świbiu, poza tym w Wielowsi znajduje się tartak, drobne zakłady rzemieślnicze z sektora budowlanego, meblarskiego oraz z branży metalowej.
Wójt Ginter Skowronek skupia się na realizacji zamierzonych zadań, szczególnie tzw. „twardych” przedsięwzięć, przynoszących namacalne efekty. Dużym osiągnięciem Gminy była realizacja projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków w Wielowsi”. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.Przeprowadza się tu także regularnie remonty dróg. Restaurowane są również zabytki, stanowiące swoiste perełki Gminy.
Budynek, w którym obecnie mieści się Urząd Gminy to zabytkowy pałac wzniesionym w 1748 roku. Do 1977 roku znajdowała się tu przychodnia wraz z porodówką. W 2007 roku ośrodek został przeniesiony do byłego budynku urzędu gminy a działalność urzędu przeniesiona do pałacu, w którym wcześniej był ośrodek zdrowia. Budynek pałacu wraz z przylegającym parkiem przejęliśmy od Skarbu Państwa w 1999 roku, stan obiektu był fatalny, więc przeprowadziliśmy tu wieloetapowy gruntowny remont, który rozpoczęto w latach 2000-2001 od naprawy dachu, później nastąpiła m.in. wymiana stropów, przebudowa klatki schodowej, renowacja elewacji, rewitalizacja parku oraz adaptacja pomieszczeń na potrzeby Urzędu Gminy.
W Wielowsi znajduje się także skansen, powstał dzięki środkom unijnym, na terenie zaniedbanych dotychczas garaży, w których kiedyś mieściła się stajnia dawnego właściciela ziemskiego. Warto także pochwalić się kapliczką ewangelicko-augsburską, która mieści się obok wspomnianego dworku. Należy przy tej okazji wspomnieć, że w Wielowsi mieszkali niegdyś ludzie trzech wyznań. W drugiej połowie XVII pojawiła się w Gminie ludność żydowska. Śladami po żydowskich mieszkańcach Wielowsi są zachowane do dziś dwa obiekty: budynek dawnej synagogi i cmentarz żydowski. W Sierotach oraz Zacharzowicach natomiast znajdują się piękne zabytkowe drewniane kościoły p.w. Wszystkich Świętych oraz Świętego Wawrzyńca – obiekty te są na liście Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Oprócz troski o zabytki, gospodarz Wielowsi dba także o poprawę komfortu i jakości życia swoich mieszkańców poprzez organizację cyklicznych wydarzeń oraz uroczystości kulturalno-edukacyjnych. Do ważniejszych należy zaliczyć Wojewódzki Festiwal Kolęd i Pastorałek w Dąbrówce, Festiwal Gwary Śląskiej, Festiwal Pieśni Patriotycznej, konkursy recytatorskie oraz oczywiście nadchodzące dożynki i Dni Wielowsi w tym roku organizowane w dniach 13-14 sierpnia.
Rodzina = tradycja, dyscyplina i szacunek
Prywatnie Ginter Skowronek jest głową siedmioosobowej rodziny. Wraz z żoną Brygidą wychowali piątkę dzieci, z czego trójka jest już zupełnie samodzielna. Córka Agnieszka pracuje, jako radca prawny w korporacji prawniczej w Warszawie. Syn Łukasz, magister inżynier budownictwa, jest zatrudniony w firmie budowlanej. Grzegorz jest absolwentem Politechniki Śląskiej oraz Cranfield University w Anglii, i zajmuje się w Anglii projektowaniem silników odrzutowych do samolotów. Pozostała, młodsza dwójka studiuje – syn Tomasz inżynierię lądową na Politechnice Krakowskiej, zaś córka Magdalena jest studentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Żona wójta ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu i uczy matematyki w szkole podstawowej. Samodzielna już trójka rodzeństwa w wolnym czasie chętnie wraca w rodzinne strony. -Odwiedzają nas niemalże w każdy weekend, jeśli tylko czas im na to pozwala. Cieszę się, że doceniają wartości rodzinne, pomimo tego, że byłem wobec nich bardzo wymagający, może nawet bardziej niż względem pracowników (śmiech), ale jak widać, to akurat nie przeszkadzało im w tym, żebyśmy mieli teraz dobre kontakty – zauważa szczęśliwy ojciec.
Państwo Skowronek uważają, że zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym bardzo ważne jest przestrzeganie ustalonych zasad, do których należą między innymi: poszanowanie tradycji, odpowiedzialność, pracowitość, uczciwość oraz oszczędność. Wójt podkreśla także ważną rolę dobrej organizacji, sprawiedliwego podziału obowiązków oraz dyscypliny. – Każdy w naszej rodzinie wiedział, kto i kiedy sprząta po posiłkach, kto ma zrobić zakupy lub zająć się zwierzętami. Nie mieliśmy zwierząt hodowlanych, ale trzeba było zatroszczyć się o psa, kota, rybki i króliki miniaturki – wspomina wójt. – Każdy się czymś zajmował i powiem szczerze, myślę, że to moim dzieciom zostanie i będą pielęgnować nasze rodzinne wartości i dadzą sobie radę w życiu.
Pasje, marzenia i plany na przyszłość
Jak na prawdziwego budowlańca przystało w wolnym czasie wójt lubi majsterkować. Poza tym wolne chwile spędza na działce. Jeśli chodzi o hobby to zdecydowanie króluje tu pszczelarstwo, które w ostatnim czasie trochę się „rozrosło”. Ze skromnych czterech uli na początku zrobiło się trzydzieści. – Muszę troszkę to ograniczyć, bo nie daję rady – przyznaje ze śmiechem.
Pytany o plany, jakie chciałby zrealizować do końca kadencji odpowiada szczerze – Ostatnio miałem dobrą passę i to, co obiecałem to zazwyczaj w całości albo jeszcze troszkę więcej zrobiłem, ale obecnie widzę, że możliwości pozyskania środków są o wiele mniejsze niż w latach poprzednich. Obecnie w Wielowsi realizowany jest projekt węzła przesiadkowego komunikacji pasażerskiej. To będzie pierwszy taki węzeł w okolicy i ma zostać oddany do użytku już 31 sierpnia tego roku. Oprócz tej inwestycji planuje się dalszą przebudowę i termomodernizację przedszkola z nadbudową oraz renowację drogi głównej również przy wsparciu środków unijnych. – Będziemy nadal się starać poprawiać jakość życia mieszkańców naszej gminy, pozyskując na to dofinansowanie – podsumowuje wójt Wielowsi.
Agata Warchoł
Beata Sekuła