Kinga Kurowska: sport a nauka i działalność społeczna

0
2690

Konsekwencja w działaniu kluczem do sukcesów

Dr inż. Kinga Kurowska, pełnomocnik Rektora Politechniki Warszawskiej  ds. rozwoju innowacyjnych form kształcenia oraz przewodnicząca zespołu rektorskiego ds. innowacyjnych form kształcenia, otrzymała  nominację do tytułu Kobieta Charyzmatyczna za wybitne osiągnięcia, pomimo jeszcze tak młodego wieku (34 lata) zarówno na polu naukowym, jak i społecznym.

art

Dr inż. Kurowska przyznaje, iż swoją działalność społeczną rozpoczęła w liceum. Już w pierwszej klasie była przewodniczącą szkoły. Uczęszczała także na kółka teatralne i grała w siatkówkę w reprezentacji szkoły. Natomiast w szkole podstawowej trenowała akrobatykę sportową. – Uważam, że sport kształtuje charakter i wprowadza do życia pewnego rodzaju uporządkowanie – podkreśla pani Kinga. – Uczy także umiejętności dążenia do celu, co okazało się niezwykle przydatnym w moim życiu

Po zdaniu matury zdecydowała się na studia na Politechnice Warszawskiej na kierunkach automatyka i robotyka oraz zarządzanie i marketing. – Nigdy nawet nie pomyślałam o tym, by zdawać na inne studia – wspomina. Politechnika była jej pierwszym wyborem, a działalność naukowa bardzo szybko stała się powołaniem.

Studia doktoranckie ukończyła na Wydziale Zarządzania PW w dziedzinie nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. – Doktorat zajął mi  osiem lat, bo  w tym czasie działam aktywnie na wielu innych polach, a badania naukowe zaczynałam w mechanice, by odnaleźć się ostatecznie lepiej w zarządzaniu szkołą wyższą – przyznaje. Udzielała się w samorządzie doktorantów, była także przewodniczącą Krajowej Reprezentacji Doktorantów i wiceprzewodniczącą Rady Młodych Naukowców, więc tych aktywności było wiele. – Szczególnie dużo udało nam się osiągnąć w KRD, która jest ogólnopolskim przedstawicielem i wyrazicielem woli środowiska doktorantów – wyjaśnia Kinga Kurowska.

Wraz z grupą przyjaciół, którzy działali w KRD i RMN, założyła także Fundację Młodej Nauki, która wspiera młodych naukowców i zajmuje się popularyzacją nauki. Główną misją Fundacji jest rozwój kompetencji młodych uczonych poprzez współpracę sfery edukacji i biznesu oraz zwiększanie dostępu do informacji naukowych. Fundacja reprezentuje także głos środowiska młodych uczonych w pracach w Sejmie RP, forach eksperckich oraz przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW),

Obecnie, wraz z MNiSW, Fundacja pracuje nad rozwiązaniami systemowymi kształcenia na odległość, czyli nad platformą upowszechniającą wiedzę. – Warto dodać, iż Fundację wspierają również doświadczeni naukowcy, np. w Radzie Wydziału zasiada rektor Politechniki Warszawskiej, rektor AGH i była rektor Uniwersytetu Warszawskiego, którzy kierują młodych na właściwe tory i wspomagają merytorycznie – podkreśla.

W Politechnice Warszawskiej Kinga Kurowska jest pełnomocnikiem rektora oraz przewodniczącą zespołu rektorskiego ds. rozwoju innowacyjnych form kształcenia, z którym zmienia rozwiązania systemowe w uczelni w zakresie dydaktyki. Jest także kierownikiem Działu Rozwoju Innowacyjności Młodych Naukowców, który systemowo wspiera działalność Kół Naukowych w Politechnice oraz pozwala młodym adeptom nauki rozwijać swoje kompetencje. Wcześniej była także Kierownikiem Programu Interdyscyplinarnego Kształcenia Doktorantów w zakresie Technologii Rakietowych, wdrażając unikatowe na skalę rozwiązanie.

Konsekwentnie podąża wytyczoną przez siebie ścieżką, gdyż cały czas prowadzi badania naukowe i pracuje nad habilitacją. Przyznaje też, że planuje ją uzyskać w ciągu czterech najbliższych lat.

Natalia Doległo

Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj