Jak wybrać psa – część I

0
3497

Czy rozumiesz swojego psa?

 

Jeśli chcesz dokonać wyboru psa i być zadowolony z jego wyboru, to powinieneś zastanowić się nad kilkoma istotnymi zagadnieniami. Czy jesteś gotów chodzić z nim regularnie na spacery i czy pozwala na to twoja kondycja fizyczna. Jakimi potrzebami się kierujesz – czy ma to być pies obronny, pasterski, pies – przewodnik, czy ma przebywać w domu i dotrzymywać towarzystwa? W jakim stopniu interesują cię zachowania psów i czy chcesz psa o żywym usposobieniu? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych uwag.

psy

Chcesz zostać właścicielem psa? Jeśli tak, to odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czy jesteś gotów wychodzić z nim regularnie o określonych porach trzy razy dziennie na spacery. Wymaga to czasem wyjścia, kiedy pada deszcz lub śnieg, kiedy wolałoby się zostać w domu. Wymaga to też usuwania psich odchodów. Poza tym należy też znaleźć teren nadający się do spacerów. Najlepsze jest miejsce, gdzie inni też wychodzą z psami i gdzie psy mogą się wspólnie bawić. Najbardziej nadają się do tego miejsca, gdzie nie jeżdżą samochody i psy nie są narażone na spaliny wydzielane przez samochody. Jeśli nie znasz reakcji twojego psa na rowerzystów i przechodniów – należy zachować ostrożność. Rozmiar i waga psa mają znaczenie, gdy wychodzi się z nimi na spacer, bo trudno utrzymać na smyczy silnego, ciężkiego i pobudzonego psa.

Warto to rozważyć decydując się na rasę psa: Czy uda się nad nim zapanować w trakcie spacerów? Niektórzy ludzie po prostu nie mają wystarczająco dobrej kondycji fizycznej dla spełniania tych obowiązków.

Niektóre rasy są szczególnie przydatne do pilnowania dużych terenów w nocy. Psy mogą odstraszyć swoją wielkością oraz szczekaniem, dzięki czemu alarmują osoby chroniące teren przed intruzami.

Jeśli komuś nie odpowiada szczekanie psa w domu, to może wybrać rasę psów, które szczekają bardzo rzadko. Dokonywanie wyboru rasy psa obecnie nie jest trudne, gdyż można tego dokonać za pomocą internetowej wyszukiwarki – zestawu pytań dotyczących porządanych przez nas cech psa, które pomagają w ustaleniu odpowiedniej rasy psa.

Przede wszystkim należy rozważyć rozmiar psa, niektóre rasy ważą mniej niż 7 kg, inne – ponad 55 kilogramów. Psy różnią się też znacząco charakterem – niektóre są bardzo spokojne, inne są agresywne.

Należy się też zastanowić nad własnymi potrzebami i sposobem spędzania czasu. Czy oczekuje się od psa, aby ten był przyjacielski i zapewniał rozrywkę swoją obecnością? Psy dopiero od niedawna są hodowane jako zwierzęta domowe. Takie psy będą wiernymi przyjaciółmi, jeśli zapewni się im przyjazne traktowanie, regularne pożywienie i wybieg oraz opiekę weterynaryjną w razie potrzeby.

A teraz wskazówka jak zrelaksować zestresowanego psa – można zrobić mu prosty masaż przesuwając dłonią po grzbiecie. Dzięki temu można poznać jak pies reaguje na twój dotyk oraz czy reaguje tak, jak dotychczas i nie okazuje bólu czy innego nietypowego zachowania. Powoduje to też lepszy, bliższy kontakt z psem. Jeśli chcesz uspokoić nerwowego psa, delikatnie połóż płasko dłoń na jego grzbiecie lub głowie. Następnie przesuwaj powoli dłoń wzdłuż kręgosłupa i powtórz tę czynność kilkanaście razy. Jeśli pies to lubi, to możesz zwiększyć nacisk twojej dłoni. Nie wykonuj tego ćwiczenia, zaczynając od dolnej części kręgosłupa. Na końcu połóż jedną dłoń na głowie, a drugą na dolnej części kręgosłupa – te dwa odcinki kręgosłupa odpowiadają za odpoczynek i rozluźnienie. Ta prosta metoda jest skuteczna, gdy pies jest zdenerwowany, zestresowany lub wystraszony. Pozwala to również zrozumieć, jak pies reaguje na twój dotyk. Zrozumienie tego, jak pies na ciebie reaguje może dać ci możliwość lepszego z nim kontaktu.

pies2

Warto zauważyć, że psy rozumieją wiele ludzkich uczuć. Są zdolne do silnych uczuć i są bardzo chętne do kontaktu z ludźmi. Kiedy właściciel jest smutny, pies potrafi zrozumieć to uczucie i reaguje na nie. Psy zazwyczaj próbują złagodzić uczucie przygnębienia swojego właściciela i przebywają w jego pobliżu. Często są przygaszone, odmawiają jedzenia i nie bawią się swoimi zabawkami.

 Uważa się, że dzięki swojemu wyostrzonemu zmysłowi węchu, że psy potrafią wykryć chorobę poprzez zapach, bo potrafią wyczuć delikatne zmiany chemiczne spowodowane chorobą. Wiele osób opisało zachowanie swoich psów, które stały się bardziej opiekuńcze, uważne i okazujące miłość, gdy właściciel był chory lub osłabiony. Wiele ciężarnych kobiet doświadczyło zmienionego zachowania ze strony swoich psów, które były w tym czasie szczególnie uważne, kładły łeb na ich brzuchu oraz towarzyszyły im na każdym kroku.

Ze względu na swój węch psy powinny być trzymane możliwie daleko od ruchu ulicznego, jako że emisja zanieczyszczeń przez samochody dokonuje się na wysokości psiego nosa, tak więc są one bezpośrednio na nie narażone. Psy również wyczuwają strach lub przerażenie człowieka poprzez adrenalinę wydzielaną przez niego w takich stanach emocjonalnych. Psy rozumieją również mowę ciała związaną ze strachem. Ich reakcja jest zróżnicowana w zależności od rasy. Rottweilery i dobermany przyjmują postawę ochrony właściciela, mniejsze psy idą za zachowaniem właściciela i również są wystraszone.

Psy potrafią też często odgadnąć, że nastąpią nieprzyjemne dla nich sytuacje, takie jak obcinanie włosów i paznokci, podawanie lekarstwa czy zbliżającą się wizytę u weterynarza. Właściciele mogą pomóc swoim psom w tych sytuacjach, mogą im dodać im otuchy poprzez swoją obecność i łagodnie wypowiadane słowa. Uważa się, że psy potrafią zrozumieć znaczenie około 160 słów, a także mowę ciała. Warto znać ich reakcje i umiejętności, aby wiedzieć jaką wiadomość przekazują oraz jak właściwie je traktować.

Grzegorz Gruener

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj