Pod hasłem zdrowie, łączenie pokoleń oraz rozsądny dystans społeczny, odbyło się wiele turniejów Graund Golfa, jako dyscypliny sportu dla każdego. Organizatorem wydarzeń było mongolskie małżeństwo Dr Och Bataa wraz z małżonką dr Narantuyą. Magazyn WhyStory objął projekt patronatem medialnym.
W dniu 6 września 2020 w gminie Somianka odbył się III Turniej Kwalifikacyjny o Puchar Wójta. Natomiast w sobotę, 19 września 2020 w podwarszawskim Józefowie odbył się turniej ground golfa. Partronat nad nim objął sam Ambasador Mongolii Dorj Barkhas, a spotkanie odbyło się z okazji 70 tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Mongolią a Polską. 4 października 2020 z kolei spotykaliśmy się w Sportowym Klubie Sinus w trakcie kolejnego turnieju Ground Golfa. Wszystkie imprezy odbyły się pod przewodnictwem Klubu Sportowego AGI w Warszawie, prowadzonego przez Dr Och Bataa wraz z małżonką dr Narantuyą oraz pod patronatem magazynu WhyStory.
Czym jest Ground Golf?
Ground Golf pochodzi z Japonii, z prefektury Tottori. W Polsce zaczęto grać od 2015 roku. „Jest tak łatwy, że każdy może grać, tam gdzie chce!” Nie musisz być szczególnie uzdolniony, żeby grać w Ground Golf. Musisz tylko wiedzieć, kiedy się skupić, kiedy użyć siły i jak dostosować swój zamach. Zasady są równie proste.
Ground golf narodził się w Japonii w 1982 roku. Upowszechniając sport w życiu mieszkańców, Ministerstwo Edukacji Japonii starało się promować badania nad dyscyplinami, które mogłyby zainteresować wszystkich. W tym czasie swój pomysł zaproponowało miasto Tomari (zwana współcześnie Yurihama) z prefektury Tottori. We wsparciu władz, jak również współpracy z instruktorami uniwersyteckimi i sportowymi zbadali, że gra podobna do golfa, którą nazwali ground golf może stać się sportem dla wszystkich. Dlatego właśnie Tomari zapamiętane będzie, jako miejsce narodzin ground golfa. Na pamiątkę nazwę miasta użyto w zasadach gry. Punkt 4. mówi, że piłeczka, która trafiła do dołka nazywa się właśnie Tomari.
W Japonii liczba entuzjastów ground golfa wzrosła wraz z jego narodzinami. Powód ogromnego zainteresowania tą dyscypliną był prosty – świetna zabawa.
Japońskie Stowarzyszenie Ground Golfa przeprowadziło badania porównujące stan zdrowia, cechy fizyczne organizmu oraz zdolności ruchowe graczy Ground Golfa oraz przeciętnych obywateli Japonii.
Celem badań było określenie roli i znaczenia sportu w społeczeństwie, jak również promowanie jego dalszego rozwoju, w oparciu o miarodajne badania naukowe. Badacze chcieli sprawdzić poziom zachorowalności na syndrom lokomocyjny.
1 stopień Lokomo: Stan rozpoczynającego się osłabienia elementów układu ruchowego(kości, mięśnie, ścięgna) oraz układu nerwowego.
2 stopień Lokomo: Stan pogorszonej jakości pracy elementów układu ruchowego (kości,mięśnie, ścięgna) i układu nerwowego.
Podstawę badania stanowiła ankieta przeprowadzona wśród zawodników, którzy w 2010 r. uczestniczyli w szkoleniu trenerskim 1 i 2 stopnia oraz równolegle wśród przeciętnych przedstawicieli podobnych grup wiekowych.
W grupie zawodników Ground Golfa: 175 mężczyzn i 91 kobiet, razem 166 osób.
W grupie osób niezwiązanych z Ground Golfem: 122 mężczyzn i 137 kobiet, razem 259 osób.
W sumie: 525 osób (297 mężczyzn i 228 kobiet).
Wyniki badań okazały się nieprawdopodobne. W porównaniu z przeciętnymi osobami, wśród zawodników Ground Golfa ryzyko zapadnięcia na pierwszy lub drugi stopień syndromu lokomocyjnego (Lokomo) występuje niezwykle rzadko.
Badania w ramach testu dwóch kroków wykazały, iż zakres kroku zawodnika Ground Golfa jest większy niż przeciętnej osoby. Skracanie się zakresu kroku powoduje zmniejszenie szybkości ruchu, zmniejszenie gibkości narządów ruchowych, zwiększa ryzyko możliwych wypadków takich jak chociażby potknięcia się. Aby zapobiegać temu w okresie starzenia się oraz wieku podeszłym należy pracować nad utrzymaniem zrównoważonej wielkości kroku.
Wyniki badań wykazują także znacznie mniejsze problemy psychiczne, bądź stopień depresji u zawodników Ground Golfa niż u przeciętnych osób niezwiązanych z Ground Golfem.
W Polsce od 2015 roku promocją tej dyscypliny sportu zajmują się Prezes Klubu Sportowego AGI w Warszawie, Dr Och Bataa wraz z małżonką dr Narantuyą. Małżeństwo pochodzenia Mongolskiego, na co dzień wykonujące zwód lekarza, specjalizując się zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i alternatywnej.
Dla wszystkich pasjonatów Ground Golfa mamy bardzo dobra informację.
W przyszłym roku, w dniach 28-29 Maja 2021 odbędą się w Japonii – Kansai Mistrzostwa Świata, w których weźmie udział ponad 20 osób.
Ponadto planowany jest;
II Open Europe – Węgry
II Mistrzostwa Polski w Józefowie w dniach 18-19 września 2021, których organizatorem jest Klub AGI
Pierwsze Mistrzostwa wśród wójtów – Somianki 19-20 czerwca 2021
Pierwszy turniej WhyStory – 24-25 Lipca 2021
Mistrzostwa wśród klubów Rotary – 21-22 – Sierpnia 2021
Mamy również informację, że w 2021 roku planowane jest utworzenie Polskiej Federacji Ground Golfa.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych i chcących spróbować swoich sił. Trzymamy też kciuki za organizatorów w realizacji wszystkich przedsięwzięć.
Red.: Iwona Wolańska – Stachurska, Beata Sekuła