Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury: Kierunek – kultura!

0
2625

Józef Skrzek, prof. Marian Kisiel i Joanna Bronisławska zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Wszyscy zgodnie potwierdzali konieczność rozwoju miasta „w tym samym kierunku”.

Nagrody te mają w Katowicach wyjątkowy charakter. Nie tylko dlatego, że ich wręczanie jest co roku jednym z kluczowych momentów obchodów urodzin miasta. Ważniejsza jest ich wymowa w sferze symbolicznej, honorujemy bowiem ludzi, którzy w twórczy sposób zmieniają oblicze Katowic. Wśród długiej listy laureatów są najwybitniejsze postaci polskiej kultury. Dzisiejsze nagrody dla Joanny Bronisławskiej, prof. Mariana Kisiel i Józefa Skrzeka są podziękowaniem za ich wkład w rozwój miasta. Fakt, że tak wspaniali ludzie wiążą swoje życie i twórczość z naszą metropolią, napawa dumą wszystkich mieszkańców – mówił podczas wręczania Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Marcin Krupa – prezydent Katowic

Uroczystość wręczania nagród w dziedzinie kultury zawsze zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Wyróżnienia te przyznawane są od 1984 r. – za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście. Co roku wybór laureatów potwierdza nie tylko trafność decyzji, ale pokazuje, że jako miasto mamy to ogromne szczęście, że – jak powiedział prezydent Marcin Krupa – ciągle mamy wielu kandydatów do tej nagrody i naszym jedynym kłopotem jest to, kogo z tej tak długiej listy wybrać.

Biogramy laureatów:

Józef Skrzek (ur. 1948 r. w Siemianowicach Śląskich – Michałkowicach) – polski muzyk, multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu (drugi instrument – skrzypce). Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach, jednak przerwał studia ze względu na śmierć ojca. Na początku kariery grał jako basista i pianista zespołu Brekout, w niedługim czasie założył na Śląsku zespół Silesian Blues Band, znany później jako SBB, w którym grali również Apostolis Anthimos (gitara) i Jerzy Piotrowski (perkusja). W 1980 grupa rozpadła się, a Józef Skrzek rozpoczął karierę solową, tworząc m.in. albumy „Pamiętnik Karoliny”, „Ojciec chrzestny Dominika”, „Ogród Luizy”, „Józefina” i in. Przez następne lata zajmował się tworzeniem muzyki teatralnej i kościelnej, a SBB było reaktywowane okazjonalnie na czas festiwali i innych wydarzeń muzycznych. Od 2001 roku funkcjonuje zespół znowu.

Niektóre albumy grupy SBB: „Nowy horyzont”, „Pamięć”, „Ze słowem biegnę do ciebie”, „Jerzyk”, „Wołanie o brzęk szkła”, „Follow My Dream”, „SBB”, „Za linią horyzontu”.

Józef Skrzek często tworzy muzykę filmową i do spektakli teatralnych, m.in. współpracował m.in. z Piotrem Szulkinem przy filmach „Golem” i „Wojna Światów – Następne Stulecie”, z Jerzym Skolimowskim przy filmie „Ręce do góry”, z Lechem Majewskim przy operze i filmie „Pokój saren” oraz filmach „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Wojaczek” oraz „Młyn i krzyż”. Współtworzył także widowisko „Karłowicz – Interpretacje”, realizowane wspólnie m.in. z Adamem Hanuszkiewiczem oraz Ewą Wycichowską.

W 2008 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez czytelników katowickiego wydania Gazety Wyborczej za rozsławianie Górnego Śląska. W 2013 roku został wyróżniony złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2017 roku otrzymał złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Józef Skrzek

Marian Kisiel (ur. 1961 r. w Jędrzejowie) – polski poeta, krytyk literacki, badacz literatury polskiej XX wieku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Śląskim, gdzie obronił doktorat w 1991 r. Od 2000 r. jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego, od 2007 r. jest profesorem zwyczajnym.

W 2015 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Od początku związany jest z Uniwersytetem Śląskim jako pracownik Zakładu Literatury Współczesnej w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego (od 2002 r. jest kierownikiem tego zakładu). Jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN, a także wielu towarzystw naukowych. Współzałożyciel Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, członek zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Katowicach. Przewodniczący Komitetu Okręgowego w Katowicach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Przewodniczący i członek rad naukowych czasopism, m.in. „Logopedia Silesiana”, „Narracje o Zagładzie”, „Śląskie Studia Polonistyczne”.

Od czasów studenckich współpracował z wieloma czasopismami literackimi i społeczno-kulturalnymi.

W latach 1995-2003 był kierownikiem działu krytyki i eseju, a od 2017 r. jest zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Śląsk”. Jest autorem książek krytyczno- i historycznoliterackich, redaktorem naukowym licznych prac zbiorowych i antologii dzieł literackich. Jako krytyk zajmuje się m.in. recepcją zapomnianych dziś dzieł, poszukuje sposobów ich odczytań.

W opracowaniach krytycznych analizuje również zjawiska literatury współczesnej. Ważny obszar tematyczny badań profesora stanowi literatura Śląska i Zagłębia. Jest Górnoślązakiem z wyboru, od początku związanym z Uniwersytetem Śląskim i czasopismem „Śląsk”, jest wybitnym znawcą Śląska literackiego, inicjatorem wielu tutejszych akcji kulturalnych i edukacyjnych, promotorem inicjatyw śląskoznawczych, redaktorem książek prezentujących region. Bohaterami licznych esejów i redagowanych przez niego prac zbiorowych są zasłużeni twórcy i działacze ostatniego półwiecza oraz szczególnie Śląsk młodoliteracki.

Marian Kisiel jest również cenionym poetą, uczestniczącym aktywnie w życiu artystycznym. Debiutował w roku 1980, ma w swoim dorobku kilka zbiorów wierszy i udział w antologiach poetyckich. Od okresu studenckiego współpracuje z czasopismami literackimi i społecznokulturalnymi („Poezja”, „Kwartał”, „Student”, „Fakty”, „Pismo Literacko – Artystyczne”, „Radar”, „Życie Literackie”, „Twórczość”), zamieszczając w nich zarówno własne utwory, jak i recenzje oraz artykuły. Wydał m. in tomiki: „Nie śnijcie mnie w waszych snach”, „Gdy stoję tak nieruchomo. Wiersze – przekłady – imitacje”, „Bliżej zimy niż lata. Wiersze – przekłady – imitacje”, „Wypominki. Wiersze z lat 1995-2008”, „Wieniec dla zmarłych”. Jego utwory poetyckie były tłumaczone na język czeski, hiszpański, serbski, węgierski i inne. Profesor dokonał także przekładów poezji m.in. Anny Achmatowej i Josifa Brodskiego.

Prof. Marian Kisiel

Jest laureatem nagród: Medalu im. Stanisława Grochowiaka (1988), Stypendium im. Tadeusza Borowskiego (1989), Nagrody Funduszu Literatury (1990), Nagrody Artystyczna dla Młodych Twórców Wojewody Katowickiego (1992, 1994), Nagrody im. Marka Jodłowskiego (1996), Nagrody Fundacji Nelli i Władysława Turzańskich (2003), Nagrody Miasta Sosnowca (2005). Profesor Marian Kisiel został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2002), Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2006), Orderem

św. Stanisława II klasy (2016), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017).

Joanna Bronisławska (ur. 1975 r.) – muzyk, pedagog, animatorka kultury. Uczęszczała do Państwowego Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego w Katowicach, studiowała w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury.

Członkini zespołu The Complainer i Mołr Drammaz, związana z niezależną wytwórnią Mik Musik. Solowo zadebiutowała w 2006 roku płytą „Wszystko mam! Tylko gdzie?”. Na koncie ma wiele koncertów i akcji artystycznych w kraju i za granicą, m.in. podczas OFF Festival Katowice, Opener Festival Gdynia, Ars Cameralis Katowice, Nowa Muzyka Katowice, Malta Festival Poznań, Unsound Festival Kraków, c-side Festival Izrael, SKIF Festival Sankt Petersburg, Subtropic Festival Miami, Puls Londyn. W 2014 roku wydała płytę pt. „BIAŁO” na podstawie tekstów Mirona Białoszewskiego z tomu „Szumy, zlepy, ciągi”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bôłt Records i Mik Musik.

Współpracuje z instytucjami kultury i artystami z kraju i ze świata. Pisze teksty, eseje i felietony. Była kuratorem sceny dziecięcej EUgeniusz, która odbyła się w 2011 r. w Warszawie z okazji inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE w ramach programu polskiej prezydencji „Uwaga na kulturę!”. Na tę okazję nagrała specjalną płytę pt. „WYBIEGŁY!” z towarzyszeniem 40-osobowej młodzieżowej orkiestry instrumentów dętych zwanej Orkiestrą Leopolda.

W latach 2011 i 2014 Joanna Bronisławska była nominowana do tytułu KULTURYSTA ROKU nadawanego przez audycję „Radiowy Dom Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Joanna Bronisławska

Jest ambasadorem Muzykoteki Szkolnej – internetowego serwisu edukacyjnego o profilu muzycznym.

Jako pedagog pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami – uczy gry na gitarze i pianinie oraz prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne. Jest autorką nowatorskiej koncepcji muzycznych warsztatów dla dzieci, które również prowadzi, współpracując z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek. Podczas spotkań dzieci aktywnie poznają świat dźwięków, rytmu i harmonii – śpiewając, komponując, jak i eksperymentując z melodią oraz ciszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj