Nowa dzielnica Jaworzna z prestiżowym wyróżnieniem

0
4101

To pierwsza taka inwestycja mieszkaniowa w Europie Środkowej. Budowana z poszanowaniem środowiska naturalnego, zaprojektowana, by minimalizować zużywanie zasobów naturalnych i w pełni zaakceptowana przez lokalną społeczność. To pierwszy w Polsce wydany certyfikat BREEAM Communities.

Certyfikat BREEAM jest przyznawany przez niezależnych ekspertów. Mogą go otrzymać wyłącznie inwestycje, które w trakcie projektowania, budowy i użytkowania spełniają najwyższe standardy budownictwa ekologicznego. Co równocześnie oznacza, że powstające mieszkania i przestrzeń wspólna z nawiązką spełniają polskie i unijne normy budowlane. Certyfikat BREEAM Communities otrzymują wyłącznie projekty o dużej skali i pozytywnym wpływie na otoczenie.

Po pierwsze – słuchać mieszkańców

Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje z mieszkańcami Jaworzna. W planach inwestycji uwzględniamy sugestie mieszkańców. Wiemy, że Pieczyska, Szczakowa i całe Jaworzno trzymają za nas kciuki. Od początku ważnym elementem inwestycji są trasy rowerowe i spacerowe, ogólnodostępna przestrzeń wspólna, kompleks sportowy oraz punkty usługowe. Szacujemy, że dzięki SILO powstanie 300 tymczasowych oraz 150 stałych etatów – informuje Anna Banaś Prezes Zarządu Slag Recycling.

Po drugie – dbać o środowisko

SILO powstaje w Jaworznie. Od zachodu i północy graniczy z lasami, a od południa sąsiaduje z unikatowym Parkiem Gródek, dawnym kamieniołomem licznie odwiedzanym przez turystów. SILO to inwestycja, jakiej jeszcze w Polsce nie było. Zbilansowana przestrzeń do życia. Zaprojektowana z myślą o zdrowiu obecnych i przyszłych mieszkańców dzielnicy. Wspierająca środowisko naturalne. Ograniczająca wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Umiejętnie korzystająca z naturalnych zasobów, co z kolei pozytywnie wpłynie na redukcję kosztów codziennego użytkowania mieszkań.

Troskę o przyrodniczy dobrostan zauważymy już w trakcie budowy obiektów. Prace będą prowadzone tak, aby nie wpływać negatywnie na bioróżnorodność okolicy i ograniczać emisję odpadów oraz zużycie wody. Projektanci przewidzieli między innymi nasadzenia roślin miododajnych i łąk (także na dachach), ustawienie hoteli dla owadów, zimowników dla jeży czy budek dla jeżyków.

Ważnym elementem projektu jest chociażby magazynowanie deszczówki oraz umiejętne korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Oznacza to nie tylko poszanowanie dla środowiska i czystsze powietrze, ale także obniżenie i ustabilizowanie kosztów energii. W codziennym użytkowaniu całkowita emisja CO2 będzie tu o ponad 30% niższa w porównaniu do zwykłych budynków.

Po trzecie – wspólna, otwarta i przyjazna przestrzeń

W nowej dzielnicy budynki o różnej skali nie tworzą zamkniętych enklaw. Zrezygnowano z zabudowy kwartałowej na rzecz otwartych, zielonych podwórek z kompostownikami, grządkami i sadami. Między budynkami powstaną ścieżki i oczka wodne, które wraz z zielenią utworzą naturalny filtr powietrza.

Przykładamy dużą wagę do właściwego usytuowania mieszkań. W projekcie ważne są dobry dostęp do światła dziennego, komfort akustyczny, jakość powietrza, użycie ekologicznych materiałów budowlanych oraz wykorzystanie transportu publicznego, rowerowego i współdzielonego. Ponad 10 hektarów, prawie połowa działki, którą mamy do dyspozycji, pozostanie powierzchnią biologicznie czynną. Dbamy też o przestrzeń wspólną, która ma zachęcać do spotkań i pomagać w tworzeniu społeczności. Pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM Communities doskonale podsumowuje nasz projekt i zachęca do dalszej pracy – mówi Dominik Darasz, partner biura architek-tonicznego Horizone Studio, odpowiedzialnego za opracowanie projektu SILO w Jaworznie.

Warunki uzyskania certyfikatu

Certyfikat BREEAM Communities dla SILO potwierdza zastosowanie najwyższych standardów zrównoważonego budownictwa.

Budynki

  • oszczędnie korzystające z zasobów (woda, energia),
  • wykorzystujące odnawialne źródła energii
  • powstające z ekologicznych i antyalergicznych materiałów (bez stosowania toksycznych klejów czy farb),
  • budowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu.

Życie

  • starannie dobrana lokalizacja
  • wykorzystanie lub utworzenie infrastruktury, w tym w szczególności: transportu publicznego, rowerowego, placówek edukacyjnych i kulturalnych, obiektów sportowych, sklepów i punktów usługowych, terenów zielonych,
  • poszanowanie lokalnej społeczności,
  • szacunek dla środowiska naturalnego,
  • projektowanie i udostępnianie przestrzeni wspólnych,
  • ograniczanie emisji hałasu, emisji odpadów i zanieczyszczeń.

Ekonomia

  • przyjazne środowisku innowacje technologiczne pozwalające obniżać koszty użytkowania,
  • wykorzystywanie światła naturalnego, deszczówki, wentylacji grawitacyjnej
  • niższe koszty kredytu hipotecznego (w wybranych bankach).
  • wykorzystywanie światła naturalnego, deszczówki, wentylacji grawitacyjnej,
  • niższe koszty kredytu hipotecznego (w wybranych bankach).

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj