Agencja Promocji Zdrowia (Ostrów Wielkopolski) propagująca autorskie projekty Dobry Dietetyk oraz Fit Dietetyk to obecnie największa sieć poradni żywieniowych w Polsce. Pomimo trudnych początków oraz wieloletnich przygotowań do realizacji pomysłu, obecnie skupia ponad 200 zaangażowanych dietetyków w blisko 300 gabinetach w całym kraju. W uznaniu za efektywne osiągnięcia oraz innowacyjne działania w zakresie profilaktyki i terapii nadwagi, promocji zasad żywienia w wybranych jednostkach chorobowych oraz żywieniu w sporcie Agencja otrzymała tytuł The Best & More.
Z zamiłowania do dietetyki, medycyny oraz informatyki
– Przyznaję, że nasze projekty rodziły się spontanicznie, z prawdziwej pasji do propagowania zasad zdrowego żywienia – zdradza dr Dariusz Szukała, właściciel oraz założyciel Agencji Promocji Zdrowia. – Uważam, że jak coś powstaje z fascynacji i zamiłowania, to pozytywny wynik pozostaje tylko kwestią czasu…
Dariusz Szukała od kiedy tylko pamięta zawsze interesował się zdrowym i aktywnym stylem życia, ale po zdanej maturze nie bardzo wiedział jak ukierunkować swoje dalsze kształcenie. Chcąc jednak realizować się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami podjął studia na Wydziale Technologii Żywności (kierunek: Żywienie Człowieka) Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kilka lat później ukończył też studia podyplomowe na Wydziale Nauk o Zdrowiu (kierunek: Promocja Zdrowia) na poznańskiej Akademii Medycznej, a następnie uzyskał tytuł doktora na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Po ukończeniu pierwszych studiów w 1993 r., chcąc wdrożyć swoją zdobytą wiedzę żywieniową w praktykę, otworzył swój pierwszy gabinet dietetyczny, jednak pomysł ten nie do końca okazał się trafny. Jak twierdzi: Nie było na to wówczas jeszcze mody, a ja sam nie miałem jeszcze wystarczającego doświadczenia, by mogło to zakończyć się sukcesem. Spróbowałem więc nieco inaczej…
Po nieudanym debiucie z uruchomieniem własnego gabinetu zajął się na szerszą skalę działalnością publicystyczną i szkoleniową. W ciągu kilku kolejnych lat stał się autorem kilkuset publikacji w pismach medycznych, sportowych, naukowych i popularnonaukowych, a także współautorem książki akademickiej Dietetyczne i suplementacyjne wspomaganie procesu treningowego wydanej wspólnie z kadrą naukową Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jednocześnie prowadził również wykłady dla studentów, a także był organizatorem ogromnej ilości szkoleń i konferencji, z których na przestrzeni lat skorzystało tysiące osób w Polsce. Bardzo cennym uzupełnieniem jego dorobku zawodowego było również zdobycie dużej wiedzy i doświadczenia w zakresie żywienia suplementacyjnego, gdyż przez kilka lat współpracował z największymi producentami suplementów diety i żywności funkcjonalnej w Polsce i Europie. – To wszystko stworzyło mi pewien fundament pod realizację kolejnego pomysłu. W tym samym czasie, kiedy zbierałem doświadczenia zawodowe, rozpoczął się również dynamiczny okres rozwoju informatyki w Polsce. Szybko zauważyłem, że warto byłoby tu dokonać pewnych powiązań, dlatego też przez ostatnie lata bardzo zaangażowałem się w budowę złożonych systemów informatycznych, programów komputerowych i aplikacji poświęconych dietetyce, co czynię zresztą do dnia dzisiejszego.
Rodzące się latami portfolio rozmaitych doświadczeń pozwoliło wreszcie powrócić do pierwotnego, niezrealizowanego marzenia – czyli uruchomienia gabinetu dietetycznego. – Tym razem jednak pomysłem tym postanowiłem się podzielić znacznie szerzej. Wkrótce z tego małego marzenia narodził się ogromny projekt, który zaowocował powstaniem blisko 300 gabinetów w Polsce.
Zasadnicze prace nad tym przedsięwzięciem rozpoczęły się w 2005 roku, jednak sam zamysł projektu zrodził się już w 2001 roku. To właśnie wówczas zostały podjęte pierwsze prace nad budową bardzo zaawansowanego systemu umożliwiającego profesjonalną obsługę i kontrolę jakości gabinetów dietetycznych pracujących według ściśle określonych standardów. Przy pełnym zaangażowaniu pasjonatów pragnących realizować się w dziedzinie medycyny, dietetyki oraz informatyki, bez dużego budżetu, został wreszcie osiągnięty zamierzony cel!
Atuty dla pacjentów oraz dietetyków w sieci
Dobry Dietetyk to obecnie największa i najbardziej renomowana grupa poradni żywieniowych w Polsce. Na tle innych gabinetów dietetycznych wyróżnia ją przede wszystkim bardzo zindywidualizowany system opieki nad pacjentem oraz najwyższa jakość świadczonych usług, które podlegają ścisłej kontroli wg zasad wyznaczonych przez Ogólnopolskie Centrum Żywienia i Promocji Zdrowia Dobry Dietetyk.
Wszystkie opracowane programy dietetyczne są zawsze indywidualnie dopasowane do potrzeb i oczekiwań pacjentów. – Przy projektowaniu planów żywienia zawsze staramy się brać pod uwagę szereg rozmaitych czynników, jak np. stan zdrowia, budowę ciała, tryb życia, wyniki badań laboratoryjnych, upodobania smakowe, zdolności kulinarne, nietolerancje pokarmowe – informuje dr Dariusz Szukała. – Każdy przygotowany przez nas program dietetyczny jest starannie przemyślany.
Do projektu Dobry Dietetyk trafiają osoby, które już ukończyły dietetykę lub ją studiują, a także ci, którzy często wcześniej pracowali w innym sektorze, np. dla korporacji i chcieli zmienić coś w swoim życiu. – Dzisiaj jest bardzo trudno dietetykowi zaistnieć na rynku samodzielnie, ze względu na jego nasycenie oraz czasochłonny marketing, który jest niezbędny w tej branży – zauważa autor projektu. Osoby, które współpracują z APZ otrzymują ogromny warsztat pracy, rozwiązania informatyczne, wsparcie zawodowe oraz marketingowe, żeby mogły skupić się na opiece dietetycznej nad swoimi pacjentami. Dzięki temu po dwóch latach od założenia gabinetu 97% z nich ciągle istnieje.
Fit Dietetyk
Dariusz Szukała od zawsze pasjonował się dietetyką sportową. W 2013 roku po osiągnięciu sukcesu rynkowego przez Dobrego Dietetyka zdecydował się na stworzenie drugiego projektu sieciowego ukierunkowanego na branżę sportową i fitness. Tak zrodziło się Centrum Żywienia Sportowego Fit Dietetyk.
– Wdrożenie tego projektu było odpowiedzią na rosnące zainteresowanie rynku tego typu usługami – podkreśla pomysłodawca. – Obecnie każdy perspektywicznie rozwijający się klub fitness powinien posiadać w swoim zakresie usług porady dietetyczne. Dlatego nasza firma postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom branży, oferując kompleksowe wsparcie dla klubów fitness, trenerów personalnych czy ośrodków SPA.
Projekt Fit Dietetyk nie tylko bardzo szybko przyjął się na rynku, ale uzyskał także uznanie i wsparcie środowisk naukowych i ośrodków opiniotwórczych. Otrzymał między innymi rekomendację Zakładu Dietetyki i Suplementacji przy Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a także zdobył Złoty Medal na Targach Fit EXPO w Poznaniu w 2014 roku.
Kolejne plany
– Już wkrótce zostanie ukończona budowa nowoczesnego biurowca w Ostrowie Wielkopolskim – zdradza nam dr Dariusz Szukała. – Chcemy także udoskonalić warsztat pracy naszych dietetyków, wprowadzając nowy, jeszcze bardziej skuteczny system informatyczny. Oczekuje się, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, stały kontakt oraz współpraca skupionych w sieci dietetyków będzie dynamicznie się rozwijać w celu dalszej wymiany doświadczeń zawodowych i wzajemnego wsparcia. Co roku organizowany jest ogólnopolski zjazd dietetyków z całej sieci. Kolejny odbędzie się we wrześniu w Luboniu pod Poznaniem.
Planuje się tu także dalszy rozwój narzędzi przeznaczonych dla samych klientów. Dzięki rozbudowanym aplikacjom będą oni mogli kontrolować na bieżąco swoje postępy. Wprowadzono np. indywidualne strony internetowe klientów, gdzie można po dokonaniu rejestracji śledzić własne wyniki, obserwować zmiany, dokonywać porównań, prowadzić własne dzienniczki pomiaru. Właściciel Firmy zdradza, że w nowym roku planuje ekspansję sieci, być może także za granicą.
Stworzony przez niego od podstaw projekt stał się uwieńczeniem jego marzeń i pasji –szerokiemu gronu dietetyków daje dzisiaj ogromną satysfakcję zawodową, a dziesiątkom tysięcy pacjentów w całej Polsce nieocenioną pomoc terapeutyczną. Mimo ogromnego zaangażowania w rozwój tworzonych przez siebie projektów, dr Szukała na co dzień wciąż zajmuje się praktyką poradniczą, wykorzystując zebrane doświadczenie nie tylko na poczet własnego doskonalenia zawodowego, lecz także dla realizowanych projektów i szkolenia innych osób.
Beata Sekuła