Lipiec to radosny i smaczny miesiąc.

0
1647

Lipcowe ciepłe, słoneczne dni zachęcają do wspólnych, rodzinnych spotkań.Gdy pogoda dopisuje wszystko lepiej smakuje, a wieczorowe imprezy organizowane w plenerze „pod chmurką” cieszą się znakomitą atmosferą.O tej porze roku państwowe dni wolne od pracy można połączyć z własnym urlopem. Atrakcji nie brakuje.

Szczególne powody do radości mają obywatele USA i Francji.

Święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych – 4 lipca. Nieoficjalnie obchodzone od 1777 roku. A od 1870 jest to już dzień wolny od pracy.

Jest to najważniejsze święto państwowe upamiętniające rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 r. Jednym z jej autorów był Thomas Jefferson, który był prezydentem USA w latach 1801-1809. Deklaracja Niepodległości była aktem prawnym, której głównym celem było uzasadnienie prawa do wolności Trzynastu Kolonii brytyjskich Ameryce Północnej. Posłużyła wielu krajom jako inspiracja na drodze ku wolności, między innymi krajom Ameryki Południowej, oraz Rosji, Francji, Polsce i Grecji. Co ciekawe, trzydziesty prezydent Ameryki, Calvin Coolidge, urodził się czwartego lipca, a trzech innych prezydentów Stanów Zjednoczonych zmarło tego dnia. Byli to wcześniej wymieniony Thomas Jefferson (żył w latach 1743-1826) oraz John Adams (1735-1826), prezydent USA w latach 1797-1801 i James Monroe (1758-1831), piąty prezydent USA w latach 1817-1825.

Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych jest obchodzony główniepoprzez parady, fajerwerki, pikniki i uroczyste przemowy. Amerykanie spożywają wtedy około 150 milionów hot-dogów, uznaniem cieszą się także steki. Tradycyjnym daniem są również hamburgery, ciasta z symbolem flagi amerykańskiej oraz… arbuzy. Kolejnym modnym trendem jest oczywiście wywieszanie flagi Stanów Zjednoczonych oraz odczytywanie słów Deklaracji publicznie. W Nowym Jorku już 52 lata jest organizowany wielki pokaz fajerwerków nad rzeką Hudson, który skupia wielu obywateli Ameryki. Są oni w stanie zapłacić duże kwoty a możliwość podziwiania fajerwerków z dogodnej lokalizacji. W tym roku pokaz trwał 28 minut. Czwartego lipca odbywają się także uroczystości nadania obywatelstwa imigrantom.W całym kraju mają miejsce parady, pokazy fajerwerków oraz mecze bejsbolowe.

Święto Narodowe Francji – 14 Lipca, oficjalne święto Francji.

W ten sposób uwieczniono Rewolucję Francuską, która spowodowała zmianyw systemie politycznym i prawnym. Hasło „wolność, równość, braterstwo” stało się najważniejszą francuską dewizą, ponieważ wprowadziła pojęcie wolności osobistej oraz wolność słowa i wyznania. Zamek Bastylia został zdobyty przez paryskich rewolucjonistów, a następnie zburzony. To miejsce jest kojarzone, jako z symbolem ucisku, ponieważ w XVII z systemu umocnień broniących Paryża stało się więzieniem. Mimo, że tylko kilku więźniów zostało uwolnionych po zdobyciu Bastylii, był to ważny sygnał dla władzy pokazujący, że francuski lud zbuntował się przeciwko monarchii. W Bastylii przebywało wiele słynnych osób, m.in. francuski pisarz Oświecenia Voltaire, który głośno opowiadał się za sekularyzacją.

Czternastego lipca mają miejsce parady wojskowe na słynnych Polach Elizejskich. Na świecie odbywają się Festiwale Kultury Francuskiej (np. na Węgrzech). W Paryżu możemy podziwiać pokazy fajerwerków oraz parady wojskowe. Największą popularnością tego dnia cieszy się Wieża Eiffla, ze względu na niesamowite widoki. Francuskie Święto Niepodległości jest celebrowane już dzień wcześniej, kiedy to nocą ma miejsce retraite aux flambeaux, czyli odtworzenie ataku Bastylii. Żeby było bardziej klimatycznie, obserwować je można przy świetle pochodni. Aby uczcić tak wielkie wydarzenie, Francuzi organizują pikniki lub zbierająsię w domostwach i celebrują je odświętnymi daniami. Ze względu na porę roku, dominują lekkie potrawy, takie jak tarta z wytrawnym nadzieniem,   sałatki, niegotowane owoce i warzywa oraz desery.

Święto: Dzień Lustra, 3 lipca, na całym świecie. Święto nieoficjalne.

Kolejnym wartym uwagi świętem jest Dzień Lustra,inaczej noszący nazwę „Powiedz Sobie Komplement w Lustrze”, który jest obchodzony trzeciego lipca. Historia tego święta nie jest znana, natomiast warto je celebrować.Tego dnia należy pamiętać, żeby być bardzo miłym dla samego siebie, co nie odzwierciedla się tylko wkomplementach płynących z naszych ust, lecz także tego, jak traktujemysiebie. A powinniśmy jak najlepiej. Wyjście do eleganckiej restauracji, drogie ubranie, ekskluzywny gadżet – nic w tym złego! Co więcej, Dzień Lustra pozwala nam przypomnieć o tym, że warto czasem być egoistą, w zdrowym tego słowa znaczeniu. Jeżeli nie wiemy, co sprawi nam radość, dobrze odwołać się do słynnej Piramidy Maslowa, na którą składa się z różnych potrzeb: potrzeby samorealizacji, potrzeby szacunku i uznania, potrzeby przynależności, potrzeby bezpieczeństwa oraz naturalnie, potrzeb fizjologicznych. Warto zastanowić się, co „szwankuje“ w naszym codziennym życiu, aby właśnie podczas takich dni jak Dzień Lustra zmobilizować się do osiągnięcia lepszych relacji z innymi ludźmi i wewnętrznego spełnienia.  Dobrze jest popracować nad swoim poczuciem własnej wartości, ponieważ nic tak nie hamuje walki o nasze marzenia jak my sami. Pozytywna afirmacja przed lustrem potrafią zdziałać cuda, a uśmiechnięta i wierząca w siebie osoba jest w stanie zjednać sobie ludzi i tym samym uzyskać komplementy nie tylko od siebie samej.

Dzień Niepodległości Peru – 28 lipca, Peru. Święto oficjalne

Peru uzyskało niepodległość w roku 1821, za sprawą generała Jose de San Martin. Był on przywódcą powstania południowych narodów Ameryki Południowejprzeciw hiszpańskiemu panowaniu. 28 Lipca zdobył Limę, która stałą się później stolicą Peru.

Każdego roku ma miejsce defilada oraz przemówienie prezydenta Peru. Obecnym prezydentem od 28 lipca 2011 roku jest Ollanta Humala Tasso. Już na początku lipca Peruwiańczycy dumnie wywieszają flagi swojego kraju. Latynosi na całym świecie obchodzą swoje święto. Na przykład w Londynie znani ze swojego umiłowania do imprez, muzyki Peruwiańczycy grają na ulicach peruwiańską muzykę. Można również spróbować ich narodowych potraw i napojów. Najsłynniejsze z nich to ceviche, sałatka z owocami morza, pisco, czyli napój alkoholowy typu brandy produkowany z winogron oraz lomo saltado – zrobione z marynowanego steku, ryżu,smażonych ziemniaków i warzyw. Można również podziwiać tańce, słuchać poezji i brać udział w warsztatach o peruwiańskiej kulturze. W Peru świętuje się również poprzez walki byków, walki kogutów i wystawy koni. W Polsce organizacja Fuerza Perú (Potęga Peru) organizuje afroperuwiański grill o nazwie anticuchada oraz umożliwia zapoznanie się z kulturą tej mniejszości etnicznej poprzez występy artystyczne.

W środku lata w Polsce nie obchodzimy ważnych, państwowych uroczystości (jeśli nie liczyć wycofanego święta PZPR, obchodzonego w PRL z okazji powstania PKWN 22 VII 1944 roku – po którym nikt już chyba za bardzo nie tęskni), ale 24 VII nie zapominajmy o policji. Ta służba mundurowa została uhonorowana swoim branżowym dniem. W 1995 roku Sejm RP uchwalił 24 lipca Świętem Policji. Wtedy najlepsi oficerowie, a także niżsi rangą funkcjonariusze, otrzymują awanse, ordery i wyróżnienia. W wigilię Święta Policji – 23 lipca swoje nieformalne świętomają polscy włóczykije. To najlepszy moment na wędrówki po naszym kraju, ale zawsze trzeba być ostrożnym. Tu uwaga dla turystów uwielbiających długie nocne, piesze marsze – policja ma prawo ścigać za włóczęgostwo. Dla bezpieczeństwa trzeba mieć przy sobie niezbędne dokumenty, które musimy okazać przedstawicielom władzy podczas rutynowej kontroli.

Pierwszego lipca, kiedy tylko wyjdziemy na spacer z naszym ukochanympsem – pamiętajmy o jego święcie. Wspólny aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu powinien sprzyjać kolejnej refleksji – otóż wielcy sportowcy bez radia, telewizji, prasy, Internetu nie byliby wielkimi gwiazdami rozpoznawanymi przez wszystkich na całym świecie bez dziennikarzy opisujących, relacjonujących ich zmagania. To branżowe wydarzenie wypada dokładnie 2 lipca. Od 1994 roku obchodzony jest Światowy Dzień Dziennikarza Sportowego obchodzony w rocznicę utworzenia w Paryżu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej – AIPS.

Bardzo przyjemnych okazji do celebrowania w lipcu jest mnóstwo. Dla osób romantycznie usposobionych 6 lipca będzie ważną datą w ich kalendarzu. To właśniewtedy obchodzimy Dzień Pocałunku. Nikomu niczego nie będziemy tutaj podpowiadali. Sposób obchodów, ich formę jedynie właściwą i pożądaną ustalić muszą między sobą osoby najbardziej zainteresowane czułym podkreślaniem walorów tego pięknego święta.

Wróćmy na ziemię. Lądowanie będzie twarde. Drugiego dnia lipca w Roswell w USA, w 1947 roku, na Ziemi prawdopodobnie po raz pierwszy wylądowali kosmici. Katastrofa ich tajemniczego pojazdu jest przedmiotem gorących dyskusji pasjonatów UFO na całym świecie. Organizowane wtedy są zjazdy fanów gier, filmów, literatury SF. Do Roswell tego dnia nadciągają tłumnie prawdziwy ludzcy kosmici. To dzień UFO.

Pewne rzeczy owiane są mgiełką tajemnicy. W połowie lipca (15) obchodzone jest Święto Dnia Bez Telefonu Komórkowego – nieformalnie ogłoszone przez internautów z całego świata. Jest okazja, żeby przez ten czas nic nie mówić i zachować poufność – choćby na 24 godziny. Któż wytrzymałby taką katorgę niech pierwszy podniesie rękę do góry i się do tego szczerze przyzna!

Przy okazji – ostrożność w rozmowach przez telefon jest konieczna i zawsze będzie dobrze widziana przez cały rok używania smartfonu. To oczywiście dotyczy także w zachowaniu wszelkiej niezbędnej roztropności w trakcie prowadzenia swojego samochodu na drodze. Oto, bowiem 25 lipca poświęcony jest bezpiecznemukierowcy. To święto kościelne dedykowane jest postaci – św. Krzysztofa – patrona wszystkich mistrzów kierownicy. W Polsce jeden z najbardziej rozpoznawalnych rajdowców – Krzysztof Hołowczyc prowadzi wtedy dla początkujących kierowców warsztaty bezpiecznej jazdy z zakresu bezpieczeństwa w poruszaniu się po krajowych drogach. Warto pamiętać, że dzień wcześniej policjanci świętują własne osiągnięcia zawodowe… czy to tylko przypadkowa zbieżność dat?

Wróćmy do USA. Z okazji Dnia Niepodległości organizowane są liczne pikniki. Praktycznie każda potrawa ma w tym miesiącu poświęcony swój dzień. Wymienimy tu tylko kilka, żeby nie zachęcać do nadmiernej konsumpcji niezdrowego jedzenia. Jest taka data. Dzień Śmieciowego Jedzenia wypada 21 lipca. Warto wymienić kilka innych smacznych okazji.

Na przykład w Polsce już pierwszego lipca powinniśmy jeść zdrowe ryby. Dzień Śledzia organizowany jest w nadmorskiej letniskowej miejscowości Niechorze. Tymczasem w USA cztery tygodnie później – 28 lipca Amerykanie i właściwie cały świat mogą obchodzić Dzień Pizzy. Jeżeli ktoś nie lubi, zawsze może poczekać 24 godziny i zjeść coś z dodatkiem sera. Jego smak najlepiej docenimy dokładnie 29 lipca. Na słodko – następnego dnia obchodzimy Dzień Sernika. Jeżeli i to nam nie wystarczy – możemy sobie upiec malinowy placek.Dzień Ciasta z Malinami wypada 31 lipca.Gdy razem jemy, w miłym towarzystwie, dochodzi nam dodatkowy czynnik wzmacniający smak określonej potrawy. Chodzi o zbiorową autosugestię.W Polsce pączki lepiej smakują w Tłusty Czwartek, a szampan działa mocniej w Nowy Rok. W lipcu komuś może bardziej zasmakuje np. pizza.Smacznego!

Jeśli już ktoś zmuszony jest do określonej diety i nie w smak mu nieustanne objadanie się przy jakiejkolwiek nadarzającej się okazji proponujemy matematyczne święto liczby π (pi). W Europie wypada 22 lipca. Ważny jest zapis daty wg normy ze starego kontynentu: 22/7. Jeżeli podzielimy tę datę przez numer miesiąca – otrzymamy – 3.14. W USA ten dzień obchodzi się każdego 14 marca (wg normy amerykańskiej zapisu: 14. 03.).

Jednak i my mamy zagadkę dla naszych Czytelników. Kiedy w lipcu wypada Światowy Dzień Czekolady? Chwila namysłu… I jeśli już ktoś wie, to może wtedy sobie ją, w nagrodę, zjeść w ilości ponadnormatywnej. Będzie lepiej smakowała w dobrym towarzystwie – gdy nie zapomnimy o poczęstowaniu nią swoich bliskich i przyjaciół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj