Katowice najbardziej obywatelskim miastem w regionie i piątym w Polsce – wg kolejnej edycji rankingu polskich miast Europolis

0
2114

Najnowszy ranking „miast obywatelskich”, w którym ujęto wszystkie 66 miast na prawach powiatu, przygotowany został na zlecenia Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera.

Otwarcie władzy na mieszkańców – czy to dla zachęty społeczności do współdziałania, czy w reakcji na samodzielne inicjatywy mieszkańców – są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie ludzi do współudziału w zarządzaniu i wspiera tym samym aktywne społeczeństwo obywatelskie – pisze w raporcie dr Angelika Klein, Dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce.

Jak czytamy w raporcie, ranking został utworzony w oparciu o pięć różnych wskaźników dotyczących: „biernej i czynnej aktywności wyborczej, udziału mieszkańców w organizacjach publicznych, zaangażowania w życie publiczne, rozpowszechnianie postaw obywatelskich oraz otwarcie miast na obywateli”. Katowice zajęły finalnie pierwsze miejsce w woj. śląskim i piąte w Polsce (po Sopocie, Warszawie, Rzeszowie i Poznaniu).

O ile pierwsze cztery wskaźniki skupiają się na „decyzjach, działaniach i postawach mieszkańców miast”, to ostatnie kryterium, tj. „otwarcie miasta na obywateli” dotyczy aktywności władz samorządowych na aktywność obywatelską. W tej podkategorii Katowice zajęły także pierwsze miejsce w województwie i 5. miejsce w Polsce. Budując wskaźnik „otwartości miasta na obywateli” autorzy raportu wzięli pod uwagę wydatki danej gminy na budżet obywatelski (jako procent wydatków z budżetu miasta), otwartość na inicjatywę uchwałodawczą, oraz organizowanie konsultacji społecznych.

Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy – dlatego otwieranie się potrzeby katowiczan uważam za swój obowiązek. Dlatego 3 lata temu zdecydowałem o podniesieniu puli budżetu obywatelskiego z 10 mln zł do 20 mln zł rocznie, dzięki czemu jest on największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich. Mieszkańcy chętnie korzystają z tego narzędzia partycypacji, bo widzą efekty swojego zaangażowania w życie społeczności lokalnych. Wsłuchujemy się także w głosy naszych mieszkańców w zakresie kwestii takich jak np. nazewnictwo ulic, przystanków czy też planowanych inwestycji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wszystkie nasze działania mają jeden wspólny cel – nieustanne podnoszenie jakości życia w mieście. Cieszę się, że te starania zostały dostrzeżone na arenie ogólnopolskiej jesteśmy piątym najbardziej otwartym miastem na obywateli, a w regionie numerem jeden. To głównie zasługa naszych mieszkańców, a dla nas – dodatkowa motywacja do ciężkiej pracy w tym obszarze – dodaje prezydent.

Jak czytamy w raporcie czołowe pozycje w rankingu „zajęły polskie metropolie, które od wielu lat wspierają obywatelskie postawy swoich mieszkańców, wchodząc z nimi w interakcje – pytają o zdanie, są otwarte ma inicjatywy uchwałodawcze i wspierają organizacje pozarządowe. W efekcie, w wielu z nich to właśnie lokalne komitety wyborcze, a nie duże partie polityczne mają większość w radach miast, dzięki czemu skuteczniej mogą reprezentować interesy mieszkańców”.

Cytaty pochodzą z raportu „Miasta Obywatelskie”, którego wydawcą jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej: http://europolis.schuman.pl/raport/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj