XII Metropolitalne Święto Rodziny

0
958
źródło: http://www.powiat.tarnogorski.pl/node/6163

Już w najbliższą sobotę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu rozpocznie się XII Metropolitalne Święto Rodziny. W trakcie Koncertu Inauguracyjnego, który zaplanowano na godz. 17.00, wystąpi Sound’n’Grace – zespół, którego muzyczne korzenie to nowoczesny gospel. Grupa porusza się w nurcie łączącym ze sobą elementy funk, soul, jazz, groove oraz r’n’b.

W repertuarze Sound’n’Grace można znaleźć zarówno standardy Freda Hammonda, Kirka Franklina oraz Israela Houghtona jak i utwory soul, r’n’b
i pop wykonawców takich jak Mary Mary, Angie Stone, Elton John, George Michael, Michael Jackson czy duetu Timbaland/Timberlake. Ponadto grupa wykonuje różnorodne utwory muzyki rozrywkowej zaaranżowane
w ukochanych przez siebie stylach muzycznych. Zapowiada się prawdziwa muzyczna uczta w stylu gospel.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu. Została ona zorganizowana w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Inicjatorkami Metropolitalnego Święta Rodziny były śp. Krystyna Bochenek oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne. Ideą tego przedsięwzięcia jest promocja rodziny i związanych z nią wartości – macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary. Czeka nas wiele atrakcyjnych imprez, które odbywać będą się w kilkudziesięciu miastach biorących udział w tym przedsięwzięciu.

– W tym roku po raz kolejny będziemy chcieli zwrócić uwagę na rodzinę, będziemy chcieli otoczyć ją troską i równocześnie cieszyć się nią – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator MŚR. – Będziemy też promować ciekawe inicjatywy, jakie w samorządzie dzieją się z myślą o rodzinie – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 18 maja, w Domu Muzyki
i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 19 maja, o godz. 12.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także
w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 12.30 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn
i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej (26 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. 21 czerwca Camerata Silesia i Paweł Tomaszewski zagrają w sali koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.

Program XII MŚR oraz szczegółowe informacje nt. tegorocznych obchodów znajdziecie Państwo na stronie: www.swieto-rodziny.pl

Dawid Wowra

Rzecznik Prasowy
Urząd Miejski w Zabrzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj