Poznańska Gala Sportu 2016

1455

W środę 13 stycznia br. w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek odbyła się Poznańska Gala Sportu, która już od kilku lat jest jednym z najważniejszych sportowych wydarzeń organizowanych w Poznaniu. Podczas uroczystości Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył wyróżnienia najlepszym sportowcom, którzy reprezentowali stolicę Wielkopolski podczas najważniejszych imprez w 2015 roku.

 CR6A6471

Z rąk Prezydenta wyróżnienia otrzymało 17 Superseniorów Poznańskiego Sportu, czyli wybitne osoby, które swoją działalnością i życiem przyczyniły się do rozwoju sportu w Poznaniu. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Bernard Czajka (hokej na trawie), Andrzej Glapa (tenis stołowy), Jerzy Gliński (pływanie), Jan Górny (hokej na trawie), Eugeniusz Kałużny (rugby), Tadeusz Kmiecik (koszykówka), Henryk Król (rugby), Andrzej Kuczyński (dziennikarz sportowy), Marian Malak (piłka siatkowa), Kazimierz Marchewka (kolarstwo), Janusz Matuszewski (piłka nożna), Stanisław Olejniczak (koszykówka), Ryszard Ossig (pływanie), Adam Smorawiński (rajdy samochodowe), Henryk Śródecki (kartingi), Bogusław Wolwowicz (lekkoatletyka), Stanisław Zwierzchowski (kajakarstwo).

 

Po nagrodzeniu Superseniorów na scenę zaproszono Julię Michalską-Płotkowiak. Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich i Mistrzyni Świata w Wioślarstwie została specjalnie uhonorowana z okazji zakończenia sportowej kariery.

 CR6A6342

Wśród wyróżnionych znaleźli się także stypendyści sportowi Miasta Poznania w 2016 roku
w kategorii Senior:

 

Imię i nazwisko

klub

dyscyplina

Chabel Wiktor

Klub Sportowy „Posnania”

wioślarstwo

Domagała Tomasz –

pilot

Wielkopolski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Razem”

paratriathlon

Grzybowski Marcin

Klub Sportowy „Posnania”

kajakarstwo

Kaczor Tomasz

Klub Sportowy „Warta”

kajakarstwo

Kubiak Damian

Organizacja Środowiskowa AZS

parataekwondo

Kudła Michał

Klub Sportowy „Posnania”

kajakarstwo

Majchrzak Kacper

Klub Sportowy „Warta”

pływanie

Matkowska Iwona

Wojskowy Klub Sportowy „Grunwald”

zapasy – styl klasyczny

Robak Karol

Organizacja Środowiskowa AZS

taekwondo WTF

Słomiński Vincent

Klub Sportowy Stomil

kajakarstwo

Stefanowicz Monika

Wojskowy Klub Sportowy „Grunwald”

lekkoatletyka – maraton

Szost Henryk

Wojskowy Klub Sportowy „Grunwald”

lekkoatletyka – maraton

Wietecki Łukasz – zawodnik

Wielkopolski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Razem”

paratriathlon

Wojnarowska Ewelina

Klub Sportowy „Warta”

kajakarstwo

Wyciszkiewicz Patrycja

Organizacja Środowiskowa AZS

lekkoatletyka

 

Siłą poznańskiego sportu jest sport młodzieżowy. To właśnie w kategorii młodzieżowej Poznań od kilku już lat zajmuje II miejsce w Polsce w systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, wyprzedzając m.in. Wrocław, Kraków i Bydgoszcz.

 

Najważniejsze osiągnięcia poznańskich sportowców w 2015 roku w kategorii junior
i młodzieżowiec

 

Imię i Nazwisko

Klub

Osiągnięcia

Konkurencja

Dyscyplina

Chrzanowska Marika

KU UAM AZS POZNAŃ

2. miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

Floret

szermierka

3. miejsce – Mistrzostwa Świata Juniorów

Czuryło Zuzanna

OŚ AZS POZNAŃ

3. miejsce – Mistrzostwa Świata U23

RSX

żeglarstwo

Gluza Patryk

AZS AWF POZNAŃ

2. miejsce – Mistrzostwa Świata U23

C-1 22 km

kajakarstwo

Kania Dawid

ŻLKS POZNAŃ

2. miejsce – Mistrzostwa Świata Juniorów

OK DINGHY

żeglarstwo

Kopron Malwina

OŚ AZS POZNAŃ

3. miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

Młot

lekkoatletyka

Kozłowski Szymon

AZS AWF POZNAŃ

3. miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

Floret

szermierka

Kurniczak Gerard

KS SOBIESKI POZNAŃ

1. miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów Mł.

85kg

zapasy klasyczne

1. miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów Mł.

sumo

Łubniewski Michał

KS STOMIL POZNAŃ

3. miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

C-2 500 m

kajakarstwo

Miller Jakub

KS WARTA POZNAŃ

3. miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów Mł.

Floret

szermierka

Millert Albert

OŚ AZS POZNAŃ

3. miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

63 kg

taekwondo olimpijskie

Michalski Jakub

AZS AWF POZNAŃ

2. miejsce – Mistrzostwa Świata Juniorów

K-2 1000 m

kajakarstwo

Nowacki Dominik

KS WARTA POZNAŃ

3. miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów

C-1 20 km

kajakarstwo

3. miejsce – Mistrzostwa Świata Juniorów

C-2 20 km

Osocka Daria

WRESTLER 24 Poznań

1. miejsce – Mistrzostwa Świata U23

75 kg

zapasy kobiet

Piochacz Łukasz

KS WARTA POZNAŃ

3. miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów

C-2 20 km

kajakarstwo

Robak Karol

OŚ AZS POZNAŃ

2. miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

68 kg

taekwondo olimpijskie

Rutkowski Jakub

KS WARTA POZNAŃ

1. miejsce – Mistrzostwa Świata Juniorów

C-2 1000 m

kajakarstwo

2. miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów

C-2 500 m

Rybakowski Łukasz

KS WARTA POZNAŃ

3. miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów

C-2 20 km

kajakarstwo

Ulfig Jagoda

OŚ AZS POZNAŃ

2. miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

67 kg

taekwondo olimpijskie

Witczak Sławomir

ENERGETYK POZNAŃ

2. miejsce – Mistrzostwa Świata Juniorów

K-2 1000 m

kajakarstwo

Wyciszkiewicz Patrycja

OŚ AZS POZNAŃ

3. miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

400 m

lekkoatletyka

2. miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

4 x 400 m

 

 

 CR6A6659

Wyróżnienia specjalne otrzymali również: Robert Budny (srebrny oraz brązowy medalista Mistrzostw Świata w Krav Maga), Teresa Cicha (2 złote i srebrny medal w bowlingu podczas XIV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych), Magda Linette (finalistka turnieju WTA w Tokio i awans na 64 miejsce w rankingu WTA w 2015 roku) oraz Artur Kujawiński (uczestnik jednego z najtrudniejszych biegów na świecie „Spartathlon”).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Organizatorem Poznańskiej Gali Sportu był Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania.

Hanna Surma

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here