Przemiana Katowic z nagrodą!

0
1962

Katowice zostały laureatem nagrody REAL ESTATE IMPACTOR 2018 w kategorii „wizja zmieniająca oblicze miejsca”. Doceniono udaną przemianę miasta, którą obserwujemy od kilku lat. Statuetkę odebrał prezydent Marcin Krupa, który podkreślał, że dzisiejsze Katowice to wyraz zmiany myślenia o mieście. – Samorząd postawił na trzy filary miejsca pracy, miejsca do mieszkania i miejsca do spędzania wolnego czasu – mówił prezydent. Katowice to dziś miejsce zupełnie inne niż 10 lat temu. Z poprzemysłowego miasta stały się dynamicznym centrum ponad dwumilionowej metropolii. W Strefie Kultury, która została utworzona na terenach po dawnej kopalni węgla kamiennego, powstały wspaniałe siedziby Muzeum Śląskiego, z zabytkowym Szybem Warszawa, z którego można podziwiać panoramę Katowic, a także Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – z jedną z najlepszych sal koncertowych świata. Tuż obok – koło hali widowisko-sportowej „Spodek” – powstało Międzynarodowe Centrum Kongresowe – miejsce spotkań biznesu, nauki, kultury oraz sportu.

W tym roku redakcja Rzeczpospolitej nagrodziła 8 przedstawicieli samorządów, instytucji miejskich i deweloperów stojących za projektami, które zmieniają jakość życia w naszych miastach, w tym miasto Katowice. Nagrodzone projekty odzwierciedlają ambicje i aspiracje swoich mieszkańców, dodają miastu siły, pozwalają lepiej manifestować swoje wartości i tożsamość. – Cieszę się, że działania Katowic zostały docenione. To w jakim jesteśmy dziś miejscu doceniają mieszkańcy, nasi goście – to dla nas najważniejsza nagroda. Efektem tego zachwytu jest przyznanie Katowicom statuetki w kategorii „wizja zmieniająca oblicze miasta” – podsumowuje prezydent Marcin Krupa.

Katowice grają dla Aleppo

Miasto włącza się w prowadzoną przez panewnickich franciszkanów akcję Śląskie Dzieciom Aleppo i zaprasza mieszkańców na trzydniowe wydarzenie muzyczne, teatralne i sportowe, z którego dochód zasili konto akcji. Śląskie Dzieciom Aleppo to akcja charytatywna, która ma pomóc w sfinansowaniu budowy ośrodka dla dzieci w tym syryjskim mieście. Ośrodek ma powstać w pobliżu Klasztoru Franciszkańskiego. Kompleks obejmie plac zabaw, basen, budynek terapeutyczny. Do tego potrzebny też będzie autobus oraz urządzenia solarne do zasilania w energię elektryczną. W samym mieście Aleppo znajduje się około miliona dzieci, z czego jedna trzecia to sieroty. Franciszkanie od samego początku konfliktu pomagają mieszkańcom miasta, bez względu na wyznanie. Katowiccy Franciszkanie, którzy koordynują akcję, potrzebują na ten cel 3,5 mln złotych (milion dolarów). Udało się już zebrać ponad 1,2 mln zł, ale do miliona dolarów wciąż jeszcze daleko.

Katowice dołączają się do akcji i zapraszają wszystkich mieszkańców od 1 do 3 czerwca na trzy dni pełne atrakcji pod hasłem „Katowice grają dla Aleppo”. – Zapraszam wszystkich mieszkańców Katowic do włączenia się do tej akcji i dołożenia swojej cegiełki do budowy ośrodka dla dzieci w Aleppo. Wiele razy udowadnialiśmy już, że potrafimy pomagać ludziom, którzy zostali dotknięci tragedią wojny i prześladowań. Jestem przekonany, że tak też będzie tym razem – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

W akcji wezmą udział dwa katowickie teatry: Teatr Lalki i Aktora Ateneum i Teatr Korez. Dochód z dwóch spektakli, które wystawią 1 czerwca trafi w całości na konto Śląskie Dzieciom Aleppo. O godz. 17 w siedzibie Ateneum najmłodsi mogą obejrzeć sztukę „Babcia na jabłoni”. Z kolei Korez zaprasza o godz. 19 na komedię „Wiwisexia”, kolejny przebój Korezu, który wyszedł spod pióra Tomasza Jachimka.

Sobota 2 czerwca to dzień muzyczny. W siedzibie Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego) o godz. 11 wystartuje 15-godzinny maraton muzyczny. W programie koncerty wschodzących gwiazd śląskiej sceny wybranych w konkursie Dzielnica Brzmi Dobrze i uznani muzycy, m.in. znakomity folkowy zespół VOŁOSI czy katowicki zespół Hengelo z gościnnym udziałem najbardziej znanego katowickiego rapera Miuosha. Potem klubowe afterparty do rana. Bilety-cegiełki w cenie 10, 20 i 30 zł obowiązują na cały dzień.

Ostatni dzień będzie należał do sportu. Plac Sejmu Śląskiego pokryje się kortami do badmintona. Festiwal Badmintona jest propozycją dla całych rodzin – będzie można pooglądać profesjonalistów z kadry narodowej, zmierzyć się z zaproszonymi gwiazdami, wziąć udział w badmintonowych konkursach i zabawach, a przede wszystkim – spróbować swoich sił w tej wdzięcznej dyscyplinie sportowej.

Wstęp na Festiwal Badmintona przygotowany przez TKKF „Czarni” Katowice jest wolny. Podczas wydarzenia prowadzona będzie kwesta na rzecz akcji Śląskie Dzieciom Aleppo.

Szczegółowy program koncertów 2 czerwca 11.00 – 12.00 Asi Mina & Piotr Steczek (Muzykodrom) 12.00 – 13.00 Dzielnica Brzmi Dobrze – ZOŚKA (sala koncertowa KMO) 13.00 – 14.00 Dzikie Jabłka (sala kameralna KMO) 14.00 – 15.00 Dzielnica Brzmi Dobrze – Żyjoki (sala koncertowa KMO) 15.00 – 16.00 Dzielnica Brzmi Dobrze – Ailesis (sala kameralna KMO) 16.00 – 17.00 Dzielnica Brzmi Dobrze – NOTTOOEASY (sala koncertowa KMO) 17.00 – 18.00 Chwila Nieuwagi (sala kameralna KMO) 18.00 – 19.00 VOŁOSI (sala koncertowa KMO) 19.00 – 20.00 Wind Singers (sala kameralna KMO) 20.00 – 21.00 Hengelo&Miuosh (sala koncertowa KMO)

Wieczór klubowy – Jazzclub Hipnoza 20.00 – 21.00 Janurz 21.00 – 22.00 Janurz 22.00 – 23.00 Palcolor 23.00 – 00.00 Wojciech Kucharczyk 00.00 – 01.00 Mazut 01.00 – 02.00 Sierra Cosworth 02.00 – 03.00 Sierra Cosworth

Festiwal badmintona (niedziela 3 czerwca)
Zamieniamy Plac Sejmu Śląskiego w wielkie boisko do badmintona. Na największym, profesjonalnym korcie wystąpią reprezentanci Polski oraz zaproszeni goście. Na 6 mniejszych kortach każdy chętny będzie mógł poznać tajniki gry i spróbować swoich sił, także ze sportowcami z kadry narodowej. Na młodszych i starszych uczestników czekać będą konkursy i gry badmintonowe. Atrakcją będzie również loteria, w której wygrać będzie można nagrody związane z badmintonem (koszulki z autografami, sprzęt sportowy).

Do akcji włączą się: Piotr Gruszka – siatkarz, reprezentant Polski, wicemistrz świata, mistrz Europy. Trener GKS Katowice Miuosh – urodzony w Katowicach polski raper i producent muzyczny, jeden z najbardziej popularnych śląskich artystów Weronika Nowakowska – biathlonistka, trzykrotna olimpijka. Srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata, wicemistrzyni Europy, zawodniczka AZS AWF Katowice Paweł Gasz Senior – złoty medalista mistrzostw Europy seniorów, aktualny brązowy medalista mistrzostw świata seniorów, wielokrotny medalista mistrzostw polski, czynny instruktor badmintona Adrian Dziółko – reprezentant Polski w badmintonie, olimpijczyk z Rio de Janeiro, wielokrotny medalista mistrzostw Polski Bartłomiej Mróz – najpopularniejszy polski parabadmintonista, wicemistrz Europy w parabadmintonie oraz zawodnicy Kadry Narodowej Juniorów i Elity oraz zawodnicy śląskich badmintonowych klubów.

11.00 Pokaz gry badmintona najmłodszych zawodników z katowickich i śląskich klubów badmintona
12.05 ABC badmintona – podstawowe zasady
12.20 Konkurs badmintonowy dla dzieci (podbijanie lotki, test celności)
12.40 Mecz pokazowy zawodników Kadry Narodowej Juniorów
12.50 Zapisy do turnieju singlowego (system „każdy wygrywa”)
13.00 Rozpoczęcie rozgrywek turnieju singlowego
14.00 ABC badmintona
14.10 Konkurs gier i zabaw badmintonowych dla rodzin
14.40 Pokazy gry zawodników Kadry Narodowej Parabadmintona
15.00 Mecz pokazowy gier podwójnych Kadry Narodowej Elity
15.30 Konkurs gier i zabaw badmintonowych dla rodzin z dziećmi
16.00 Konkurs na hasło popularyzujące badmintona
17.00 Rozgrywki konkursowe: odbicia dwoma lotkami
18.30 Zakończenie i pożegnanie gości
Cały dzień: gry w badmintona dla wszystkich na boiskach rekreacyjnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj