MOŁDAWIA – NOWA JAKOŚĆ WIN

0
4042

Bożena Tymińska – udziałowiec firmy Pomowin sp. z o.o., przedstawiciela producenta mołdawskich win, z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, zakochana szczególnie w jeszcze nieodkrytym turystycznie regionie Teraklia w Mołdawii, Laureatka tytułu Kobieta Charyzmatyczna 2018 nadanego przez Magazyn WHY Story, zdobywczyni nagrody Taraclia Wines Pomowin – Lider wśród dystrybutorów najwyższej jakości win (otrzymanej w konkursie Polish Businesswomen Awards magazynu „Businesswomen&life”).

MOŁDAWIA STWORZONA DLA WINA

Mołdawia, państwo pomiędzy Ukrainą a Rumunią, kraj, którego symbolem było i jest wino. Tradycja kraju sięga 2,5 tysiąca lat.

Mołdawska legenda tak tłumaczy powstanie ich kraju i wyjaśnia dlaczego są regionem obfitującym w winnice: tworząc świat Bóg przekazał Mołdawianom mały skrawek ziemi wraz z kiścią winogron, błogosławiąc im, aby od tej pory zajmowali się darowanymi sadzonkami i pomnażali swe winnice. W zgodzie z tym przekazem Mołdawia od wieków uprawia boski dar i na nim oparta jest większa część gospodarki, tradycja i kultura ludowa.

Symbolem winiarstwa w Mołdawii jest kiść winogron w dziobie bociana. Legenda o obronie twierdzy Soroki opowiada, że gdy zabrakło jedzenia i picia nadleciały bociany z kiśćmi winogron w dziobie, które upuściły na dziedziniec twierdzy. Dzięki nim wojska Stefana II Wielkiego nabrały sił i zwyciężyły. Od tego też czasu władca przyczyniał się do rozwoju
mołdawskich winnic i winiarstwa.

MOŁDAWIA – NOWA JAKOŚĆ

Wina mołdawskie zyskują coraz większe uznanie koneserów, a ich wysoką jakość gwarantują winnice uhonorowane licznymi nagrodami.

JSC Taraclia Wines powstał w 1955 r. Wytwarza wina w oparciu o najlepszej jakości sadzonki szczepów pochodzenia francuskiego typu: Chardonnay, Cabernet, Merlot, Pinot Noir, Sauvignon. Słońce Południowej Mołdawii i jej mikroklimat dają niepowtarzalny i unikalny smak winom. Wyprodukowane wina leżakują od 6 do 12 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu, dzięki czemu odznaczają się wyrazistym bukietem smaku.

Dzięki pracy profesjonalistów w JSC Taraclia, na przestrzeni ostatnich dwóch dekad winnica otrzymała 40 złotych medali za swoje wina oraz wyróżnienie GRAND PRIX w 1993 roku w Baurdeaux we Francji. Obecnie również eksportuje swoje wina do Francji. W Polsce wina z tej winnicy dostępne są dzięki firmie Pomowin sp. z o.o.

WINA TERAKLII W POLSCE

Firma Pomowin sp. z o.o. jest w Polsce wyłącznym dystrybutorem win mołdawskich z winnicy JSC Taraclia Wines. Importowane przez nią wina nadają wyszukanej wyjątkowości
i dodają charakteru każdej uczcie: na spotkaniach biznesowych, w kuluarach wydarzeń artystycznych, w przerwach prestiżowych konferencji i kongresów. Koneserzy win znajdą
je również w restauracjach i hotelach.

W katalogu win Pomowin czołowe miejsce zajmuje GOLDEN COLLECTION, w skład której wchodzi SAUVIGON białe wino wytrawne oraz CABERNET z wyczuwalna nutą czarnej porzeczki. Bardzo ciekawą propozycją jest CHARDONNAY – wino białe wytrawne o przyjemnym migdałowym smaku. W kolekcji znajduje się również MERLOT – wino czerwone wytrawne, o aksamitnym smaku i swoistym, pełnym aromacie.

Złota kolekcja win jest obszerna i pełną ich listą można poznać na stronie www.pomowin.pl

Kornelia Soga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj