Miliony na ekologiczne autobusy

0
1649

Blisko 15 milionów złotych dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego trafi do Ostrowa na sfinansowanie projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski”.

Wartość całego programu to prawie 21 milionów złotych, z czego blisko 15 milionów pochodzi z funduszy unijnych. Stosowne dokumenty zostały podpisane, 2 grudnia 2016 roku, w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Projekt ten to wynik współpracy Miejskiego Zakładu Komunikacji, spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe oraz Gminy Miasta Ostrów Wielkopolski.

– Już w przyszłym roku ruszamy z wymianą taboru w Miejskim Zakładzie Komunikacji na autobusy ekologiczne i elektryczne – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. – Na ten cel otrzymaliśmy największe bezzwrotne dofinansowanie w historii Ostrowa Wielkopolskiego.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu już w przyszłym roku pasażerowie MZK cieszyć się będą nowymi autobusami. Zakupione zostaną cztery nowoczesne autobusy elektryczne oraz trzy autobusy z silnikami diesla spełniające najwyższe normy emisji spalin.  W ramach tego projektu pojawi się także system roweru miejskiego, wybudowany będzie parking buforowy ze ścieżką rowerową, wdrożony zostanie system umożliwiający pierwszeństwo przejazdu autobusów, a także modernizacja oświetlenia.

Przypomnijmy, że projekt zajął wysokie, 5 miejsce, wśród 21 projektów z całej Wielkopolski, zgłoszonych do WRPO. Na działanie związane z transportem miejskim przeznaczono tam 140 milionów złotych. Ostrowskie dofinansowanie opiewa na 14 885 225 zł. Projekt został wysoko oceniony m.in. za swoją innowacyjność i współpracę pomiędzy ostrowskimi spółkami. W ramach projektu nowe rozwiązania zastosuje także Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Koordynację nad powstawaniem projektu prowadziło Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj