MATURZYŚCI NA START

0
1642

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników przystąpili w czwartek o godz.9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Egzamin będzie przeprowadzony na poziomie podstawowym. Chęć przystąpienia do matury – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowali również abiturienci z wcześniejszych roczników.

Dlatego łącznie wszystkich przystępujących w czwartek do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym będzie ponad 290 tys. Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny – mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę, język obcy. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym (chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym).

Maturzyści muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów z przedmiotów do wyboru. Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych – z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Wyniki matur ogłoszone zostaną 30 czerwca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj