IV MIĘDZYNARODOWY KONKURS WOKALISTYKI OPEROWEJ IMIENIA ADAMA DIDURA – Koncert laureatów w hołdzie Stanisławowi Moniuszce

0
1581

Zakończyliśmy jubileuszową, IV edycję Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej imienia Adama Didura, organizowanego przez Operę Śląską w Bytomiu przy współpracy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pierwszą miejsce na podium zajął Matheus Pompeu z Brazylii! Otrzymał nagrodę finansowa w wysokości 64 tys. 500 zł (równowartość 15 tys. EUR).

W niedzielę 7 kwietnia, w Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się Gala wręczenia nagród i Koncert laureatów. Repertuar przygotowano tak, aby nawiązywał on do Roku Moniuszkowskiego, obchodzonego z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. Artyści zaprezentowali się w ariach z takich spektakli operowych jak „Straszny dwór” , „Halka” i „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki oraz „Król Roger” Karola Szymanowskiego, „Romeo i Julia”Charlesa Gounoda i „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. Podczas gali, specjalną nagrodę – Pierścień Patrioty – odebrał też Wiesław Ochman, przewodniczący jury. Nagrodę przyznaje Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego, a wręczona została z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w 100-lecie odzyskania niepodległości RP.

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki im. Adama Didura odbywał się w dniach od 31 marca do 7 kwietnia. Zakwalifikowało się do niego 76 uczestników z 13 krajów m.in. Chin, Brazylii, Australii, Libanu, Izraela, Rosji.

W ostatnim III etapie wystąpiło 11 solistów, a w sumie podczas całego konkursu zaprezentowano około 260 arii. Usłyszeliśmy te najbardziej popularne wśród melomanów, ale nie zabrakło też prezentacji wyjątkowo oryginalnych o bardzo dużym stopniu trudności. Jury zgodnie podkreśliło wysoki poziom wokalny wszystkich uczestników konkursu.

Śpiewaków oceniało jury w składzie: Wiesław Ochman (przewodniczący), prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber (zastępca przewodniczącego) , dr Michael Nemeth , prof. Feliks Widera i Wasyl Wowkun.

I nagrodę odebrał Matheus Pompeu, tenor z Brazylii. II nagrody nie przyznano. III nagrodę (24 080 zł – równowartość 5 tys. 600 EUR) otrzymali ex aequo reprezentanci Polski – Marcelina Beucher, Szymon Mechliński i reprezentantka Rosji Aleksandra Rybakova. Jury konkursowe przyznało też trzy wyróżnienia (12 tys. 900 zł – równowartość 3 tys. EUR), które odebrali : Bożena Bujnicka (Polska), Sergey Kaydalov (Rosja) i Hanna Okońska (Polska). Przyznano także nagrody specjalne.

Chciałbym wszystkim bardzo serdecznie pogratulować. To był trudny wybór, bo wszyscy śpiewacie wspaniale. Cieszę się, że poziom, który państwo zaprezentowali, jest światowy jeśli chodzi o konkursy. Mam zaszczyt uczestniczyć jako przewodniczący w kilku konkursach na świecie i przyznam, że ten jest wyjątkowy. Śpiewacie rewelacyjnie, a co najważniejsze, macie wspaniałe operowe głosy; niezwykłą energię, piękną barwę. Jestem zachwycony waszym udziałem – zwrócił się do laureatów po ogłoszeniu wyników, przewodniczący jury Wiesław Ochman.

Przesłuchania trwały 5 dni. Jurorzy spędzili ponad 30 godzin oglądając występy oraz debatując na obradach. Pierwszy etap, który trwał dwa dni, odbywał się w zabytkowych wnętrzach auli im. Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Kolejne występy mogliśmy podziwiać już na scenie Opery Śląskiej.

Uczestnicy śpiewali po 2 arie w I etapie, a w II i III etapie mogliśmy ich usłyszeć już w rozszerzonym repertuarze – trzech arii. Repertuar, w którym się zaprezentowali był niezwykle bogaty. Znalazły się w nim utwory kompozytorów tworzących na przestrzeni od XVI do XXI wieku. Usłyszeliśmy więc arie zarówno z dzieł Claudio Monteverdiego, jak i fragmenty muzyczne, które skomponował Gian Carlo Menotti. Wśród najczęściej wybieranych arii były te m.in. z oper „Halka” i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki oraz „Czarodziejski flet” i „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Nowością w tej edycji była transmisja online II i III etapu konkursu. Dzięki temu melomani, którzy osobiście nie mogli uczestniczyć w przesłuchaniach, mieli okazję obejrzeć występy w internecie, za pośrednictwem strony www.adamdidur.com . Sponsorem transmisji był Śląski Holding Przemysłowy. Między transmisjami działało studio konkursowe, w którym jurorzy i goście na gorąco dzielili się swoimi wrażeniami. Najwięcej emocji wzbudził III etap, podczas którego finaliści śpiewali arie w kostiumach i z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej, a jury oceniało także grę sceniczną wykonawców. Koncert Największych Hitów Operowych w wykonaniu laureatów, powtórzony zostanie 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym byli wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Opera Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Nagrody specjalne

Nagrodę dla najlepszego akompaniatora
4 300 zł (równowartość 1 000 EUR) otrzymuje

MIRELLA MALORNY-KONOPKA

Nagrodę dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca – Maxymiliana Bylickiego

10 000 zł za najlepiej wykonaną arię polskiego kompozytora otrzymuje

VIKTOR YANKOVSKYI

Nagrodę Prezydenta Miasta Bytom – Mariusza Wołosza

10 000 zł dla ulubieńca publiczności otrzymuje

MARCELINA BEUCHER

Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice – Marcina Krupy

10 000 zł dla najlepszego polskiego uczestnika Konkursu otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

Nagrodę Prezydenta Rady Głównej Business Centre Club – Andrzeja Kubasiewicza

10 000 zł dla najlepszego basa Konkursu im. Adama Didura otrzymuje

ARKADIUSZ JAKUS

Nagrodę dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, pełnomocnika ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – Waldemara Dąbrowskiego

Zaproszenie do udziału w uroczystym, plenerowym koncercie, który odbędzie się w dniu urodzin Kompo­zytora 5 maja 2019 roku – za najlepiej wykonaną arię Stanisława Moniuszki otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

Nagrodę sekretarza generalnego i dyrektora artystycznego Musikverein w Grazu Michaela Nemetha

Zaproszenie do udziału w specjalnym programie dla najbardziej utalentowanych młodych śpiewaków w sezonie artystycznym 2020/21 w Musikverein w Grazu otrzymuje

HANNA OKOŃSKA

Nagrodę dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu Renaty Borowskiej-Juszczyńskiej

Zaproszenie do udziału w spektaklu operowym w sezonie artystycznym 2019/20 – dla laureata I miejsca Konkursu otrzymuje

MATHEUS POMPEU

Nagrodę dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej – Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd

Zaproszenie do udziału w spektaklu operowym w sezonie artystycznym 2019/20 otrzymuje

PAWEŁ TROJAK

Nagrodę dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi – Krzysztofa Marciniaka

Zaproszenie do udziału w spektaklu Stanisława Moniuszki w sezonie artystycznym 2019/20 otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

Nagrodę prezesa zarządu Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego – Adama Bali

Zaproszenie do udziału w koncercie Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” w Filharmonii Narodowej we Lwowie w 2019 roku otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

Nagrodę specjalną redaktor naczelnej – właścicielki magazynu PRESTO – Kingi A. Wojciechowskiej Roczna opieka medialna o wartości 9 600 zł otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

BOŻENA BUJNICKA

Na wniosek Jury przyznano dodatkowo nagrody pozaregulaminowe.

Nagroda Prezydenta Miasta Zawiercie na wniosek Przewodniczącego Jury Wiesława Ochmana

Udział w Festiwalu w Zawierciu w październiku 2019

ELWIRA JANASIK

PATRYK WYBORSKI

Nagroda Dyrektora Generalnego Lwowskiej Opery Narodowej Wasyla Wowkuna

Zaproszenie do udziału w spektaklu „Traviata” w sezonie artystycznym 2019/20

MARCELINA BEUCHER

Nagrodę dyrektora castingu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Izabeli Kłosińskiej

Zaproszenie do udziału w spektaklu „Halka (Wileńska)” w sezonie artystycznym 2019/20

SZYMON MECHLIŃSKI

O nagrodzonych

Matheus Pompeu – Brazylia – tenor. Ur. 28 grudnia 1987 r. w Três Corações (Brazylia). Uczestnik programu Centre de Perfeccionament Plácido Domingo w Walencji. Występował na wszystkich najważniejszych scenachoperowych Brazylii: Theatro Municipal de São Paulo, Theatro Municipal do Rio de Janeiro i Palácio das Artes w Belo Horizonte. W Europie występował dotychczas m.in. w Niemczech oraz na scenie Opery Narodowej w Warszawie.

Ostatnio śpiewał i nagrał partię Jontka w „Halce” Moniuszki na Festiwalu Chopin i jego Europa zorganizowanym przez Instytut Chopinowski w sierpniu 2018 r. We wrześniu zaśpiewał partię tenora w „Petite Messe Solennelle” Rossiniego na Musikfest Bremen, w Niemczech, wraz z Fabio Biondim oraz Europa Galante. Śpiewał także podczas spektaklu sylwestrowego w Teatrze Wielkim wraz z Arturem Rucinskim, Marią Agrestą oraz Francesco Demuro. W styczniu zaśpiewał partię Jontka w Teatrze Wielkim na rozpoczęcie obchodów Roku Moniuszkowskiego i został nagrodzony owacją na stojąco.

PRZYSZŁE ANGAŻE

Matheus pojawi się w Elbphilharmonie Hamburg w operze Monteverdiego pt. „Il Ritorno d´Ulisse in Patria” w kwietniu 2019. Latem 2019 ma dwa nagrania operowe i projekt koncertowy z Marc Minkowski oraz Fabio Biondi z fragmentami utworów Moniuszki w jęyzku polskim. W sezonie 2019-20 zadebiutuje jako Duca di Mantova w Nimeczech.

PROJEKTY ZAKOŃCZONE

Matheus debiutował na deskach teatrów operowych w ojczystej Brazylii: Theatro Municipal de São Paulo, Theatro Municipal do Rio de Janeiro oraz Palácio das Artes in Belo Horizonte. Role: Tamino („Die Zauberflöte”), Rodolfo („La Boheme”), Don José („Carmen”), Corrado („Il Corsaro”), Don Alvaro („Il Guarany”), Flaminio („L’Amore dei tre rè”), Arturo („Lucia di Lammermoor”). Współpracował z takimi artystami jak Fabio Biondi, Grzegorz Nowak oraz Ramón Tebar. W teatrze Les Arts w Walencji śpiewał partię tenora w operze Rossiniego pt. „Petite Messe Solennelle” oraz był w obsadzie roli Corrado w „Il Corsaro” Verdiego.

Marcelina Beucher – Polska – sopran

Ur. 9 września 1986 r. we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (klasa prof. Marii Czechowskiej-Królickiej) oraz Akademii Muzycznej w Rydze (klasa prof. Liliji Greidāne). Laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Beatrice w Wilnie (2011), Musica Sacra w Rzymie (2012), I Love Mozart w Poznaniu (2013), im. J. Vītolsa na Łotwie (2015) czy im. M. Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2015). Współpracuje z teatrami operowymi m.in. w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku oraz Warszawie. Jedną z jej ostatnich popisowych ról jest rola Violetty Valery w „Traviacie” Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego. Wystąpiła w tej roli m.in. na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w tym sezonie.

Bożena Bujnicka – Polska – sopran

Ur. 22 grudnia 1990 r. w Wołominie. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie (klasa prof. Izabeli Kłosińskiej). Kształciła się również w Guildhall School of w Warszawie (klasa prof. Izabeli Kłosińskiej). Kształciła się również w Guildhall School of Music and Drama w Londynie (klasa prof. Rudolfa Piernay’a). Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie występuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze na Zamku w Szczecinie oraz w Operze Wrocławskiej. Poza śpiewaniem z powodzeniem rozwija również swoje umiejętności reżyserskie.

VIKTOR YANKOVSKYI – Ukraina – baryton

Ur. 7 marca 1991 r. w Mikołajowie (Ukraina). Absolwent Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki. Ma na koncie występy m. in. w Mediolanie, Wenecji, Brescii, Bytomiu, Katowicach i Tarnowskich Górach; śpiewał z orkiestrami Lwowskiej Filharmonii, Teatru Dramatyczno-Muzycznego Obwodu Chmielnickiego, Orkiestrą Prezydenta Ukrainy; brał udział w koncertach kameralnych w Sali Lustrzanej Lwowskiej Opery Narodowej. Jest stypendystą Studia Operowego Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki (Ukraina) i Pesaro Opera Studio (Włochy, 2018-obecnie). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Tetianę Polt (Szwajcaria), Paula Hunkę (Kanada) i Ursulę Schönhals.

Sergey Kaydalov – Rosja – baryton

Ur. 25 kwietnia 1992 r. w Amursku (Rosja). Absolwent Uniwersytetu Herzen w Sankt Petersburgu. Laureat licznych międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in.: I nagrody w konkursach organizowanych w Nowosybirsku, Kursku, Sankt Petersburgu i Mińsku oraz Grand Prix w konkursie Rapsodia gwiazd i w konkursie im. B. T. Shtokolova (2017, 2018 Sankt Petersburg).

Szymon Mechliński – Polska – baryton.

Ur. 2 grudnia 1992 r. w Poznaniu. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (klasa prof. Iwony Kowalkowskie). Laureat licznych konkursów m.in.: II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Drezdenku (I nagroda i 2 nagrody specjalne), III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju (II Nagroda i 2 nagrody specjalne), konkursu Accademia Belcanto w Grazu (II nagroda w 2014, I nagroda w 2018), konkursu im. G. Prandelliego w Brescii (I nagroda w 2017) oraz Gerard Arnhold Prize dla najbardziej obiecującego talentu w kat. „solista operowy” na Wexford Festival Opera (Irlandia 2018). Koncertuje w kraju i za granicą.

Hanna Okońska – Polska – sopran

Ur. 16 kwietnia 1992 r. w Poznaniu. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (klasa dr hab. Małgorzaty Greli). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka wielu konkursów wokalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, w tym m.in.: II miejsca w konkursie im. G. Perrottiego w Ueckermünde (2015) i w konkursie im. J., E, i J. Reszków w Częstochowie (2017), III miejsca w konkursie im. I. Godina Iuventus Canti we Vràblach (2015), I miejsca w konkursie w Maiori we Włoszech (2016), Grand Prix i I miejsca w konkursie w Talsi na Łotwie (2015). Solistka Teatru Wielkiego w Łodzi.

Aleksandra Rybakova – Rosja – sopran

Ur. 6 marca 1990 r. w Saratowie (Rosja). Absolwentka Konserwatorium im. L. Sobinova w Saratowie, a obecnie studentka Uniwersytetu w Grazu (Die Kunstuniversität Graz, klasa prof. Eleny Pankratovej). Laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in. I miejsca Konkursu Wokalnego AIMS Meistersinger i III miejsca 23 Konkursu Wokalnego im. F. Tagliaviniego w Deutschlandsberg.

Patryk Wyborski – Polska – baryton

Ur. 25 lipca 1996 r. w Świętochłowicach. Student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (klasa dra Adama Szerszenia). Laureat m.in. III miejsca na X Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. L. Różyckiego w Gliwicach oraz I miejsca na V Międzyuczelnianym Konkursie Duetów Kameralnych w Łodzi. Współpracuje m.in.: z Filharmonią Śląską i Opolską, Śląską Orkiestrą Kameralną i Operą Krakowską.

Elwira JanasikPolska – mezzosopran

Ur. 13 czerwca 1988 r. w Pruszkowie. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie (klasa prof. Ryszarda Cieśli). Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Polonia Society. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: IV Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, XIV Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej i III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. G. Perottiego w Ueckermünde. Występowała m.in.: na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Opery Kameralnej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery na Zamku w Szczecinie czy Opery Bałtyckiej.

Paweł Trojak – Polska – baryton

Ur. 21 grudnia 1994 r. w Dębicy. Student Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie(klasa prof. Jadwigi Rappé). Laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wokalnych w tym, m.in.: I miejsca i 6 nagród specjalnych w konkursie Bell’Arte w Braine- l’Alleud (Belgia, 2018), I miejsca oraz nagrody specjalnej w konkursie im. M. Schneider-Trnavský’iego w Trnavie (Słowacja, 2017), II miejsca oraz 5 nagród specjalnych w konkursie im. A. Sari w Nowym Sączu (2017), I miejsca w konkursach: Złote Głosy w Warszawie (2016), Iuventus Canti we Vráblach (Słowacja, 2016), im. R. Petrarki w Žilinie (Słowacja, 2016). Występuje na scenach m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Festiwalu Mozartowskiego w Salzburgu i Theater Freiburg.

Arkadiusz Jakus – Polska – bas

Ur. 9 maja 1988 r. w Sandomierzu. Studiował na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (klasa prof. Ziemowita Wojtczaka). Finalista międzynarodowych konkursów wokalnych, takich jak Ars et Gloria w Katowicach czy Konkursu im. J. Kiepury w Busku-Zdroju. Dwukrotny stypendysta Elisabeth Luxton Memorial Scholarship.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj