11 mln zł zaoszczędzą samorządy na wspólnym zakupie energii

Date:

Share post:

Razem taniej!

To Spółka Tauron sprzeda 445 GWh energii elektrycznej 29 samorządom i 202 jednostkom z naszego regionu w ramach wspólnych zakupów energii. Rozstrzygnięto przetarg i jak policzyli eksperci, uczestnicy tej wspólnej akcji zaoszczędzą 11 mln zł.

energia kafelka

Organizujemy przetarg po raz czwarty. To największy tego typu zakup hurtowy w Polsce. Ponownie pokazujemy, że nasze miasta potrafią współpracować przy realizacji takich dużych przedsięwzięć – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza, Przewodnicząca Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. – Pomimo zmian na rynku energii, widać, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim. Z uwagi na wolumen zakupu, osiągnęliśmy najlepsze ceny w kraju. To pokazuje, że droga, jaką wybraliśmy trzy lata temu była słuszna.

Porozumienie w tej sprawie podpisali już w czerwcu przedstawiciele śląskich i zagłębiowskich miast, powiatów, gmin oraz Urzędu Marszałkowskiego. Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz 14 miast zrzeszonych w GZM-ie (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze), są także: Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Powiaty Mikołowski i Zawierciański, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice, Wyry, Wielowieś i Zawiercie. Wśród podmiotów samorządowych znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia dołączyło także 25 instytucji podległych marszałkowi województwa śląskiego.

To cenna inicjatywa, która przynosi spore oszczędności – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik – Dziś pokazujemy całemu krajowi, że na Śląsku potrafimy porozumieć się w celu uzyskania wymiernych korzyści.

W przetargu na grupowy zakup energii wystartowali najwięksi „gracze” na rynku. Swoje oferty złożyły: Tauron Sprzedaż GZE, Energa Obrót S.A., Corrente oraz Enea S.A. Najdroższa oferta opiewała na kwotę ponad 114 mln złotych, natomiast najtańsza, złożona przez spółkę Tauron – 109,4 mln złotych brutto. Tymczasem wszystkie podmioty tworzące grupę zakupową zarezerwowały na ten cel ponad 139 mln złotych.

Rozstrzygnięty przetarg szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. Najwięcej trafi do Katowic, Sosnowca oraz Gliwic. Jeśli chodzi o oszczędności, to przodują Gliwicach – prawie 1,3 mln zł i Zabrze – 700 tysięcy złotych. Piekary, które dopiero co wróciły do GZM, zaoszczędzą 175 tysięcy złotych.

Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych procedurę przetargową w imieniu sygnatariuszy porozumienia przeprowadziła gmina Zabrze. Górnośląski Związek Metropolitalny, który koordynował wszystkie przygotowania, udzielił liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Został on ogłoszony w sierpniu. Umowa ze zwycięzcą zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Related articles

Międzynarodowa Konferencja walentynkowo-biznesowa Grupy Charyzma i Powołanie 2024

W dniach 8 i 9 lutego w największym salonie Lexusa w Europie mającym swoją siedzibę w Krakowie odbyła...

IX Walne spotkanie Stowarzyszenia Kobiet Charyzmatycznych

9 i 10 lipca odbyło się walne spotkanie Stowarzyszenia Kobieta Charyzmatyczna w Katowicach, w Fundacji Pomocy Dzieciom „Ulica"...

Rockandrollowe miejsce z duszą i tradycją

Rozmowa z Sebastianem Fydą – właścicielem i Anną Chudzik – menadżerką Leśniczówki Rock & Roll Cafe na temat wyzwań związanych z prowadzeniem...

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej – od 20 lat dbają o najwyższą jakość kształcenia

Rozmowa z Romanem Szopą – Wicekanclerzem Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, odznaczonym „Odznaka Honorowa za Zasługi...