Świąteczny Weekend w Polsce

0
1090

Obchody Halloween w Polsce budzą pewne kontrowersje. Dochodzi do zderzenia światopoglądów, mówi dr Jacek Kosoń, kulturoznawca z UMCS w Lublinie – „młode pokolenie lubi bawić w stylu amerykańskim na zasadzie „cukierek albo psikus” lub spędzając ten czas w pubach podczas, gdy ich rodzice przywiązani są do dawnych obyczajów, kiedy było to raczej święto zadumy niż zabawy„.

Jak, co roku część Polaków ruszy na cmentarze odwiedzając swoich bliskich, co spowoduje wzrost ruchu na drogach. Stąd coroczna akcja polskiej policji pt. „Znicz”. Policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo w najbardziej newralgicznych punktach polskich miast. Przejmą kontrolę nad ruchem drogorowym, będą łapać kierowców na podwójnym gazie oraz dbać o sprawny ruch wokół cmentarzy. Polacy podchodzą do tego święta w dużej mierze bardzo tradycyjnie utrzymując swoje dawne zwyaczaje. Jest to ważne by pamiętać o dawnych wierzeniach jednak nie można być ślepym na zmiany w sposobie obchodzenia tego święta w Polsce. Amerykanizacja postępuje i coraz częściej po wizycie na cmentarzu młodzież udaje się na Halloween’ową imprezę do pubu. Ciężko wypośrodkować te dwa sposoby obchodzenia święta jednak pracownikom łódzkiego ogrodu zoologicznego się to udało.

Z ciekawą inicjatywą w tym konfilkcie pokoleń wyszli pracownicy łódzkiego ogrodu zoologicznego. Przez tydzień opiekunowie tamtejszych zwierząt przygotowywali Halloween’owe atrakcje w postaci wydrążonych dyń oraz ozdób świątecznych. Na wybiegach różnych ogrodów zoologicznych świata takie atrakcje dla zwiedzających i zwierząt są powszechne, łódzki ogród jako pierwsz wprowadza tego typu imprezy w naszym kraju. „Pomysł podchwyciliśmy z ZOO w Albuquerque, które od wielu lat bawi się w ten sposób. Metoda ta nazywa się enrichemntem i korzysta z niej wiele ogrodów na świecie by zwierzakom nie doskwierała nuda” – mówi opiekun zwierząt łódzkiego ogrodu Tomasz Gołąb. Zabawa Halloween’owa zawita do drapieżnych kotów w łódzkim ogrodzie, czyli do tygrysów, lwów, surykater, saimiri, lemurów katta, papug oraz makkaków i kapucynek. Zwierzęta zostaną poczęstowanae swoimi ulubionymi smakołykami, mięsem, larwami, owocami lub owocami ukrytymi we wnętrzach dyń i ozdób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj