Zatańczmy w proteście przeciw przemocy

0
1313
Źródło: https://www.facebook.com/Nazywam-si%C4%99-Miliard-One-Billion-Rising-Katowice-785247024920362/

Katowice kolejny raz włączają się w ogólnoświatową akcję „Nazywam się miliard” – „One Billion Rising”/, czyli flash mob przeciwko przemocy wobec kobiet.

Ta ogólnoświatowa kampania społeczna zapoczątkowana została w 2011 r. i odbywa się na całym świecie tego samego dnia tj. 14 lutego. Ma na celu budzić na świecie poczucie jedności ludzi w walce z przemocą wobec słabszych i bezbronnych; a jej uczestnicy tańczą, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciw temu zjawisku. W Katowicach akcja odbędzie się na Rynku przed Teatrem Śląskim o godz. 16:00.

– W 2019 roku tematem wiodącym akcji jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Posiadanie prawa, które stwierdza, że seks bez zgody jest gwałtem, dałoby jasno do zrozumienia, że to ty i tylko ty masz prawo decydować o swoim ciele – mówi organizatorka wydarzenia Barbara Kaczyńska.

„Walentynki to święto zakochanych, a my przecież kochamy nasze matki, żony i córki. Nie chcemy by stała im się jakakolwiek krzywda. Pokażmy zatem, że solidaryzujemy się z wszystkimi kobietami, które doznały w swoim życiu przemocy”.

Próby układu tanecznego odbywają się w Miejskim Domu Kultury Bogucice – Zawodzie w poniedziałki o godz. 18:30 ale do tego przedsięwzięcia można przygotować się w domowym zaciszu, ale można także włączyć się w akcję spontanicznie, nie wszyscy przecież muszą tańczyć.

Wszelkie informacje oraz filmiki z układem tanecznym znajdują się na Facebooku:

https://www.facebook.com/Nazywam-si%C4%99-Miliard-One-Billion-Rising-Katowice-785247024920362/

Odpowiedzi na dodatkowe pytania udzieli pani Barbara Kaczyńska – e-mail: [email protected]

Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj