Ptaszkowe Love

0
3731
Źródło: http://silesiadzieci.pl/wydarzenie/7077/ptaszkowe-love

Zapraszamy do udziału w akcji Ptaszkowe Love, która odbędzie się w sobotę 16 lutego. Oficjalnie otwarcie o godz. 12:00 w Centrum Handlowym 3 Stawy.

Już po raz trzeci z okazji Walentynek pomożemy odbudować populację małych miejskich ptaków, których brak schronienia zmusił do migracji. 16 lutego Centrum Handlowe 3Stawy zaprosi mieszkańców Katowic do wspólnego budowania budek lęgowych. Każdy będzie mógł własnoręcznie zrobioną budkę powiesić u siebie na posesji, w parku, w lesie. Wydarzenie zakończy się o godzinie 18:00. Część budek zawiśnie u partnerów: w zoo i ogrodzie botanicznym.

Poprzednie edycje akcji zorganizowanej w CH 3Stawy cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i mediów. Rozdano kilkaset domków lęgowych, a część z nich zawisła w śląskim zoo i Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

W październiku 2018 roku akcja Ptaszkowe Love została uznana za najlepszą akcję społeczną w Polsce. Nagrodę przyznała Polska Rada Centrów Handlowych. W zwycięskiej dla CH 3 Stawy kategorii „działania i strategie CSR” nominowani byli m.in. IKEA CENTERS POLSKA, Centra Handlowe Auchan, Centra Handlowe Atrium, Gemini Park Bielsko-Biała, Galeria Wileńska i kilkanaście innych podmiotów

Idea:

Dlaczego takie wydarzenie odbędzie się z okazji Walentynek? Powód kryje się w legendzie. Od połowy lutego w całej Polsce rozbrzmiewa miłosny śpiew ptaków. To okres, kiedy przyroda powoli budzi się z zimowego letargu, a pierwsze tony wiosennej melodii nadają właśnie skrzydlate żyjątka. Dlatego – jak głosi legenda – nasi pradziadowie 14 lutego rozpoczynali budowę budek lęgowych dla ptaków. Wraz z emigracją ludności ten obyczaj powędrował w świat i po wiekach, w zmienionej formie, powrócił do Polski jako święto zakochanych, czyli Walentynki. Postanowiliśmy powrócić do źródeł naszej rodzimej tradycji! Zastąpiliśmy jednak współczesny symbol Walentynek – plastikowe czerwone serduszka – nowym-starym, czyli budkami lęgowymi dla ptaków.

Budując lub montując dla małych ptaszków, w tym wróbli i sikorek domki, zaprosimy je do miejskich parków i ogrodów. Mniej będzie much, komarów i innego robactwa, a więcej ptasich rodzin.

Partnerami akcji są Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie oraz Ośrodek Terapii Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES, którego uczestnicy, osoby niepełnosprawne intelektualnie od kilku tygodniu przygotowują części składowe budek. Z profesjonalną pomocą przyjdzie również Leroy Merlin, które dostarczy narzędzia niezbędne do złożenia budek.

Atrakcje zorganizowane w ramach akcji:

· Montaż budek lęgowych

· Szkolenie – jak prawidłowo montować budkę lęgową

· Pogadanki Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie

· Ekologiczny kącik dla dzieci

· Prezentacja różnych typów budek lęgowych wraz ze zdjęciami ptaków, które się w nich gnieżdżą

Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj