Informacje Miasta Zabrze

0
1589

Zabrzański oddział Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych szuka wsparcia w realizacji filmu „Złota rybka”

Marian Nowak przemierza korytarz onkologii zabrzańskiego szpitala. Sam parę lat temu spędził tutaj wiele czasu, zna więc dobrze każdy jego zakamarek. Odwiedza pacjentów czekających na operację usunięcia krtani, która jest następstwem choroby nowotworowej. Swoim głosem dodaje im otuchy – skoro on mówi po laryngektomii, to oni też mogą. Mogą, jeżeli znajdą w sobie olbrzymią ilość samozaparcia.

 

Marian Nowak to prezes Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych. Odkąd sam przeszedł długą drogę do odzyskania mowy, postawił sobie w życiu jeden cel – nauczyć na nowo mówić jak największą ilość osób. Współpracując z logopedami i lekarzami stworzył Towarzystwo wsparcia będące niezwykłą grupą ludzi. Losy Towarzystwa wciąż jednak są niepewne.

 

Stąd pomysł na realizację filmu dokumentalnego o działalności zabrzańskiego stowarzyszenia. –  Chcemy ukazać drogę, jaką przechodzą osoby z chorobą nowotworową krtani – na dni przed zabiegiem jej usunięcia, jak i towarzyszyć im później w nowym życiu. Być z nimi podczas spotkań w Towarzystwie, gdzie pierwszy kontakt niejednokrotnie wywołuje szok i chęć rezygnacji, relacjonować codzienne zmagania z nowymi ograniczeniami i walkę o odzyskanie sprawności. Droga ta jest ciężka i ma wiele zakrętów – pełna wyrzeczeń, pracy nad sobą oraz wymuszająca pozbycie się towarzyszącego z początku odczucia wstydu. Cel jednak warty jest walki – a odzyskanie mowy warte najwyższych poświęceń – mówią autorzy.

Wiele ze zdjęć powstaje w zabrzańskim Centrum Organizacji Pozarządowych.

 

W jaki sposób można wesprzeć projekt? Najłatwiej za pośrednictwem portalu OdpalProjekt.pl – pod tym linkiem: https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/1847,film-dokumentalny—zlota-rybka

Teaser filmu można zobaczyć również tu:  https://youtu.be/UAaCzlnNRnc

 

Strefa ekonomiczna w Zabrzu z nowym inwestorem

W strefie ekonomicznej w Zabrzu nieruchomość kupił kolejny podmiot gospodarczy. Firma Ulus Metal Polska S.A. zbuduje zakład, w którym będą produkowane części do samochodów.

 

Inwestycja rozpocznie się w tym roku. Planowany czas realizacji to 2 lata. Wartość inwestycji wyniesie ponad 40 mln. W zakładzie pracę 80 osób.

 

– Tworzymy warunki stabilnego rozwoju Zabrza poprzez skonstruowanie ambitnego budżetu oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych, a szczególnie funduszy unijnych na prorozwojowe projekty infrastrukturalne, ekologiczne i społeczne – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Dlatego dla konkurencyjności miasta stworzyliśmy kosztem 65 mln zł infrastrukturę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie obecnie zainwestowało już 17 firm, które stworzą ponad 500 miejsc pracy. Warto dodać, że firmy zainwestują w naszym mieście blisko 300 mln zł.

 

Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili” znów w Zabrzu

Gruziński balet narodowy „Sukhishvili” znów wystąpi w Zabrzu! To jeden z czołowych i największych tanecznych zespołów świata, który posiada swoją własną orkiestrę. W swojej historii wyruszył na ponad 300 tournée, członkowie zespołu 11 razy objechali 5 kontynentów i 90 krajów, odbyli tysiące koncertów, które łącznie widziało dziesiątki milionów widzów na całym świecie!

 

1 lutego znów pojawią się w Domu Muzyki i Tańca, by zaprezentować show. Wystąpi ponad 100 tancerzy i orkiestra!

 

Występ zespołu nazwano „najlepszym show na Broadwayu”, w Australii uznany był on za „ósmy cud świata”, a po koncercie na najsłynniejszej scenie w Lа Scala, kurtynę podnoszono aż 14 razy, pobijając tym samym rekord Caruso (podniesienie kurtyny 11 razy).

 

Gruziński Balet Narodowy „Sukhishvili” powstał 70 lat temu i bazuje na tradycyjnych tańcach narodowych, ale żeby występy były jeszcze bardziej spektakularne, powstały nowe układy, będące doskonałym połączeniem urokliwego folku i kroków współczesnych. A w ich skład wchodzą elementy sztuki walki i akrobacje, bajecznie kolorowe kostiumy oraz dynamiczna, opowiedziana z niebywałą pasją historia sprawiają, że „Sukhishvili” stanowi doskonałe show dla całej rodziny: od dzieci aż po seniorów.

 

Zespół cały czas odświeża i aktualizuje swój program. W ramach europejskiej trasy koncertowej roku 2018 – widzowie zobaczą najnowszy program koncertu, otrzymają z niczym nie porównywalne emocje i potężny ładunek energii, który można uzyskać tylko na koncercie Narodowego Baletu Gruzji „Sukhishvili”

 

NIEBEZPIECZNE TAŃCE GRUZIŃSKICH MĘŻCZYZN

„Spróbujcie skoczyć w powietrzu, podginając kolana pod siebie. Potem upadnijcie na klęczki na podłogę i skoczcie ponownie, żeby znów upaść i kontynuować! A potem kręćcie się na palcach w miękkich butach z taką szybkością, żeby nikt nie rozpoznał waszego własnego oblicza. A potem zróbcie okrążenie wokół sceny na klęczkach. Urzeknijcie przepiękne damy, które obserwują spokojnie i figlarnie wasz śmiały taniec, który stara się wywalczyć ich przychylność”.

The Washington Post (USA)

 

SZTORM NA SCENIE

„Gruzińscy artyści – sama doskonałość. To nawet nie taniec, to – lot. Sztorm na scenie”.

Daily Mirror (Great Britain)

 

CZAR Z GRUZJI

„Dwie i pół godziny przelatują jak sekundy, nim zdążysz spostrzec, patrzysz z ogromną uwagą i zastanawiasz, czym zachwycasz się bardziej – muzyką, pięknymi kostiumami, sztuką czy niewiarygodną techniką tancerzy, bogatymi w tradycje Gruzji”.

New York Post (USA)

 

Bilety w cenie 90, 120, 140 oraz 170 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line

 

Stare Dobre Małżeństwo

8 lutego 2018 roku o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbędzie się kolejny wyjątkowy koncert. Tym razem, publiczności swoje największe przeboje zaśpiewa zespół Stare Dobre Małżeństwo.

 

Zespół niezmiennie złożony jest z wyśmienitych muzyków towarzyszących założycielowi oraz liderowi SDM Krzysztofowi Myszkowskiemu, śpiewającemu swoje kultowe piosenki – od najstarszych (np. Blues o 4 nad ranem, Jak, Komunia, Bieszczadzkie Anioły, Gloria) po najnowsze, które dopiero ukażą się na nowej płycie zespołu. Soczyste i aromatyczne brzmienie formacji zapewnia niebanalny zestaw instrumentów wykorzystywanych podczas recitali. Uwagę słuchaczy na przeszło dwie godziny przykuć powinny: gitary 6 i 12 strunowe, dobro, instrumenty klawiszowe, cajon, kontrabas oraz niepowtarzalne brzmienie harmonijki ustnej.

 

Termin: 18.02.2018, godz. 17.00

Miejski Ośrodek Kultury – Zabrze, ul. 3 Maja 91a

Czas trwania: ok. 2 godz.

Bilety: 65 zł

 

Z wyrazami szacunku,

Paweł Franzke

Zespół ds. Rozwoju Aktywności Lokalnej

Centrum Organizacji Pozarządowych

Zabrze, ul. Kazimierza Brodzińskiego 4

tel. 32 271 04 74, www.mal.zabrze.pl

 

Wydział Kontaktów Społecznych Urzędu Miejskiego w Zabrzu

Zabrze, ul. prof. Zbigniewa Religi 1

tel.: 32 273 97  47, 32 273 97  44, www.um.zabrze.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj