„Śląskie Dzieciom z Aleppo” – inauguracja akcji

0
1791

30 stycznia 2018r. o godz. 17.00 w domu parafialnym przy ul. Związkowej 20 (przy bazylice panewnickiej) oficjalnie zainaugurowana zostanie akcja „Śląskie Dzieciom z Aleppo”. W spotkaniu wezmą udział m.in. wiceprezydent Katowic Marzena Szuba, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, pomysłodawca akcji – ojciec Alan Rusek, franciszkanin, proboszcza parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP​, a także

przedstawiciele arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca, Caritasu, Parafii Ewangelicko–Augsburskiej.

Zaplanowano również udział syryjskiej rodziny przebywającej pod opieką parafii w Panewnikach oraz połączenie internetowe z ojcem Firasem Lutfi z Klasztoru Franciszkanów w Aleppo.

Zapraszamy przedstawicieli Państwa redakcji do udziału w dzisiejszym spotkaniu.

Po spotkaniu, o godz. 18.30 w bazylice w Panewnikach celebrowana będzie msza święta w intencji pokoju w Syrii oraz dzieci z Aleppo. O 19.30 odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią m.in. artystyczny duet z Hiszpanii „Amarela Jazz” oraz zespół „Frele”.

Projekt zakładający psychologiczne leczenie urazów za pomocą zajęć artystycznych dla dzieci z Aleppo został opracowany przez franciszkanina ojca Firasa Lufti, wraz ze współbraćmi pracującymi w syryjskim Aleppo. – Ojciec Lufti wraz ze współbraćmi opracował kompleksowy program pomocy sierotom wojennym. Jego celem jest zbiórka pieniędzy na budowę centrum pomocy dla dzieci z Aleppo, które w wyniku wojny utraciły rodziców. Szacujemy, że w mieście przebywa dziś ok. 30 tys. sierot – mówi ojciec Alan Rusek, franciszkanin, proboszcz bazyliki w Panewnikach. – Projekt przewiduje m.in. budowę ośrodka rehabilitacji psychologicznej, boiska sportowego, basenu czy też zakup autobusów, które będą dowozić dzieci na zajęcia – dodaje o. Rusek.
W związku z tym przedsięwzięciem ojciec Alan Rusek organizuje w województwie śląskim akcję „Górny Śląsk dzieciom z Aleppo”. Projekt rozpocznie się uroczystym koncertem w panewnickiej bazylice 30 stycznia. Potrwa do 5 czerwca 2018 roku. Celem organizatorów jest zebranie 3,5 mln zł. Caritas Archidiecezji Katowickiej udostępnia swoje konto dla wpłat: 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398. Konieczny jest dopisek „Śląskie Dzieciom Aleppo”. Akcję wspiera także abp Wiktor Skworc. W akcję Ojców Franciszkanów włączył się Urząd Miasta Katowice – realizując projekt „Katowice grają dla Aleppo”, a także inni partnerzy instytucjonalni. 

Joanna Górska

Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Katowice
[email protected]
nr tel. 32 259 3851, 32 259 3140, 32 259 3141

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj