Wystawa Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition

0
1665

Wystawa multimedialna “Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition” jest niepowtarzalną okazją do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii cyfrowej, stereoskopii (3D) oraz virtual reality.

Twórcami wystawy multimedialnej jest Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Ekspozycja trwać będzie od 1 lutego do 1 marca w Katowicach w Bibliotece Śląskiej. Innowacyjna forma prezentacji poszerza dotychczasową definicję słowa „wystawa”, w niczym nie przypominając tradycyjnych muzealnych instalacji. Dzieła mistrza wyświetlane będą jako wielkoformatowe projekcje pokazujące poszczególne etapy jego twórczości układające się w pasjonującą opowieść o jego życiu i dziele. Angażująca zmysły wystawa to zupełnie nowa forma doświadczania sztuki. Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition” to podróż u boku mistrza po najdalszych zakamarkach jego twórczości.

Wystawa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pozwala głębiej wniknąć w geniusz Beksińskiego bo w dużych formatach można zobaczyć każdy szczegół.

Od wielu lat Fundacja Beksiński pracowała nad przygotowaniem wystawy cyfrowej przedstawiającej sztukę Beksińskiego w nowy sposób. Ta wystawa ma inspirować, uczyć i zachwycać. Beksiński kochał nowe technologie, zawsze eksperymentował, szukał nowych ścieżek rozwoju. Było więc dla nas naturalnym to, że musieliśmy rozwinąć o nowe technologie dotychczasowe, bardziej tradycyjne wystawy Beksińskiego, jakie organizowaliśmy w Polsce. On był inny i jego obrazy były inne. Ale sztuka to przestrzeń, która człowiekowi daje wolność i tę wolność artystyczną chcieliśmy w nowy sposób pokazać. Mamy nadzieję, że wystawę będą chętnie odwiedzali wszyscy: rodziny, ludzie młodzi i starsi” – mówi kurator wystawy Ewa Barycka z Fundacji Beksiński.

Oprócz multimediów na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt prac artysty, w tym mało znany dorobek artysty obejmujący głównie prace fotograficzne pochodzące z lat 1955-1960 r. fotomontaże oraz prace graficzne modyfikowane komputerowo.

Dodatkowo wystawę wzbogaca wirtualna rzeczywistość – doświadczenie pozwalające widzowi eksplorować przestrzenie inspirowane najbardziej znanymi obrazami Zdzisława Beksińskiego. Okulary VR izolują widza od świata zewnętrznego, pozwalając na osobistą podróż w głąb niezwykłej rzeczywistości.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji – tak samych prac artysty, jak również wydarzeń i pokazów towarzyszących m.in unikatowe materiały video z prywatnych archiwów artysty
i Fundacji Beksiński, filmy dokumentalne, wywiady z artystą oraz multimedialne wykłady biograficzne dla młodzieży szkolnej i osób zwiedzających.

Tak niekonwencjonalne ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 31 stycznia w Bibliotece Śląskiej o godz. 18.00.

Organizatorzy proszą dziennikarzy o wpisanie się na listę akredytacyjną.

Kontakt z organizatorem: Marcin Barycki, tel. 501 138 359

Organizatorzy:

Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku

Biblioteka Śląska

1.02.2020 – 1.03.2020 r

Bilety: goout.net

Bilety można kupić również na miejscu w kasie

Wydział Komunikacji Społecznej Urząd Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj