WOŚP wspiera tereny zniszczone przez nawałnice!

0
1083
WOŚP przekaże wsparcie jednostkom OSP na terenach zniszczonych przez nawałnice!

 

Zarząd Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zdecydował o przekazaniu wsparcia jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych na terenach zniszczonych przez sierpniowe nawałnice. Impulsem do podjęcia tej decyzji było to, że to właśnie OSP jako pierwsze podejmowały akcje ratownicze i pomagały w usuwaniu zniszczeń.
Trzy tygodnie temu, zwróciliśmy się z prośbą do 13 regionalnych centrów zarządzania kryzysowego na zniszczonych terenach o pomoc w wyborze sprzętu, który będzie przydatny dla ochotniczych straży pożarnych w ich pracy – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOSP – Sprzęt został już zamówiony i 6 października w Bydgoszczy zostanie wręczony wszystkim obdarowanym. Pieniądze na zakup tego sprzętu pochodzą ze wszystkich wpłat, darowizn, które do nas wpływają przez cały rok, zasilając naszą działalność statutową. Wyszliśmy z założenia, że nie organizujemy żadnej dodatkowej zbiórki, tylko zadziałamy natychmiastowo, biorąc pod uwagę zwłaszcza sytuację na terenach dotkniętych przez nawałnice. – dodał Jurek.
Na cel pomocy jednostkom OSP Fundacja przeznaczyła blisko 1,5 miliona złotych. Wsparcie otrzyma w sumie blisko 200 Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednostki, które aktywnie włączyły się w pomoc po sierpniowych nawałnicach, otrzymają sprzęt szczególnie potrzebny w tego rodzaju zdarzeniach, taki jak piły spalinowe Stihl MS 461, agregaty prądotwórcze 3-fazowe ECT 700 PGV, czy motopompy szlamowe WT 30. Ponadto strażacy ochotnicy otrzymają sprzęt medyczny – zestawy ratownicze PSP R1, deski ortopedyczne, defibrylatory czy fantomy do nauki i doskonalenia umiejętności pierwszej pomocy.
Środki na ten cel pochodzą z całorocznych darowizn na rzecz działalności statutowej Fundacji. Nie są to pieniądze pozyskane w efekcie styczniowego Finału WOŚP.
Po dopełnieniu wszystkich formalności Fundacja opublikuje całościową listę placówek, do których trafi wsparcie.
Zakupiony sprzęt zostanie przekazany obdarowanym jednostkom w czasie specjalnej uroczystości, która odbędzie się 6-go października w Bydgoszczy.
Fundacja WOŚP już po raz drugi wspiera strażaków zaangażowanych w pomoc po katastrofach żywiołowych. Po powodzi w roku 2010 sprzęt w postaci motopomp i agregatów prądotwórczych trafił do 444 jednostek OSP w całej Polsce.
Przekazanie sprzętu zakupionego przez WOŚP dla jednostek OSP po akcji „Stop powodziom” w 2010 roku, fot. Łukasz Widziszowski
Przekazanie sprzętu zakupionego przez WOŚP dla jednostek OSP po akcji „Stop powodziom” w 2010 roku, fot. Łukasz Widziszowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj