WIZERUNEK POLSKIEGO WOLONTARIUSZA

0
1315
fot. Igor Kohutnicki
Fenomen społecznym Fundacji WOŚP, który jest niewątpliwie unikalny na skalę światową, od początku istnienia zrzesza wolontariuszy w różnym wieku, nie tylko w całym kraju, ale i na świecie. Orkiestrę od kilku lat tworzy blisko 1 700 sztabów i aż 120 000 wolontariuszy.
Zaufanie obywateli do organizacji społecznych przekłada się również na wolontariuszy, a zarazem ich działania przekładają się na wizerunek organizacji pozarządowej. Można pokusić się również o stwierdzenie, że trzonem każdej organizacji jest wolontariat, a sukces podmiotu zajmującego się działalnością charytatywną przekłada się w znacznej części na zaangażowanie społeczeństwa poprzez nieodpłatne świadczenia, które wykonują w ramach wsparcia celów statutowych organizacji.
Czy można zatem pozwolić sobie na stwierdzenie, że wpływ na zaufanie organizacji pozarządowej mają jej wolontariusze? Czy wolontariusze są dostrzegani w ogóle przez Polskie społeczeństwo? Czy sam wolontariat jest istotny dla obywateli? Czy Polacy w ogóle myślą o altruizmie, jako o czymś ważnym i istotnym w życiu człowieka?
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu poprzednich 26 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN.
27. Finał WOŚP odbył się 13 stycznia 2019, a jego celem było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W drugą niedzielę stycznia 120 tysięcy wolontariuszy kwestowało na rzecz WOŚP na ulicach nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast na całym świecie. Odbyło się wiele tysięcy koncertów, imprez, happeningów i organizowanych całkowicie oddolnie wydarzeń, a o godzinie 20:00 tradycyjnie niebo rozświetliło „Światełko do nieba” – happening będący punktem kulminacyjnym całodziennej akcji.
Krzysztof Dobies
Rzecznik prasowy Fundacji WOŚP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj