Warszawskie Targi Sztuki – 09 – 11.10 2015

0
5187

Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie 09. – 11.10 2015

W tym roku, już po raz trzeci w nowej odsłonie podczas Warszawskich Targów Sztuki pojawią się czołowe galerie sztuki współczesnej i antykwariaty oraz domy aukcyjne. Po raz siódmy w tak prestiżowym miejscu jakim są Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego.

zaproszenie

Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. „Dużą wagę przywiązujemy również do propagowania sztuki i edukowania najmłodszych. Stąd wystawy towarzyszące wybitnych twórców Tadeusza Kantora i Rosława Szaybo oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży” – mówi Piotr Lengiewicz, prezes Rempexu, organizatora WTS.

– „Zróżnicowana oferta, ponad 1000 obiektów pozwoli wybrać pracę według własnego gustu i na miarę swoich możliwości finansowych. Będzie można kupić nadal niedoszacowane zdjęcia znanych fotografików (Pierściński, Sikora, Niedenthal, Gierałtowski, Tomaszewski, Prażmowski, Ryczka oraz Rytka), młode malarstwo ( Stokłosa, Leto, Kabala, Curyło) oraz prace uznanych twórców np. Wilkonia, Szaybo, Pągowskiego, Stannego, Grzyba, Dwurnika i obrazy klasyków współczesności (Wróblewski, Nowosielski, Stażewski, Fangor, Krygier). Sztukę przedwojenną reprezentują m.in. Malczewski, Hofman, Weiss, Chełmoński” – mówi Kama Zboralska, Przewodnicząca Rady Programowej 13.WTS.

 

Wśród rzeźbiarzy pojawią się m.in.: uznany artysta Krzysztof M. Bednarski, Bronisław Krzysztof (jego dzieła w kolekcjach m.in.Alfreda Taubmana – właściciela D.A. Sotheby’s w Nowym Jorku, Rothschildów, Isabelle hrabiny d’Ornano oraz Rodziny Staraków), Grzegorz Gwiazda, utalentowany, młody artysta, który odnosi coraz większe sukcesy we Włoszech i Niemczech. Grafikę zarówno warsztatową, jak i cyfrową pokaże Pragaleria.

1

Wśród zakwalifikowanych ponad 50 wystawców pojawią się m.in.Galeria Zderzak, Art Agenda Nova, Galeria Stefan Szydłowski, Mostra, Beta 16, 101 Projekt, Galeria Muzalewska, Olimpus, Galeria Grafiki i Plakatu, Milano, Artemis, Stalowa, Limitededition.pl. oraz Arttrakt. Sztukę dawną oraz rzemiosło artystyczne pokażą m.in. Galeria Berżera, Galeria 32 (specjalizująca się w sztuce art deco), D.A. Rempex, Artykwariat, Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski i monachijski Antiquariat Desa Pahor (rzadkie, oryginalne, starodawne mapy oraz książki z okresu od XV do XIX wieku). Dla numizmatyków będą dostępne wyjątkowe obiekty m.in. dwu dukatowy żeton koronacyjny Jana III Sobieskiego, datowany na 2 luty 1676 rok, drugi znany egzemplarz znajduje się w prywatnym zbiorze.

Dizajn na światowym poziomie zaproponuje The Prime – meble, lampy i dekoracje słynnych dizajnerów, takich jak Massimo Castagna, Umberto Asnago, Piero Lissoni, Ferruccio Laviani, Paola Navone, Patricia Urquiola.

3

Na 13.WTS pojawią się też wydawnictwa książkowe: Arkady, które specjalizują się w popularno-naukowych, bogato ilustrowanych publikacjach m.in. z dziedziny sztuki i architektury oraz Kurtiak i Ley Wydawnictwo Artystyczne. Książki w limitowanych edycjach, drukowane są na czerpanych i artystycznych papierach, ręcznie oprawiane w skóry i inne szlachetne materiały. Znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, bibliotekach i muzeach na świecie. Zamawiane były m. in. dla Jana Pawła II, Benedykta XVI, królowej Belgijskiej, króla Arabii Saudyjskiej i szejków. Dom Wydawniczy Orbis Pictus podczas Targów zaprezentuje niespotykaną w światowej historii wydawniczej edycję faksymilową, jednego z największych arcydzieł marynistyczno-kartograficznych, pochodzącego z XVII wieku atlasu Le Neptune Francois. Oryginalny egzemplarz, który stanowi wzór dla tego wydania, przechowywany jest w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Jest to pierwsza, najcenniejsza edycja pochodząca z 1693 roku. Faksymile Atlasu zostanie wydane w ściśle limitowanym nakładzie 99 egzemplarzy.

Po raz pierwszy na Warszawskich Targach Sztuki pojawi się Art &Ruinart Atelier, obecne na najbardziej prestiżowych targach sztuki m.in. Art Basel, Miami Art. Basel, ARCO (Madryt), London Desinger. Dom Szampański Ruinart (należy do LVMH Louis Vuitton), istnieje od ponad 300 lat, od 1896 roku kiedy wybitny artysta Alfons Mucha zaprojektował plakat współpracuje i uczestniczy w międzynarodowym świecie sztuki.

Dodatkowe atrakcje 13. WTS:

– wykłady:

piątek:

godz.18.00 -„Dlaczego rok 2015 jest Międzynarodowym Rokiem Tadeusza Kantora obchodzonym pod patronatem UNESCO ?”, prof. Sławomir Ratajski Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO

sobota:

godz. 13.00 – „Fotografia kolekcjonerska”, Wojciech Jędrzejewski, znany kolekcjoner

godz. 16.00 – „Czy artysta jest uczestnikiem rynku sztuki ?”, moderator

dr Mikołaj Iwański, ekonomista. Dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości

niedziela:

godz. 13.00 – „Winston Churchill i delfin. Na tropie kolekcji Zderzaka”, Marta Tarabuła, właścicielka Galerii Zderzak, który w tym roku obchodzi 30-lecie działalności. W Galerii debiutowali m.in. Wilhelm Sasnal, Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Rajkowska. W latach 90. Zderzak przypomniał sylwetkę Andrzeja Wróblewskiego a w 2010 r. rozpoczął projekt „Powrót Jurrego”, promujący twórczość legendy warszawskiej sceny artystycznej lat 70. – Jerzego „Jurry” Zielińskiego.

– warsztaty dla dzieci i młodzieży, podobnie jak w ubiegłych latach będą mogły poznać tajniki technik graficznych. Zajęcia poprowadzi Pracowania Kwadrat Iwony Cur przy wsparciu m.in. Andrzeja Pągowskiego (wspólne malowanie plakatu) oraz Andrzeja Stroki.

– konkursy, goście Targów wezmą udział w konkursach na najlepsze stoisko i obiekt 13. WTS. Wśród uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe.

 2Wydarzenia towarzyszące 13. WTS:

Wystawa – Tadeusz Kantor

Z okazji 100. lecia urodzin Kantora UNESCO 2015 rok ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Tadeusza Kantora. Obchody organizowane są w wielu miejscach na całym świecie. Największa prezentacja dorobku artysty została przygotowana w Sao Paulo w Brazylii (130 obiektów). Kantor był twórcą „totalnym”- jak sam o sobie mawiał. Malarz, happener, scenograf, reżyser, aktor, poeta.

– Przypomnimy Tadeusza Kantora – jednego z najwybitniejszych artystów XX 
wieku. Pokażemy obrazy, rysunki, projekty scenograficzne i plakaty.
Będą zdjęcia z działań teatralnych teatru CRICOT 2 Tadeusza Kantora 
autorstwa Konrada Pollescha oraz filmy dokumentalne. Przedstawienie jego twórczości w zwięzłej niewielkiej przestrzeni, to spore wyzwanie. Liczę, że  ekspozycja przywołała  emocje, jakie zawsze dawał  kontakt ze sztuką tego wielkiego twórcy – mówi Lena Szwed-Strużyńska, która zaaranżuje wystawę.

Podczas wystawy prezentowany będzie dokumentalny cykl poświęcony Tadeuszowi Kantorowi, wyprodukowany w 2014 roku przez Ośrodek Dokumentacji Sztuk Tadeusza Kantora „Cricoteka”, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Telewizję Polską S.A. Przybliży on życie, twórczość oraz współczesne inspiracje dziełami Kantora – materiał wzbogacony jest archiwaliami, a także wypowiedziami z otoczenia artysty m.in. aktorów, przyjaciół i twórców będących pod wpływem mistrza. Sześcioodcinkowy program dostępny bezpłatnie online na www.ninateka.pl, w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), partnera wystawy towarzyszącej 13. WTS.

5

Wystawa – Rosław Szaybo

Wybitny grafik i plakacista. Współtwórca tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, zaprojektował niezliczoną ilość plakatów m.in. muzycznych, teatralnych i filmowych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Przez 16 lat był dyrektorem artystycznym CBS Records w Londynie. Niektórzy z pewnością pamiętają, że prace Szaybo zapoczątkowały słynną serię płytową Polish Jazz, natomiast fani muzyki heavy metalowej jak ikonę czczą okładkę do albumu „British Steel” formacji Judas Priest. Artysta zaprojektował w sumie około dwóch tysięcy okładek do płyt m.in. dla takich tuzów jak Elton Johon, Bob Marley, Santana, Janis Joplin, Leonard Cohen. Wiele z tych prac zdobyło sławę w Polsce i na całym świecie.

– Właśnie TE postaram się pokazać na wystawie, którą pokażemy w ostatnich dwóch arkadach. W miłej atmosferze, przy filiżance kawy będzie można podziwiać prace i porozmawiać z artystą, który obiecał podpisywać swoje prace podczas Targów – mówi Lena Szwed –Strużyńska, która zaaranżuje wystawę.

Wystawa – Iwony Cur

„Art animals” – seria wielkoformatowych linorytów

Artystka przede wszystkim tworzy niezwykle pracochłonne linoryty o rzadko spotykanych gabarytach. Odbijane są na specjalnie zaprojektowanej prasie graficznej. Chętnie sięga też po tak szlachetne techniki grafiki warsztatowej jak: akwaforta, akwatinta, mezzotinta oraz litografia. W swojej twórczości inspiracje w dużej mierze czerpie ze świata zwierząt.

W autorskiej pracowni – „Pracownia Kwadrat” (format w jakim najczęściej się wypowiada) prowadzi według własnego programu zajęcia z rysunku i malarstwa.

 6

 

 

Zewnętrzne wydarzenie towarzyszące:

Wystawa – „ONI” Franciszek Staroweyski

7

Galeria Grafiki i Plakatu

Warszawa, ul. Hoża 40

„W 1978 roku F. Starowieyski wykonał projekt scenografii dla teatru ATENEUM w Warszawie do spektaklu „ONI” S. I. Witkiewicza. Do elementów budujących scenografię namalował 6 dużych monochromatycznych obrazów. O ile w jego plakatach odniesienie do konkretnego tematu było wymogiem zamówienia, to w malarstwie niezwykle rzadko możemy odnaleźć takie przykłady, i właśnie te tworzą trzon naszej wystawy. To wyjątkowa sytuacja, „premierowa”, prace stworzone dla sceny teatru wystawione będą w galerii sztuki” – mówi Andrzej Stroka, współwłaściciel Galerii Grafiki i Plakatu.

wernisaż

3 -10. 2015

wystawa otwarta do 20. 10.

 

W tym roku 13. Warszawskie Targi Sztuki spotkały się ze znaczącym wsparciem Urzędu m.st. Warszawy, który docenił zarówno ich rolę edukacyjną jak i działalność promującą sztukę.

Rada Programowa 13. Warszawskich Targów Sztuki: Przewodnicząca Kama Zboralska, Piotr Lengiewicz, Lena Szwed-Strużyńska.

Organizator – D.A. Rempex

Patron Honorowy – Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz Narodowe Centrum Kultury

Patron – UNESCO

Partnerzy – Zamek Królewski Narodowy Instytut Audiowizualny Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich

Uroczyste otwarcie 09.10. 2015 godz. 15.30

www.warszawskietargisztuki.pl

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj