UNICEF: Co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt na świecie przeszło zabieg wycięcia zewnętrznych narządów płciowych

0
1891

 

Nowy Jork, 5 lutego 2016 r. – W 30 krajach świata żyje obecnie co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt, które przeszły zabieg wycięcia zewnętrznych narządów płciowych (female genital mutilation, FGM) alarmuje UNICEF w przeddzień Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych.

 

Połowa kobiet i dziewcząt, które przeszły zabieg mieszka w trzech państwach: Egipcie, Etiopii oraz Indonezji.

Obrzezanie ma różne formy. Niezależnie jednak od tego, która z nich jest praktykowana, FGM stanowi pogwałcenie praw dzieci.

Zabieg okaleczania żeńskich narządów płciowych różni się w zależności od regionu i kultury. Niektóre formy tego zabiegu stwarzają poważne zagrożenie dla życia kobiet i dziewcząt, natomiast każda jest łamaniem ich praw. Musimy zwiększyć wysiłki na rzecz wyeliminowania tej praktyki. Powinny się w to włączyć nie tylko rządy państw czy personel medyczny, ale także rodzice i całe rodziny, powiedziała Geeta Rao Gupta, zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

W większości krajów dziewczęta są poddawane zabiegowi przed ukończeniem 5. roku życia. Według danych UNICEF, 44 mln dziewcząt, którym zostały wycięte zewnętrzne narządy płciowe mają 14 lat lub mniej (najwięcej w Gambii – 56%, Mauretanii – 54% i Indonezji – 50%). Z kolei kobiety wieku 15-49 lat najczęściej są okaleczane w Somalii (98%), Gwinei (97%) oraz Dżibuti (93%).

Statystyki wskazują, że obecnie zabieg przeszło o 70 mln więcej kobiet i dziewcząt, niż szacowano w 2014 r. Jest to spowodowane przede wszystkim wzrostem liczby ludności w niektórych krajach i dokładniejszymi danymi, które gromadzi rząd Indonezji. Ponieważ coraz więcej statystyk dotyczących FGM jest dostępnych, rośnie również ujawniona liczba kobiet i dziewcząt, które zostały okaleczone.

Ustalenie skali zjawiska FGM jest niezbędne do wyeliminowania tej praktyki. Kiedy rządy zbierają i publikują ogólnokrajowe statystyki dotyczące FGM, lepiej rozumieją skalę problemu oraz mogą podjąć odpowiednie działania na rzecz ochrony praw milionów kobiet i dziewcząt, dodaje Rao Gupta.

W ciągu ostatnich 30 lat można zauważyć zmniejszenie liczby dziewcząt w wieku 15-19 lat, które przeszły FGM. W Liberii ten odsetek spadł o 41%, w Burkina Faso o 31%, w Kenii o 30%, a w Egipcie o 27%.

Od 2008 r. ponad 15 000 społeczności lokalnych w 20 krajach publicznie zadeklarowało porzucenie praktyki FGM, w tym ponad 2000 społeczności podjęło taką decyzję w ubiegłym roku. Jednocześnie 5 państw przyjęło prawo zakazujące FGM. Dane wskazują również na powszechną dezaprobatę dla tej praktyki w krajach, w których nadal jest stosowana. Uważa tak niemal 2/3 chłopców i mężczyzn.

Ogólne dane wskazujące na postęp w eliminacji tej praktyki są niewystarczające, aby nadążyły za wzrostem liczby populacji. Jeśli obecne tendencje utrzymają się, znacząco wzrośnie również liczba kobiet i dziewcząt, które zostaną poddane temu okrutnemu zabiegowi w ciągu najbliższych 15 lat.

UNICEF wraz z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (UNFPA) prowadzi największy, światowy program na rzecz eliminacji praktyki obrzezania dziewcząt i kobiet. Współpracujemy z rządami państw, społecznościami lokalnymi, przywódcami religijnymi i wieloma innymi partnerami, aby wspólnie doprowadzić do zakończenia tej szkodliwej praktyki.

Wyeliminowanie FGM należy do jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 r. Dlatego zaangażowanie społeczności międzynarodowej jest teraz silniejsze niż kiedykolwiek.

Monika Kacprzak
Specjalista ds. Komunikacji

Pomóż dziecku w Afryce bezpiecznie przyjść na świat!
Wpłać darowiznę na:
unicef.pl/afryka

———————————————————

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj