Światowy Dzień Nerek!

0
1141
kalbi.pl

Co dziesiąty Polak cierpi na przewlekłą chorobę nerek. Poważne problemy z nerkami i układem moczowym może mieć nawet 4 miliony osób, ale większość chorych nawet nie domyśla się, że choruje. Dopiero ostre objawy powodują, że pacjenci szukają pomocy u lekarzy.

W tym roku Światowy Dzień Nerek warto pamiętać o niebagatelnym znaczeniu wody w utrzymaniu dobrej kondycji nerek i całego układu moczowego. Dobrze funkcjonujący zapewnia sprawnego funkcjonowanie całego organizmu.

ZWYKŁA NIEZWYKŁA -WODA Jest podstawowym budulcem organizmu człowieka. Wpływa na wiele procesów, dzięki którym ciało i umysł mogą funkcjonować prawidłowo. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, woda odgrywa w organizmie kluczową rolę. Ciało człowieka składa się z wody nawet w 70 procentach. Dzięki niej chodzimy, trawimy… zawdzięczamy jej także dobre samopoczucie. Na co dzień nie zauważamy jej wpływu na nasz organizm, podobnie jak nie zwracamy uwagi na oddychanie.

Tymczasem odwodnienie występuje już przy utracie 2-3 procent wody. Jego pierwszymi objawami są: bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją. To właśnie dlatego prawidłowa podaż wody ma tak olbrzymie znaczenie. Minimalna ilość wody, jaką powinniśmy wypijać, została ustalona przez ekspertów WHO na 3litry dziennie. W upalne dni i po wysiłku fizycznym zalecane jest wypicie nawet 4 litrów. Jednak równie ważny, jak ilość wypijanej wody, jest także jej rodzaj. Mając do czynienia z szerokim asortymentem produktów dostępnych na sklepowych półkach, sięgamy często po najbardziej znane marki lub kierujemy się ceną czy preferencjami smakowymi. Rzadko natomiast zwracamy uwagę na to, co najważniejsze, czyli na skład.

Wodę powinno się dobierać bowiem według potrzeb organizmu i odczuwanych ewentualnie dolegliwości. Choć może wydawać się, że wody nie różnią się od siebie, w rzeczywistości wybór takiego, a nie innego rodzaju, ma duży wpływ na nasze zdrowie.

Przykładowo, osoby z nadciśnieniem powinny unikać wód wysokozmineralizowanych, a wybierać te o niskiej zawartości sodu. Te z kolei nie są dobrym wyborem dla cierpiących na problemy żołądkowe. Wysoka zawartość węglowodanów to dobre rozwiązanie dla osób chorych na cukrzycę, zaś magnezu czy wapnia –dla zestresowanych.

CHOROBY NEREK –SKRYTY ZABÓJCA

Urolodzy ze Szpitala Specjalistycznego im. Emila Michałowskiego w Katowicach alarmują, że niewykryte, nieleczone i rozwijające się przez wiele lat choroby układu moczowego prowadzą do bardzo poważnych powikłań. Z kolei zatrucia organizmu wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania nerek mogą prowadzić do śmierci. Groźne są także nowotwory nerek, które specjaliści ze szpitala przy Strzeleckiej leczą wspólnie z lekarzami z Katowickiego Centrum Onkologii. Każdego roku lekarze diagnozują choroby nerek u ponad4 tysięcy osób. Główną przyczyną schorzeń nerek są choroby cywilizacyjne, przede wszystkim cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze. Grupę podwyższonego ryzyka zachorowania stanowią osoby w wieku 45-75 lat.

Nieleczona przewlekła choroba nerek prowadzi do konieczności stosowania tzw. terapii nerkozastępczej, której poddawanych jest każdego roku blisko 20 tysięcy Polaków. Dializowanych osób także przybywa -nawet pięć tysięcy w ciągu roku. W ostrych przebiegach choroby konieczny może być także przeszczep narządu, który w wymiarze długoterminowym jest skuteczniejszą i znacznie tańszą metodą leczenia niż dializoterapia.

Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego to jeden z wiodących ośrodków urologicznych na Śląsku. Każdego dnia przeprowadzanych jest tu ponad 20 operacji otwartych, laparoskopowych i endoskopowych na 7 salach operacyjnych. Rocznie to ponad 5 tys. operacji narządów układu moczowego, z czego ponad 3,5 tys. wykonywanych jest endoskopowo, czyli mało inwazyjnie. W przyszpitalnej przychodni urologicznej każdego roku leczonych jest ponad 50 tysięcy pacjentów. Szpital dysponuje także całodobową Izbą Przyjęć pracującą w systemie ostrego dyżuru. Codziennie Izba przyjmuje około 40 pacjentów, rocznie w sytuacji zagrożenia życia operowanych jest na ostro blisko 1000 chorych. Ośrodek posiada Akredytację Ministerstwa Zdrowia (CMJ w Krakowie) oraz certyfikaty jakości ISO.

Biuro Prasowe Szpitala Specjalistycznego im. prof. E. Michałowskiego w Katowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj