10 lat „Wiosny z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim”- Wydarzenie pod patronem medialnym magazynu WHY Story

Date:

Share post:

Już w marcu zapraszamy na 10 edycję „Wiosny z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim”. 

W jubileuszowym roku „Wiosna z Fryderykiem” muzycznie rozkwitać będzie w cztery soboty marca, począwszy od 2 aż do 23, o godz. 18.00. Z koncertami wystąpią znakomici pianiści wykonując głównie repertuar chopinowski. Tłem dla muzyki będzie piękne wnętrze Sali Lustrzanej. 

W 2015 roku lat w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie zainaugurowany został cykl koncertów pt. „Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim”, którego głównym założeniem jest prezentacja dzieła wielkiego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina,           w wykonaniu  uznanych artystów z całego świata, w tym laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pomysł na koncerty chopinowskie odbywające się w Palmiarni Miejskiej nagrodził się w 2010 roku, w Gliwicach z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Pięć lat później cykl miał swą pierwszą pszczyńską odsłonę. W Muzeum Zamkowym w Pszczynie w ciągu 10 lat wystąpiło 44 artystów – pianistów, kwintety smyczkowe i duety instrumentalne. Wystąpili artyści z Polski, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Włoch. Opiekę artystyczną nad festiwalem od początku sprawuje Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkurów pianistycznych, specjalizujący się w muzyce fortepianowej, w szczególności w interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.

Niebawem w Sali Lustrzanej usłyszymy artystów młodego pokolenia, którzy pokochali twórczość Chopina i potrafią zaprezentować cały jej romantyczny koloryt, ekspresję i emocjonalność. Cykl rozpocznie recital fortepianowy zatytułowany „Walc, nie tylko wiedeński”  w wykonaniu Rachel Naomi Kudo. W kolejną sobotę 9 marca, pianistka Chloe Jiyeong Mun zaprezentuje program pt. „Ideał, któremu już pół roku służył”. Artystce towarzyszyć będzie Capriccio Quinet. Następnie 16 marca Jakub Kuszlik wraz                                               z Stechek  Quintet zaproszą nas na „Dumanie w piękny czas wiosnowy, ale przy księżycu”.             Na finał „Wiosny z Fryderykiem 23 marca, koncert pt. „Śpiewać na fortepianie”  wykona Tomasz Ritter. Pianista, zwycięzca I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, zagra na fortepianie z epoki marki Erard z 1839 roku.

Koncerty odbywać się będą się o g. 18:00. Przed koncertami oraz w czasie przerw będzie można zwiedzać część apartamentów reprezentacyjnych na I piętrze zamku.

Bilety można nabyć w kasie muzealnej lub online: www.bilety.zamek-pszczyna.pl

Pełen program koncertów: https://zamek-pszczyna.pl/

 Kontakt: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Related articles

Mr Geno Mr Jack Miami Dream

Duet Mr Geno & Mr Jack to twórcy unikalnego i nowatorskiego projektu artystycznego w biznesie modowym, muzycznym i wydawniczym. Mr Geno – Eugeniusz Witek...

Międzynarodowa Konferencja walentynkowo-biznesowa Grupy Charyzma i Powołanie 2024

W dniach 8 i 9 lutego w największym salonie Lexusa w Europie mającym swoją siedzibę w Krakowie odbyła...

IX Walne spotkanie Stowarzyszenia Kobiet Charyzmatycznych

9 i 10 lipca odbyło się walne spotkanie Stowarzyszenia Kobieta Charyzmatyczna w Katowicach, w Fundacji Pomocy Dzieciom „Ulica"...

Rockandrollowe miejsce z duszą i tradycją

Rozmowa z Sebastianem Fydą – właścicielem i Anną Chudzik – menadżerką Leśniczówki Rock & Roll Cafe na temat wyzwań związanych z prowadzeniem...