Program mobilności miejskiej z unijnym dofinansowaniem

0
1878

 

– Otrzymaliśmy z Unii Europejskiej 66,5 mln zł dofinansowania na program mobilności miejskiej. Jest to jedno z największych przedsięwzięć, które  przygotował samorząd Płocka – wyjaśnia prezydent Andrzej Nowakowski.

Koszt całego programu przekracza 92 mln zł. Składa się na niego kilka przedsięwzięć, m.in. zakup 25 autobusów hybrydowych na potrzeby transportu miejskiego. Pojazdy dostarczy firma Solaris Bus and Coach. Zgodnie z umową do Płocka przyjedzie 17 autobusów 12-metrowych oraz 8 samochodów 18-metrowych. Na ulice wyjadą najpóźniej do końca sierpnia przyszłego roku. Za 17 Solarisów standardowej długości Płock zapłaci ponad 28,4 mln zł. Za pozostałe autobusy – ponad 19 mln zł.

Innym przedsięwzięciem w tym programie jest przebudowa ulicy Łukasiewicza na odcinku od skrzyżowania z ul. Tysiąclecia do skrzyżowania z ul. Długą, wraz z budową nowych chodników, ścieżki rowerowej i oświetlenia. Na skrzyżowaniu z ul. Długą powstanie turbo rondo.

 

hybryda1Płock

 

Program zakłada też kupno 40 nowych wiat przystankowych. Sześć z nich będzie wyposażonych w system dynamicznej informacji pasażerskiej, citylighty i monitoring. W komplet tych urządzeń wyposażone zostaną dodatkowo cztery już stojące, nowe wiaty. – Takich nowych wiat przystankowych mamy dziś ponad 60, wkrótce będziemy ich mieli ponad 100, na trzysta przystanków – mówi prezydent Nowakowski.

Hybryda2Płock

Zostanie też zbudowana ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Tysiąclecia oraz Mickiewicza. Pozwoli ona rowerzystom bezpiecznie dostać się z ul. Łukasiewicza do dworca autobusowo-kolejowego. Wybudowany zostanie też parking dla kilkuset aut przy cmentarzu komunalnym, w systemie park and ride. (hw)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj