Powstaje muzeum zabrzańskiego sportu!

0
1583

Muzeum Miejskie w Zabrzu, najstarsza placówka muzealna w naszym mieście, od kilku lat prowadzi badania na temat dziejów zabrzańskiego sportu. Badania te zaowocują już wkrótce przygotowaniem dużej, stałej wystawy, prezentującej w sposób przekrojowy historię sportu i ruchu sportowego (w tym także amatorskiego) oraz zabrzańskich klubów sportowych. Będzie ona prezentowana w tworzonym Oddziale – Muzeum Zabrzańskiego Sportu na Arenie Zabrze, stadionie Górnika Zabrze.

W tworzonym Muzeum zaprezentowane zostaną zarówno początki organizacji sportowych jeszcze przed I wojną światową, rozwój sportu w okresie międzywojennym oraz największe sukcesy zabrzańskich klubów i sportowców w latach powojennych. Wraz z przygotowaniami wystawy będą prowadzone także dalsze, szczegółowe badania, prowadzące do opisania całości zagadnienia zabrzańskiego sportu i sportowców.

W związku z tak szeroko zakrojonymi pracami pracownicy Muzeum Miejskiego w Zabrzu zwracają się z prośbą o kontakt wszystkich sportowców i organizatorów sportu, a także kolekcjonerów, statystyków i wszystkich tych, których wiedza i zbiory mogłyby pomóc w opracowaniu niezwykle bogatych dziejów zabrzańskiego ruchu sportowego.

Sport tworzą nie tylko sportowcy, ale i kibice. Dlatego też prosimy wszystkich, którym na sercu leży pielęgnowanie historii o sukcesach zabrzańskiego sportu, o pomoc przy współtworzeniu nowego Muzeum. Szczególnie gorąco  zapraszamy osoby, które w swoich domowych archiwach posiadają cenne, a często nieznane informacje, pamiątkowe fotografie, dyplomy, puchary. Gwarantujemy, że każdy wykorzystany lub zreprodukowany na wystawie obiekt zostanie opisany w sposób szczegółowy, a darczyńcy i współautorzy zostaną wymienieni na specjalnej planszy umieszczonej w centralnej części wystawy.

– Liczymy, że dzięki Państwa pomocy i współpracy będzie mogła w Zabrzu, w miejscu szczególnym dla każdego sportowca i kibica (Stadion Górnika), powstać jedna z najlepszych w całym kraju wystaw na temat historii sportu. Zapraszamy do jej współtworzenia i wspólnego zbudowania opowieści o dziejach zabrzańskiego sportu – mówią pracownicy Muzeum.

Wszystkich zainteresowanych współtworzeniem Muzeum Zabrzańskiego Sportu, przekazaniem dla zbiorów Muzeum swych pamiątek oraz wiedzy, zapraszamy do kontaktu z Damianem Halmerem, koordynatorem wystawy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 15:00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu (ul. Powstańców Śląskich 3), kontakt telefoniczny pod numerem 32-271-56-89 wew. 26 lub e-mail [email protected].

W okresie od kwietnia do września w siedzibie Muzeum (ul. Powstańców Śląskich 3) odbywać będą się dodatkowe dyżury pracowników Muzeum połączone ze zbiórką eksponatów i pamiątek związanych z dziejami zabrzańskiego sportu. Pierwsza zbiórka eksponatów odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia, w godzinach od 10:00 do 14:00. Kolejne będą się odbywać: 2 lipca, 6 sierpnia i 3 września.

Paweł Franzke 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj