Papież Franciszek już na ŚDM w Krakowie

0
2388

Światowe Dni Młodzieży w Polsce rozpoczeły się na dobre.Młodzi z całego świata cieszą się z obecności wyjątkowego gosćia- papieża Franciszka.

 

Napięty program wizyty w naszym kraju sprawia,że Ojciec Święty odwiedził już Częstochowę, gdzie w sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry  przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.Trzeci dzień pielgrzymki jest również bogaty.

Papież Franciszek o 9:30 przyleci z Krakowa do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wizyta Ojca Świętego w miejscu pamięci będzie miała charakter prywatny. Tego dnia Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie zamknięte dla zwiedzających. Franciszek będzie trzecim papieżem, który złoży wizytę w byłym obozie Auschwitz-Birkenau. Pierwszy przyjechał tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II 7 czerwca 1979 r. Polski papież, podobnie jak Franciszek, przyleciał śmigłowcem, który lądował także w ówczesnej bazie PKS. Benedykt XVI odwiedził były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r. Przyjechał z Krakowa samochodem.

W modlitwie wezmą udział przedstawiciele innych religii i wyznań oraz byłych więźniów i osób uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. – Modlitwa będzie zanoszona zarówno przez chrześcijan, jak i naszych braci w wierze, Żydów. Będziemy chcieli objąć wszystkich tą modlitwą – zapowiedział bp Miziński.W południe Franciszek powróci do Krakowa. O godz. 17.30 Ojciec Święty będzie uczestniczył na Błoniach w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która zgromadzi młodzież z całego świata. Wieczorem planowany jest powrót do rezydencji arcybiskupów krakowskich i pojawienie się w oknie papieskim.

 

Polacy oraz młodzież z całego świata już w środę  powitała na krakowskich Balicach Ojca Świętego Franciszka.Kilka minut trwało spotkanie papieża z młodzieżą zgromadzoną przed Pałacem Biskupim na Franciszkańskiej 3 w Krakowie.Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez Jana Pawła II, Franciszek pojawił się w Oknie Papieskim krótko po 21.00 gdzie zgromadziły się tłumy wiernych.Przed godz. 16.00 samolot, którym podróżował papież, wylądował na lotnisku imienia Jana Pawła II Kraków-Balice. Po przylocie Franciszek spotkał się na Wawelu z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie odbyło się spotkanie z episkopatem Polski. Później Franciszek przyjechał z Wawelu do Pałacu Biskupiego.Jechał otwartym papamobile,pozdrawiając i błogosławiąc tłumy wiernych, zgromadzonych na trasie przejazdu.XXXI Światowe Dni Młodzieży potrwają do 31 lipca. Ich tematem są słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).Podczas Światowych Dni Młodzieży Ojciec Świety trzy raz spotka się z młodymi w oknie papieskim kontynuując zwyczaj swoich poprzedników – św. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

– Spotkanie papieża z młodzieżą w oknie nawiązuje do tradycji, którą rozpoczął św. Jan Paweł II. Ich istotą była spontaniczność, dlatego też spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą nie ma ustalonego scenariusza. Liczymy, iż Głowa Kościoła podtrzyma tę tradycję i zaszczyci młodzież swoją obecnością w oknie na Franciszkańskiej – mówi ks. Łukasz Michalczewski – koordynator projektu „Okno Papieskie”.Każde z wieczornych spotkań na Franciszkańskiej będzie dedykowane innej grupie. Na środowe zaproszono dzieci z domów dziecka, w czwartek będą obecne młode pary małżeńskie, natomiast w piątek szczególna uwaga zwrócona będzie na osoby chore i cierpiące. Oczekiwanie na Ojca Świętego wypełnią śpiewy i tańce lednickie.- Codziennie o godz.15.00 będzie odprawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia. Wieczór zakończymy Apelem Jasnogórskim w języku łacińskim, tak jak to było przed 25 laty, gdy papież Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą w Częstochowie – dodaje ks. Łukasz Michalczewski.

Z okna na ul. Franciszkańskiej podczas pielgrzymek do Polski Jan Paweł II prowadził długie nocne rozmowy z młodzieżą gromadzącą się naprzeciwko Pałacu, na skwerze klasztoru franciszkanów. Po raz pierwszy Jan Paweł II pokazał się w oknie kurii podczas pielgrzymki do Polski w 1979 roku. „Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz co się ze mną stało” – żartował papież 6 czerwca 1979 roku.

Ostatnia rozmowa „przez okno” odbyła się w 2002 roku. „Niestety, jest to spotkanie pożegnalne – mówił wówczas papież. I, odpowiadając na śpiew „Witamy Cię, alleluja”, zaintonował: „Żegnamy cię, alleluja!”. Powtórzył ten refren kilkakrotnie, mimo iż zebrani krzyczeli „nie!”.Przed „oknem papieskim” krakowianie zbierali i modlili się o zdrowie papieża, gdy w 2005 roku odchodził i później – po jego śmierci.

 

 Film z oczekiwania na Ojca Świętego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj