MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI w Warszawie

0
2603

Muzealnictwo sportowe jest ciągle młodą, dynamicznie rozwijającą się gałęzią muzealnictwa światowego. Już od 115 lat poszukuje i kształtuje formy swojej działalności. Szacunkowe dane z początku XXI wieku mówią o ponad 500 placówkach muzealnych działających na świecie związanych tematycznie ze sportem i olimpizmem konkretnym igrzyskom i ruchowi olimpijskiemu ,a także galerie sztuki o tematyce sportowej . Najciekawszym, a zarazem najtrudniejszym w realizacji wariantem muzeum sportowego są muzea „uniwersalne”, tzn. zakładające chęć dokumentowania i pokazania całej złożoności sportu, wzajemnych wpływów i powiązań ze światem sztuki, nauki czy nawet polityki. Takim muzeum jest polskie MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI W WARSZAWIE. W Polsce gromadzenie rozproszonych eksponatów i ocalałych dokumentów rozpoczęto krótko po II wojnie światowej i w 1952 roku powołano do życia Muzeum Kultury Fizycznej. Początki działalności tej pierwszej o takim charakterze placówki były bardzo skromne. Jednak po przejściu długiej i trudnej drogi, kilkukrotnych zmian siedzib a także i nazwy, Muzeum stało się instytucją prowadzącą działalność wystawienniczą , wydawniczą i edukacyjną współdziałającą z innymi muzeami w kraju i zagranicą. Muzealna kolekcja eksponatów, obejmująca materialne świadectwa polskiego sportu od połowy XIX stulecia do dnia dzisiejszego, dokumentuje prawie wszystkie dyscypliny sportu, udział Polaków w ruchu olimpijskim, związki sportu ze sztuka, a także wybrane zagadnienia, takie jak między innymi sport w czasie wojny i sport polonijny. Muzeum gromadzi różnorodne materialne świadectwa dotyczące, w zdecydowanej większości, sportu rodzimego. Są to trofea sportowe : medale, żetony, plakiety, puchary, odznaki sportowe i turystyczne oraz monety, sztandary ,flagi, proporce i emblematy, stroje, sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, plakaty sportowe i turystyczne , filatelistykę oraz dzieła plastyczne o tematyce sportowej.

Edukacja historyczna i obywatelska jest jednym z istotnych zadań Muzeum. Dział Edukacji i promocji tworzy i realizuje lekcje muzealne, programy tematyczne oraz wydarzenia propagujące wiedzę o historii sportu i olimpizmu. Działania te są realizowane dzięki współpracy z wybitnymi sportowcami, trenerami, historykami i artystami. W programie edukacyjnym MSiT znajdują się również tematyczne przeglądy filmów, spotkania z autorami książek , wieczory poetyckie i inne formy działań muzealnych. Dorobkiem ostatniej dekady jest przeprowadzenie ponad 2,5 tysiąca lei muzealnych.

Nowoczesna architektura, bliskie sąsiedztwo Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz bezpośrednie uczestniczenie w licznych wydarzeniach sportowych ,olimpijskich oraz kulturalnych bardzo wzbogaciły i ożywiły rytm życia muzealnego. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie , jako najstarsza i najważniejsza tego typu instytucja w Polsce oraz członek prestiżowej sieci muzealnej Olympic Museums Network, jest częstym miejscem oficjalnych odwiedzin gości z całego świata. W progach Muzeum bywają nie tylko sławy sportowych aren i przedstawiciele najważniejszych sportowych organizacji, ale także politycy oraz ludzie kultury i sztuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj