Miliarder, filantrop, legenda klasy biznes.

0
2326

29 lipca przypadła 3 rocznica śmierci polskiego biznesmena, Jana Kulczyka. Jest zatem okazja aby przypomnieć tę niebanalną postać. Karierę rozpoczął w latach 90-tych, stając się symbolem polskiego przedsiębiorcy. Z osobą Jana Kulczyka najbardziej kojarzą się dwa podmioty, których był właścicielem, warszawski Kulczyk Holding i Kulczyk Investemnts z siedzibą w Luksemburgu.

Nie wszyscy wiedzą, że działał już w latach 80-tych, będąc dealerem Volkswagena. Osobą rozpoznawalną na arenie krajowej, stał podpisując kontrakt z Polską Policją na dostawę samochodów, co było jego pierwszym spektakularnym sukcesem. Poprzez podlegające spółki stworzył sieć biznesową z największymi podmiotami na polskim rynku. Szybko, bo od 2002 roku, zaczął być notowany w rankingach najbogatszych Polaków. Na szczyt dotarł w 2012 roku, a rok później amerykański Forbes, sklasyfikował Jana Kulczyka na 384 miejscu w rankingu najbogatszych ludzi świata.

Poza obszarem biznesu, polski miliarder prowadził działalnośc charytatywną. Był sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wspierał Muzeum Historii Żydów Polskich oraz współtworzył fundację swojej córki, Kulczyk Foundation.

Jan kulczyk zmarł 29.07.2015 roku zapisując sie na kartach historii polskiego biznesu jako najbogatszy Polak na świecie. Majątek Kulczyka szacowany był na ok 9 mld złotych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj