Miejsce spotkań, platforma wymiany idei, siła napędowa biznesu – Podsumowanie jubileuszowej 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

0
1874

10. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) potwierdziła jego wiodącą pozycję na mapie najważniejszych konferencji biznesowych w Europie Centralnej. W ramach wydarzenia odbyło się ponad 150 sesji tematycznych, z udziałem 900 prelegentów, w tym mocną reprezentacją ekspertów z zagranicy, i rekordową liczbą 11,5 tys. gości. 88 proc. z nich deklaruje uczestnictwo w tym wydarzeniu za rok. Towarzyszące Kongresowi European Start-up Days odwiedziło 2,5 tys. osób. Wnioskami płynącymi z jubileuszowej edycji Kongresu podzielili się przedstawiciele organizatora, miasta Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i województwa śląskiego.

Jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego była pod każdym względem rekordowa. Dopisała frekwencja, zarówno wśród uczestników jak i relacjonujących wydarzenie mediów, udało się zrealizować największą dotychczas liczbę sesji i zainteresować udziałem w nich prelegentów z całego świata. W doborowym gronie pochyliliśmy się po raz kolejny nad gospodarczą przyszłością Polski i Europy, stawiając ważne pytania i formułując cenne wnioski, które będą kanwą przyszłorocznych, mamy nadzieję, równie udanych dyskusji – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Słuchacze, paneliści i partnerzy wzięli udział w badaniach satysfakcji uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018, przeprowadzonych na reprezentatywnych próbach badawczych przez instytut badawczy BCMM – badania marketingowe. Zadowolenie z uczestnictwa w kongresie wyraziło 83 proc. słuchaczy, 88 proc. panelistów oraz 90 proc. partnerów. Aż 88 proc. słuchaczy oraz 92 proc. panelistów zadeklarowało swój udział w kolejnej edycji wydarzenia w 2019 roku. Zarówno słuchacze jak i paneliści najwyżej spośród aspektów merytorycznych Kongresu ocenili interesującą tematykę wystąpień, sesji i paneli dyskusyjnych. Główne wartości związane z uczestnictwem w Kongresie to zdaniem badanych możliwość nawiązania kontaktów biznesowych oraz zdobycia wiedzy na temat zjawisk i trendów gospodarczych.

Uczestnicy wzorem lat ubiegłych docenili przestrzeń, w jakiej odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, uznając za istotny atut organizacyjny lokalizację imprezy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w Spodku. Pozytywnie oceniono komunikację z uczestnikami (przed i w trakcie wydarzenia), komfort sal konferencyjnych, internetowy system rejestracji oraz informacje przesyłane przez organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.

W badaniach, wzorem lat ubiegłych, oszacowano także, ile średnio pieniędzy wydają w Katowicach uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Średnie wydatki na noclegi ogółem, w przeliczeniu na jedną osobę to 723 zł w przypadku słuchaczy i 975 zł w przypadku panelistów. Pozostałe wydatki słuchaczy, takie jak gastronomia czy taksówki, to 237 zł/osobę, natomiast panelistów – 365 zł.

Europejski Kongres Gospodarczy już dawno wpisał się w harmonogram najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Dlatego, jako Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, my też tam jesteśmy. Jakość organizacyjna i merytoryczna tego kongresu to jego największe atuty. Z każdym rokiem EKG zachwyca i starannie trzyma najwyższy poziom. Gratulujemy jubileuszu i czekamy na przyszły rok! – mówi Dorota Dąbrowska-Winterscheid, dyrektor zarządzający Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Tegoroczna edycja Kongresu po raz pierwszy odbyła się już nie tylko w Katowicach, ale w szerszym kontekście – Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Liczby podsumowujące tegoroczną edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego, mówią same za siebie. Pokazują, że marzenia się spełniają. Marzenia o tym, by zorganizować wyjątkowe wydarzenie w  niezwykłym miejscu. Tegoroczna edycja EKG była wyjątkowa i szczególna, bo spełniła marzenia mieszkańców konurbacji śląskiej, mogliśmy przywitać wszystkich uczestników po raz pierwszy w  nowo powstałej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. EKG dla nas, czyli instytucji młodej, pierwszej takiej w Polsce, która przeciera szlaki we wspólnym kreowaniu metropolitalnej atrakcyjności inwestycyjnej, ma szczególne znaczenie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Agenda tegorocznej odsłony Kongresu była wypadkową kontynuacji wciąż aktualnych tematów, poruszanych podczas wcześniejszych edycji oraz nowych zagadnień, wskazujących przyszłość europejskiej i polskiej gospodarki. Debaty jubileuszowej edycji skoncentrowały się m.in. wokół perspektyw wzrostu i konkurencyjności, rewolucji technologicznej z jej aktualnymi i przyszłymi skutkami, odpowiedzialności za środowisko, czy współpracy gospodarczej w ramach wolnego rynku, rozpatrywanych w lokalnym i globalnym kontekście. Sporo miejsca w programie zajęły kwestie związane z IV rewolucją przemysłową, digitalizacją i technologią, które łączyło hasło „Przemysł 4.0”. Tradycyjnie już jeden z najważniejszych bloków tematycznych stanowiły zagadnienia związane z  polityką energetyczną Unii Europejskiej, ważne szczególnie w kontekście zbliżającego się światowego szczytu klimatycznego ONZ (COP24), który odbędzie się jesienią w Katowicach. Podczas Kongresu wybrzmiały ważne pytania o pierwszą ustawową Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, efekty jej funkcjonowania i stojące przed nią wyzwania, również w kontekście procesów metropolitalnych zachodzących w innych miastach kontynentu. W ramach wydarzeń towarzyszących EEC odbyły się również Fora Gospodarcze Europa Centralna-Afryka, Indie-Polska oraz ASEAN-Unia Europejska, a także panele poświęcone relacjom gospodarczym Europy i Japonii oraz Polski i Chin, Niemiec, USA, Zachodniego Bengalu.

Europejski Kongres Gospodarczy, podczas którego rozmawialiśmy m.in. o możliwościach i wyzwaniach, jakie stawia przed nami ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy w gronie przedsiębiorców, przedstawicieli nauki i organizacji okołobiznesowych. To cenny wkład w dyskusję o nowych szansach dla przedsiębiorczości i innowacyjności w drodze do rozwoju przemysłu 4.0 – mówi Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na zadowolenie słuchaczy z uczestnictwa w Europejskim Kongresie Gospodarczym w największym stopniu wpłynęły aspekty merytoryczne – tematyka wystąpień, sesji i paneli, opinie wygłaszane przez ekspertów oraz możliwość zdobycia szerszej wiedzy na temat zjawisk i trendów gospodarczych. Dla panelistów ważniejszy były natomiast prestiż płynący z uczestnictwa w Kongresie oraz profesjonalna moderacja wystąpień.

Uczestnicy zgodnie docenili również tworzenie w ramach Kongresu platformy spotkań networkingowych oraz okazji do nawiązania cennych relacji biznesowych.

Europejski Kongres Gospodarczy od lat jest wydarzeniem, które umożliwia wymianę wiedzy, myśli i  idei. W tym roku odbyliśmy wiele bilateralnych spotkań i nawiązaliśmy kilka nowych, branżowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować realizacją ciekawych projektów. Jubileuszowa, dziesiąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego potwierdziła, że organizowana w Katowicach impreza jest największym i najważniejszym spotkaniem środowisk biznesowych w Europie Środkowej – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego zarządzającego Katowice Airport.

Jako światowy lider w branży e-sportowej z przyjemnością angażujemy się w przedsięwzięcia biznesowe, które mają realne przełożenie na postrzeganie tego, co robimy i otwarcie tej gałęzi przemysłu rozrywkowego na nowych partnerów. Ten rok rozpoczęliśmy mocnym akcentem, wspólnie z Intelem organizując Global Esports Forum – ekskluzywną konferencję sportową. Nie poprzestaliśmy na tym, dzieląc się swoją wiedzą i angażując branżowych liderów z kraju w promocję e-sportu na wyjątkowym, bo jubileuszowym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach – mówi Rafał Pikiewicz, dyrektor zarządzający ESL Polska

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego była wyjątkowa, bo już dziesiąta z kolei. Na przestrzeni tych lat widać jak wydarzenie ewoluuje. Oprócz coraz większej skali, zmienia się też jego charakter. Rośnie znaczenie networkingu, a Katowice predestynują do miana miejsca spotkań najważniejszych osób ze świata biznesu. W tym roku na EKG było widać, że coraz więcej firm decyduje się na zaprezentowanie swojej oferty w formie stoisk targowych. Kongres to świetna okazja, żeby zasięgnąć informacji i porady bezpośrednio od ekspertów, zarówno podczas paneli, jak i później w rozmowach za kulisami – zauważa z kolei Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

Kongres zyskuje z roku na rok. W tegorocznej edycji wysoko oceniam panele poświęcone  zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym dla przemysłu spożywczego i sytuacji na rynku pracy, największemu wyzwaniu dla sektora przemysłowego w Polsce. W Grupie Mokate stawiamy zarówno na rozwój technologii jak i podnoszenie kompetencji pracowniczych, więc Kongres miał dla mnie istotną wartość edukacyjną. Cenny jest też wymiar networkingowy tego wydarzenia, bo spotkania z ludźmi zwykle dają więcej inspiracji niż jakakolwiek książka czy webinar – podkreśla Adam Mokrysz, prezes Mokate.

W opiniach na temat Kongresu podkreślane jest jego znaczenie dla rozwoju miasta i  regionu.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to nie tylko największe wydarzenie biznesowe w Europie Środkowej, ale również doskonała okazja do biznesowych spotkań, dyskusji i podsumowań rynkowych. To także świetny przykład imponującego rozwoju stolicy Śląska. Jako Echo Investment od lat jesteśmy obecni w Katowicach, wierzymy w energię i potencjał tego miasta i to właśnie w stolicy Śląska w tym roku otworzymy Galerię Libero, a dosłownie kilka tygodniu temu rozpoczęliśmy budowę niezwykle interesującego kompleksu biurowego Face 2 Face – dodaje Nicklas Lindberg, prezes zarządu Echo Investment.

Europejski Kongres Gospodarczy to dla mnie osobiście przede wszystkim miejsce spotkań. Z kolei z  punktu widzenia przedsiębiorcy działającego w Katowicach, w branży MICE, EEC i inne wydarzenia tego formatu są nieodzownym i potrzebnym elementem działalności – siłą napędową biznesu. Kongres wpływa korzystnie na rozwój wielu branż, m.in. hotelowej oraz umacnia nową, pozytywną identyfikację miasta i całego regionu – podkreśla Leszek Mikos, prezes Havre, właściciel hotelu Park Inn by Radisson Katowice.

Wydarzeniem towarzyszącym 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego były już po raz trzeci European Start-up Days – przestrzeń otwartego dialogu pomiędzy start-upami, inwestorami
a organizacjami wsparcia biznesu.

European Startup Days są organizowane wspólnie z największą w Europie Środkowej siecią biur coworkingowych Business Link. Kultowa hala Spodek przez dwa dni w roku staje się areną spotkań świata menadżerów globalnych korporacji z innowacjami projektowanymi przez start-upy, czyli młode spółki technologiczne z potencjałem działania w skali globalnej – mówi Janusz Dramski, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Budowanie sprawnie działającego start-upu przypomina maraton, do którego najpierw należy się odpowiednio przygotować, a w chwili samego biegu pamiętać o długofalowej strategii. Tym bardziej jestem dumny z zespołu Genomtec, ponieważ swoją codzienną pracą pokazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani do tego wysiłku. Nagroda, którą dostaliśmy w ramach European Start-up Days, jest tego najlepszym dowodem. Wydarzenie stworzyło unikalną okazję porozmawiania osobiście z twórcami wielu inspirujących projektów, a także poznania potrzeb korporacji i biznesu, co oceniam jako bezcenne doświadczenie – dodaje Miron Tokarski, współzałożyciel i CEO Genomtec.

Od kilku lat w Polsce budowany i wzmacniany jest ekosystem start-upowy. Będąc jego częścią, skupiamy się na inwestycjach w krajowe firmy technologiczne i wspieraniu ich rozwoju w skali globalnej. Jednym z elementów istotnych dla skuteczności tych działań jest poznanie wzajemnych oczekiwań przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów. European Start-Up Days stwarza taką możliwość. Katowicki Spodek jest przestrzenią dzielenia się doświadczeniami i wspólnego poszukiwania sposobów na wykorzystanie potencjału polskich innowacji opartych o technologie – podkreśla Wojciech Fedorowicz, partner zarządzający, TDJ Pitango Ventures.

European Start-up Days to jedyne w swoim rodzaju, unikalne wydarzenie. Bardzo podoba mi się fakt, że ta impreza towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. To połączenie start-upów a  z drugiej strony dużego biznesu, wielkich firm, tworzy taki swoisty ekosystem wymiany doświadczeń i wiedzy, przenikania się światów. To się świetnie miksuje, z korzyścią dla obu stron. Z całego serca polecam i będę tutaj za rok – podsumowuje Jakub Gajdamowicz, youtuber.

10. Europejski Kongres Gospodarczy pozytywnie odebrali także studenci zaangażowani w projekt EEC-Liderzy Przyszłości.

W obecnym czasie niemożliwe jest zdobycie wszystkich kompetencji przyszłości, bazując jedynie na publicznej edukacji. Projekt realizowany w ramach Kongresu daje szanse nie tylko pozyskania praktycznego doświadczenia przy obsłudze dużego wydarzenia od strony organizatora, ale przede wszystkim realnej wiedzy dzięki uczestnictwie w panelach dyskusyjnych – mówi Michał Wyszyński, student, który brał udział w projekcie EEC Liderzy Przyszłości.

Europejski Kongres Gospodarczy i European Start-up Days 2018 za pośrednictwem telewizji, prasy, radia i portali internetowych relacjonowało ponad siedmiuset dziennikarzy reprezentujących ponad 170 redakcji. W efekcie w polskich mediach powstało blisko 9 900 publikacji dotyczących lub wzmiankujących obydwa wydarzenia. Ekwiwalent reklamowy, czyli kwota, jaką należałoby przeznaczyć na reklamy o tej samej powierzchni i czasie antenowym, oszacowana na dzień 20 czerwca br. przekroczyła 42,1 mln zł.

Wydarzenie szeroko komentowano w mediach społecznościowych – na temat EEC i ESD pojawiły się w nich aż 8563 wzmianki, z czego 6226 na twitterze, 1749 na facebooku oraz 320 na Instagramie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj