Marzenia młodego projektanta mody

Date:

Share post:

Moda jest dla niego najważniejsza!

 

Marzy o pracy dyrektora artystycznego w domu mody Christian Dior, w Paryżu przy 30 Avenue Montaigne. Konstanty Murzyński, tworzy ciekawe projekty wytwornej i oryginalnej odzieży kobiecej. 17-latek właśnie zaczął naukę projektowania odzieży oraz krawiectwa w City of Oxford College na wydziale Fashion, Textiles and Costume.

 

Interesuje mnie szczególnie moda kobieca. Lepiej mi ją projektować, gdyż stwarza więcej możliwości, jest o wiele bogatsza niż męska – zauważa Konstanty. – Strojów dla pań jest znacznie więcej, o urozmaiconym kształcie, szerokości i wykonuje się je z różnorodnych materiałów. Podobają mu się aksamity, jedwab i szyfon. Już w poprzedniej szkole uczył się pięć godzin tygodniowo na temat tkanin. Martwi go jednak to, że w Oxfordzie brakuje sklepów z materiałami.

W kwestii sztuki, szeroko pojętej, ten młody mieszkaniec Oxfordu, pochodzenia polskiego, preferuje klasykę: stare filmy (Psycho 1960) oraz burleskę – podziwia urodę tancerki – Dity von Teese za jej wąską talię i piękne falowane czarne włosy.

Kostex podziwia ubrania domu mody Christiana Diora za ich szyk i elegancję. – Najbardziej jednak podoba mi się styl kreowany przez John’a Galliano, bo lubi czerpać inspiracje z pięknych strojów historycznych np kostiumów wojennych z Francuskiej Rewolucji oraz nie obawia się granic w tworzeniu wyjątkowych ubrań. Niedawno zachwyciła mnie kolekcja Galliano Wiosna Lato 2007 Haute Couture, gdyż była związana z Japonią, co było bardzo oryginalne oraz ekscentryczne – mówi. We wrześniu 2015  został zaproszony po raz pierwszy na prawdziwy pokaz mody, gdzie pomagał ubierać modeli. Teraz robi to co sezon w Londynie, Oxfordzie oraz dostał propozycje wyjazdu do Paryża.

 

Jego propozycje odzieży damskiej charakteryzują się wyszukaną elegancją, oryginalnością, wyraźnymi, kontrastującymi kolorami: czarnym, czerwonym lub białym, dużo jego prac jest inspirowana stylem Art Deco. Jeśli chodzi o spodnie – to wybiera dzwony lub prosto krojone. Buty dla kobiet to wysokie, niezwykle oryginalne koturny. Całkowicie odrzuca kolory takie jak róż i fiolet oraz odcienie neonowe ponieważ wyglądają nieciekawie i nieprofesjonalnie. Sam nosi się elegancko: marynarki, w tym aksamitne, szyfonowe żaboty, fulary amerykańskie, krawaty, muszki, eleganckie koszule, spodnie z wytwornego materiału i najczęściej eleganckie obuwie, np. lakierki lub buty Brogue. Kostex codziennie rano spędza około godziny na wyborze i przygotowaniu stroju oraz misternym układaniu fryzury – wszystko musi pasować do siebie, jak na projektanta przystało!

Zawsze chciałem być artystą i wkrótce odkryłem Haute Couture (tzw. wysokie krawiectwo) – mówi młody artysta. Wiele projektów i ilustracji Konstantego zostało zainspirowanych debiutancką kolekcją Christiana Diora zatytułowaną „New Look” pochodzącą z 1947, szczególnie wcięciami w talii delikatnej białej kurtki na wzór historycznego stroju Królowej Elżbiety I, noszonego podczas Rewolucji Francuskiej. – Nie zawsze wiedziałem jakie jest źródło mojej inspiracji, dążyłem jednak do tego, aby zamienić moje szkice w ubrania – przyznaje projektant.

Często wykorzystuje kolory czarny oraz biały z odcieniami czerwieni, ponieważ jak twierdzi kolory te zawsze będą nowoczesne oraz należą do jego ulubionych. Konstanty mieszka w Oxfordzie, a otaczająca go gotycka architektura ma olbrzymi wpływ na jego projekty. Wziął bezpośredni przykład z sylwetki sklepienia Muzeum Historii Naturalnej i zamienił je w elementy sukni oraz płaszczy. – Moją muzą zawsze była Dita von Teese, ponieważ zawsze kochałem stylowe, piękne kobiety w stylu femme fatale – podkreśla. – Uwielbiam również Marlene Dietrich, ponieważ była jedną z pierwszych kobiet noszących męskie garnitury, a wiele moich projektów posiada cechy unisex. Nigdy nie chciałem projektować dla „dziewczęcych dziewczyn”, wolałem tworzyć dla wyrafinowanych i oryginalnych kobiet. W moich pracach nie ma miejsca dla luźnych i „opływowych” tkanin, wszystko musi być dopasowane i sztywne, niemalże jak w żywych rzeźbach. Ulubionymi materiałami artysty są aksamit, skóra, tafta, tiul, szyfon i jedwab. Nie za- wsze dąży do tworzenia swoich projektów w 3D.

Wydaje przynajmniej dwie kolekcje na każdy sezon wliczając w to Haute Couture oraz Pret a Porter. – Mam możliwości, by powołać moje projekty do życia, jednak mam problemy ze sfinansowaniem ich, ponieważ materiały i upiększenia, których chcę używać w moich ubraniach kosztują mnóstwo pieniędzy – zdradza młody projektant. – W planach mam skończenie szkoły z dobrymi stopniami oraz pójście na Uniwersytet taki, jak Central Saint Martins’ lub London College of Fashion lub też rozpocząć praktyki w domu mody Saville Row’w Londynie.

Więcej szczegółów na temat projektów artysty można znaleźć na: Instagram @fabulouskozzy

Oto jeden z projektów:

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Moja praca to moja pasja

spot_img

Related articles

Moja praca to moja pasja

Rozmowa z Małgorzatą Kuc – doświadczoną i uznaną kosmetyczką, właścicielką gabinetu Gosh’a w Zabrzu, nominowaną do tytułu Lider z powołania Urodziłaś...

nie-DIE-ta i firma „Kuchnia nr 13”

Rozmowa z Lechem Urbanowskim, społecznikiem, samorządowcem, przedsiębiorcą, właścicielem „Kuchni nr 13, nie-DIE-ty” w Warszawie. Wszystko robi z ogromną pasją. Właśnie został wyróżniony...

Kapituła Programu Lider z powołania 2024 w Warszawie

20-go sierpnia na Uczelni Korczaka w Warszawie odbyły się obrady IX Kapituły Programu Lider z powołania. W wydarzeniu...

Śląski przepis na sukces smaku i biznesu

Rozmowa z Mateuszem Jakubcem, zarządzającym spółką rodzinną Piekarnia – Cukiernia Jakubiec w Rudzie Śląskiej, nominowanym do tytułu Lider z...