Letnie lektury polecane przez Panią rektor WSB dr hab. Zdzisławę Dacko-Pikiewicz

0
1069
Czas letni sprzyja odpoczynkowi, podróżom i ładowaniu akumulatorów. Jest to też najlepszy moment do oderwania się od podręczników akademickich, monografii, raportów z badań, na rzecz literatury lżejszej. Jak pisał niezawodny Kisiel w wakacyjnym felietonie: „Tęsknię do zdrowej małości, do dobrodusznej przeciętności, do pobłażliwości i pogody (…) do książki nie patetycznej i nie zasadniczej, lecz ciekawej i umożliwiającej przyjemne spędzenie czasu”.

Na czas wakacyjnego ładowania akumulatorów polecam kilka książek, które warto przeczytać. Przypominam też, że Biblioteka Akademicka Akademii WSB pozostaje otwarta.


Joanna Bator, Gorzko, gorzko. Bardzo ciekawa opowieść o miłości, wolności i marzeniach, w perspektywie czterech pokoleń kobiet. W tle m.in. motywy obyczajowe, psychologiczne, wątek kryminalny i sztuka rzucania nożami, a fabuła świetnie łączy elementy realizmu i magiczności, pozostawiając ponadto wiele pytań do dalszych refleksji.

Mark Haddon, Dziwny przypadek psa nocną porą. Interesująca, nagrodzona w rankingu The Guardian, powieść kryminalna o nietypowej i zaskakującej strukturze. Autystyczny detektyw-narrator, bieglejszy w obliczeniach, niż w relacjach międzyludzkich, na wieść o zamordowaniu psa sąsiadki wyrusza w niesamowitą podróż, która wywraca jego świat do góry nogami. Obok wątków sensacyjnych, książka przemyca szereg ważnych pytań egzystencjalnych.

Sarah Waters, Złodziejka. 728 stron fabuły historycznej, utrzymanej w duchu Dickensa to wystarczający grunt dla mnogości wątków, świetnych opisów, dygresji, czy obserwacji. Książka znakomicie łączy literaturę współczesną z tradycjami XIX-wiecznej prozy, a jej główne atuty to wartka fabuła, fascynujący bohaterowie, niebanalny wątek miłości dwóch kobiet, niezwykły portret półświatka oraz kompletnie zaskakujące zwroty akcji.

Tomasz Terlikowski, Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę. Książka niezwykle ciekawa, szeroka, wręcz epicka narracja, zbudowana wokół sylwetki zapomnianego dzisiaj duchownego, nie omijająca pytań o rolę kościoła w naszej historii, a także sens ludzkiej egzystencji. Biografia jest ważną pozycją zwłaszcza w kontekście obecnego kryzysu Kościoła Katolickiego, lecz co istotne, napisana lekko, bez moralizowania i nachalnej dydaktyki.

Natalia de BarbaroCzuła przewodniczka. Autorka pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam?”. Jej książka to rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości. Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.

Z kolei dla osób podróżujących oraz będących – mimo wakacji – w zasięgu Internetu, specjalne rekomendacje przygotowała dr Sabina Ratajczak – Prorektor ds. rozwoju Akademii WSB.

Podcastów słucham nałogowo, w drodze do pracy i z powrotem, w domu przy gotowaniu czy przy sprzątaniu. To idealny sposób na naukę, rozrywkę i poszerzanie horyzontów, szczególnie, że tematyka wielu z nich jest zupełnie nie związana z tym czym się zajmuję na co dzień. Wakacje sprzyjają lenistwu, kiedy leżysz na plaży a słońce świeci Ci prosto w twarz może warto włożyć słuchawki do ucha i włączyć podcast? Poniżej kilka moich faworytów na dobry początek, dla wszystkich, których jeszcze świat podcastów nie pochłonął”.

Raport o stanie świata i Dział zagraniczny to dwa podcasty, gdzie znajdują się ciekawe komentarze dotyczące zdarzeń gospodarczych, politycznych, ekonomicznych i kulturalnych, o których często mainstreamowe media nie mówią. Dział Zagraniczny to podcast gdzie znajdują się ciekawe audycje dotyczące wydarzeń z obszaru Ameryki Południowej, Afryki czy Azji.

Coś osobliwego – to podcast, w którym o relacjach człowieka z maszyną opowiada futurolog, profesor i ekspert w temacie badań nad sztuczną inteligencją – Aleksandra Przegalińska. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy na temat AI, wszystko podane jest przyjaźnie i ciekawie.

Szukając czegoś lekkiego i przyjemnego, ale jednocześnie dostarczającego ciekawych historii z obszaru poznawania świata, z dala od polityki – warto posłuchać świetnie zrealizowanego podcastu Brzmienie Świata z lotu Drozda.

We wszystkich rankingach najpopularniejszych podcastów wygrywają podcasty kryminalne – to nie jest ulubiony temat dr Sabiny Ratajczak chyba, że jest to podcast Śledztwo pisma – Śledztwo pisma – podcast, który totalnie wciąga. To nie jest typowy podcast lecz serial, fantastycznie zrealizowany, z ciekawa fabułą, pełny zwrotów akcji. Dr Ratajczak poleca
sezon 1.

Życzę Państwu zanurzenia w słońcu i w zieleni, odejścia od telewizora i komputera, by w zamian zachwycać się pięknem przyrody i ludźmi wokół. A nade wszystko życzę szczęścia, bo … „Szczęścia można się nauczyć!” – zapraszam do obejrzenia wykładu o tematyce szczęścia, który podczas Gali wręczenia dyplomów w Akademii WSB wygłosiła dr Sabina Ratajczak. Link do wykładu: „Szczęścia można się nauczyć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj