Które miasto zostanie rowerową stolicą Polski 2018?

0
1738

Start IV edycji akcji Rower Pomaga w Katowicach. To już IV edycja akcji Fundacji Arka, w której zamieniamy rowerowe kilometry na wymarzone rowery dla dzieci. W tym roku kilometry można wpisywać na stronie www.rowerpomaga.pl lub w aplikacji Endomondo. W akcję aktywnie włączyły się także Katowice.

Katowice kochają rowery – tutaj każdy sezon jest rekordowy, bo miasto mocno w rowery inwestuje. – Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 7 mln zł, a w tym roku będzie to o blisko milion złotych więcej. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach cały czas rośnie. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z blisko 400 rowerów w 52 stacjach. Podjąłem także decyzję, by system funkcjonował do połowy grudnia – by poza mieszkańcami mogli z niego także korzystać goście Szczytu Klimatycznego. Będzie to świetna okazja, by popularyzować korzystanie z roweru na przełomie jesieni i zimy – mówi prezydent Marcin Krupa. – W ubiegłym sezonie w systemie mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tys. osób, które łącznie ponad 100 tysięcy razy wypożyczyły rower. To pokazuje, że sprawdza się nasza strategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym – dodaje prezydent.

Wszystkich korzystających z rowerów prezydent zachęcał do uruchamiania aplikacji Endomondo lub wpisywania kilometrów na stronie. Za każdy milion kilometrów, które rowerzyści dodadzą do rywalizacji, Fundacja Arka przekazuje rower organizacji. W Katowicach za pobijane rekordy i popularyzację jazdy rowerem trzy rowery już dziś przekazano dla placówki opiekuńczo-wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Św. Jadwigi, by przejechanych kilometrów było jeszcze więcej! Miasta, które uzbierają najwięcej kilometrów rywalizują o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2018 w ramach akcji Rower Pomaga.

Tradycyjnie w akcji łączymy tematykę ekologiczną ze społeczną. Namawiamy wszystkich rowerzystów, aby wpisywali przejechane na rowerze kilometry na stronie www.rowerpomaga.pl. – Od razu zobaczą w specjalnym kalkulatorze, o ile ograniczyli emisję CO2, gdyby tę samą odległość pokonali samochodem. Zeszłoroczna akcja okazała się dużym sukcesem. Przejechaliśmy ponad 5 milionów kilometrów na rowerach i rozdaliśmy dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych 82 wymarzone rowery. W akcji kilometry wpisało nam ponad 27 tysięcy uczestników – podsumowuje Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji.

Akcję Rower Pomaga wspierają: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Grupa Kęty, Zakład Gospodarki Odpadami, Murapol S.A oraz gminy partnerskie.

Powstają kolejne ścieżki rowerowe w Katowicach

Miejski Zarząd Ulic i Mostów informuje, że rozpoczęte zostały prace związane z budową ciągu rowerowego wzdłuż ulicy generała Jankego w Katowicach. Inwestycja będzie realizowana z utrzymaniem ruchu, z tym że lokalnie jezdnia będzie zwężana do jednego pasa. Celem przedsięwzięcia jest poprawa komfortu ruchu rowerowego na odcinku pomiędzy ulicami Policyjną i Bolesława Prusa (dawna Szenwalda). Zrealizowane pasy dla rowerzystów w postaci wydzielonych ścieżek rowerowych po obu stronach drogi znacząco wpłyną na poprawę bezpieczeństwa. Koszt inwestycji zamknie się w kwocie 1,4 miliona złotych. Termin zakończenia wszystkich prac wyznaczono na 30 maja.

Kolejne przejazdy rowerowe z Katowic do Ostrawy i Krakowa

Trzeci rekreacyjny przejazd na trasie Katowice-Ostrawa odbędzie się 29 kwietnia. Start z Doliny Trzech Stawów, długość trasy 100 km.rowe
Natomiast ósmy rekreacyjny przejazd „Z Rynku do Rynku” na trasie Katowice-Kraków wystartuje 9 czerwca z… katowickiego Rynku. Organizatorem wydarzeń jest AWF Katowice Cycling Team. Szczegóły na FB pod adresem https://www.facebook.com/zrynkudorynku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj