Konsulat Honorowy Ukrainy w Katowicach już otwarty

0
3894

W piątek 29 marca w Katowicach zainaugurowano działalność Konsulatu Honorowego Ukrainy. Konsulem Honorowym został dr n. med. Jarosław Wieczorek, założyciel Fundacji „In Corpore” oraz dyrektor Prywatnego Szpitala Położniczo – Ginekologicznego, który zapowiada m.in. wsparcie dla nawiązywania kontaktów biznesowych, naukowych czy kulturalnych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Oficjalnie otwarcie odbyło się w siedzibie konsulatu honorowego, przy ul. Kopernika 4 w Katowicach. Jak przypomniał konsul, ze względu na charakter jednostki, nie będzie ona zajmowała się tylko sprawami administracyjnymi, ale również udzieleniem pomocy obywatelom Ukrainy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Mamy świadomość, że obecnie na terenie Śląska przebywa około 170 tysięcy obywateli Ukrainy, więc te potrzeby są olbrzymie. Do tej pory obywatele ci musieli zwracać się o pomoc do konsulatu generalnego w Krakowie; w tej chwili będzie już taka możliwość w Katowicach – podkreślił dr Jarosław Wieczorek. Zaznaczył także, iż głównym zadaniem konsulatu honorowego będzie nawiązywanie współpracy w różnych dziedzinach życia czy to na polu biznesowym, naukowym i kulturalnym – ważnym elementem będzie łączenie obu krajów i zbliżanie ich do siebie.

Ocenił, że obywatele Ukrainy mają obecnie olbrzymi wpływ na życie gospodarcze Polski. „Polska jest krajem potrzebującym rąk do pracy. Olbrzymia liczba Ukraińców pracujących w Polsce to niezwykły wręcz zastrzyk dla gospodarki; olbrzymia większość z nich pracuje w sposób oficjalny, formalny, w związku z tym tworzy w pewnym stopniu PKB Polski” – zaznaczył konsul. – Myślę, że jest to dla nas nieocenione, niezwykle ważne – i o tych ludzi, którzy chcą pracować w naszym kraju będziemy zabiegać – zadeklarował dr Jarosław Wieczorek.

Oznajmił, że należy dążyć do zmiany części uregulowań, zmierzając do ułatwienia obywatelom Ukrainy dostępu do polskiego rynku pracy. – Wiem, że urzędy pracy stanowią pewnego rodzaju problem, który spowalnia te zjawiska. Myślę, że powinna być dobra wola z obu stron, postaramy się to w najbliższym czasie załatwiać – zaapelował.

Wskazując, że jest ginekologiem-położnikiem z trzydziestoletnim stażem, konsul honorowy wyjaśnił, że pierwsze jego kontakty z Ukrainą miały charakter zawodowy. – Prawie 20 lat temu zostaliśmy poproszeni przez firmę zajmującą się produkcją sprzętu o zorganizowanie serii szkoleń dla kolegów z Ukrainy – opisuje. – Byli to urolodzy, ginekolodzy z Lwowa, którzy u nas poznawali wtedy nowoczesne techniki. My już mieliśmy dostęp do technik europejskich, wprowadzaliśmy je u siebie. Dla kolegów z Ukrainy to była absolutna zmiana. (…) Tak zaczęły się kontakty branżowe, które trwają do dzisiaj. (…) Mam wielu przyjaciół z Ukrainy i wielu przyjaciół polskich, którzy rozkochali mnie w tym kraju – zaznaczył dr Jarosław Wieczorek.

– „Ostatnio bywam tam bardzo często i wydaje mnie się, że zrobienie czegoś, aby przeciągnąć Ukrainę na stronę Europy Zachodniej, to coś bardzo ważnego – i dla nas, i dla niej” – dodał. Za potrzebę chwili uznał łączenie różnych inicjatyw po obu stronach. „Ukraina jest olbrzymim rynkiem. Polska potrzebuje Ukrainy; potrzebujemy się nawzajem” – stwierdził.

Przywołał również analogię sprzed dwóch-trzech dekad, gdy to Polska znajdowała się w podobnej sytuacji wobec krajów zachodnich. – To my emigrowaliśmy, szukaliśmy lepszego życia. Ten przepływ ludzi ze Wschodu na Zachód trwa. W tej chwili to my jesteśmy krajem docelowym dla wielu Ukraińców. (…) Korzyści są po obu stronach – zaznaczył.

Pismo od szefów dyplomacji Polski i Ukrainy – Jacka Czaputowicza i Pawła Klimkina, na ręce Konsula Honorowego w Katowicach przekazał Ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj